Dzięki T‑Mobile Geotermia Podhalańska stanie się pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą w całości opartą na technologii NB-IoT

Dzięki T‑Mobile Geotermia Podhalańska stanie się pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą w całości opartą na technologii NB-IoT. T‑Mobile Polska we współpracy z firmą ABARO wdraża dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A kompletny system automatycznego odczytu ciepłomierzy oparty na technologii NB-IoT. Dzięki nowemu rozwiązaniu Geotermia stanie się tym samym pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą w której zdalny odczyt w całości oparty zostanie o najnowocześniejszą technologię transmisji NB IoT. W ramach kontraktu T‑Mobile wspólnie z ABARO dostarczy ponad 1500 urządzeń telemetrycznych oraz zapewni pełną infrastrukturę telemetryczną (transmisje danych NB-IoT, serwery, oprogramowanie, wsparcie technicznie i usługi serwisowe). Umowa została zawarta na pięć lat, a wartość całego kontraktu wyniesie w sumie ponad 1,4 mln zł brutto. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. to największa w Polsce firma wytwarzająca ciepło z energii geotermalnej. Powstała w 1993 roku, aby ogrzać domy w jednej wsi – Bańskiej Niżnej. Obecnie z energii cieplnej korzystają mieszkańcy czterech gmin: Białego Dunajca, Poronina, Szaflara i Zakopanego. Ta ostatnia miejscowość jest oddalona o 14 km od odwiertów geotermalnych i położona 300 metrów wyżej. Działalność Geotermii w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania czystości środowiska na Podhalu. Projekt wdrażany przez T‑Mobile wpisuje się w innowacyjny i ekologiczny charakter przedsiębiorstwa, które od lat stawia na nowoczesne rozwiązania. Dzięki częstemu zbieraniu najważniejszych danych z całej sieci ciepłowniczej, projekt umożliwi optymalizację zużycia energii oraz zwiększenie komfortu obsługi klientów.
Czym jest NB-IoT ?
NB-IoT to technologia komunikacji radiowej typu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) stworzona specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. NB-IoT jest pierwszą technologią komórkową przeznaczoną do komunikacji, która nie wymaga wysokich przepływności danych dzięki czemu posiada szereg zalet. Najważniejsze z nich to możliwość zastosowania w trudno dostępnych miejscach jak parkingi podziemne, czy piwnice (wysoka czułość urządzeń) oraz niezwykle niskie zużycie energii (terminale NB-IoT mogą pracować bez ładowania i dostępu do prądu nawet 10 lat). Nie bez znaczenie jest również fakt, że NB-IoT korzysta z ogólnokrajowej sieci LTE i jej zalet takich jak na np. wysoki poziom bezpieczeństwa.
Zastosowania NB-IoT
Technologia NB-IoT oprócz zdalnego odczytu liczników znajduje wiele innych zastosowań, np. w smart cities, w ramach inteligentnych parkingów, zarządzania oświetleniem ulicznym, oczyszczania miasta itd. Pozwala ponadto na skuteczny monitoring funkcjonowania maszyn i urządzeń. W zasięgu nowej sieci NB IoT T‑Mobile jest już kilkaset miast w Polsce, w tym Kazimierz Dolny, w którym T‑Mobile zaimplementuje zostanie łącznie 12 rozwiązań smart city, z czego część w oparciu o technologię NB IoT.
T‑Mobile stawia na innowacje
Partnerem T‑Mobile w realizacji projektu dla Geotermii jest firma ABARO, która współpracuje z operatorem przy realizacjach w technologii NB-IoT. ABARO jest producentem urządzeń i oprogramowania telemetrycznego oraz specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych w obszarze M2M i IoT. Firma została wyłoniona w ramach otwartych testów w hub:raum, centrum innowacji należącym do Deutsche Telekom, które pracuje nad nowymi rozwiązaniami m.in., bazującymi na technologii NB IoT

źródło: T-Mobile