Rekordowe wyniki ZTE

Rekordowe wyniki ZTE. Ponad 56 mln sprzedanych smartfonów i 100 miliardów juanów przychodu w 2015 roku. ZTE, globalny producent i dostawca nowoczesnych urządzeń oraz mobilnych technologii telekomunikacyjnych ogłosił wyniki finansowe za ubiegły rok. Przychody osiągnęły najwyższy poziom w historii ZTE i wyniosły 100 miliardów juanów (59 miliardów złotych)*. W 2015 r. całkowite przychody operacyjne ZTE wzrosły o 23% w stosunku do poprzedniego roku. Zysk netto przypadający akcjonariuszom kształtował się na poziomie 3,21 miliarda juanów/RMB (1,89 miliarda zł)*, co zaowocowało zyskiem na akcję w wysokości 0,78 juana/RMB (0,46 zł)*. Wzrost przychodów grupa zawdzięcza przede wszystkim większej sprzedaży infrastruktury 4G oraz produktów opartych o rozwiązania światłowodowe. Na rynku międzynarodowym odnotowano wysoki wzrost sprzedaży routerów i smartfonów klasy premium, natomiast zarówno za granicą jak i w Chinach duży sukces odniosły popularne modele telefonów jak na przykład dostępna w Polsce seria Blade. Również w 2015 roku nastąpił szybki rozwój projektów z kategorii: smart city, centra baz danych oraz systemów ICT. Są to kluczowe elementy strategii M-ICT ZTE, która opiera się na dostarczaniu konwergentnych,  innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych szerokopasmowym mobilnym dostępem do sieci oraz internetem rzeczy. Ponadto, w 2015 roku całkowite koszty finansowe korporacji uległy znacznemu ograniczeniu w stosunku do lat poprzednich. Było to możliwe dzięki ściślejszej kontroli kosztów oraz optymalizacji struktury zadłużenia.
Biznes konsumencki
W 2015 r. ZTE dostarczyło ponad 56 milionów smartfonów, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy. O ponad 70% wzrosły zamówienia z zagranicy, a ZTE dołączyło do grona liderów na kilku ważnych rynkach. Firma sprzedała 15 milionów smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Wzrost o 30% sprawił, że firma znalazła się w czwórce największych dostawców urządzeń tego typu w USA. Ponadto, ZTE odnotowało znaczące wzrosty sprzedaży w Europie (400%), Bliskim Wschodzie (100%), Azji i Pacyfiku (150%) oraz Ameryce Łacińskiej (40%). Producent znajduje się na pierwszym miejscu w Australii wśród dostawców urządzeń na rynku prepaid, zajmuje trzecie miejsce w Rosji (z 10% udziałem w rynku), jak również jest w pierwszej piątce w takich krajach jak: Turcja, Meksyk i RPA.
Operatorzy sieci telekomunikacyjnych
ZTE z sukcesem dostarcza najwyższej jakości innowacyjne rozwiązania z kategoriach Massive MIMO, Cloud Radio, QCell czy UBR. ZTE dokonała również znaczących postępów w badaniach nad kluczowymi elementami technologii 5G, ma również na swoim koncie komercyjne wdrożenie technologii Pre-5G. Dzięki znaczącemu zaangażowaniu na tym polu firma z powodzeniem współpracuje z China Mobile, Softbank, Deutsche Telekom, Orange, KT Corporation i U Mobile w zakresie rozwoju technologii 5G oraz wdrażania projektów Pre-5G.
Rządy i korporacje
ZTE postawiło również na rozwój centrów badawczych R&D oraz inwestycje w technologie RCS, Big Video, cloud computing, Big Data i internet rzeczy. Są to najważniejsze elementy wdrożonej przez firmę strategii M-ICT. Utworzenie centrów danych na chińskim i globalnym rynku przyniosło efekty w postaci przełomowych rozwiązań w takich obszarach jak jak Big Video oraz inteligentne systemy Q&A.
Plany na 2016 rok
Przed przemysłem telekomunikacyjnym pojawią się nowe szanse, jak również wyzwania. “Maksymalnie duża liczba połączeń i ultra-szerokopasmowy dostęp do sieci” będą wyznacznikami nowej ery M-ICT, w której najważniejsze stanie się dostarczenie internetu do urządzeń wszelkiego typu. Na rynku konsumenckim, dzięki intensywnej współpracy z operatorami na całym świecie oraz coraz większym wyrafinowaniem technologii 4G, wzrasta zapotrzebowanie na inteligentne terminale mobilne, zaawansowane aplikacje oraz wszelkiego rodzaju rozwiązania technologiczne, które napędzą branżę telekomunikacyjną.
*1 RMB = 0,5890 zł, kurs średni NBP z 15.04.2016 r.

( źródło: ZTE )