Nie musisz czekać na przeciek

Nie musisz czekać na przeciek. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna nowy etap otwierania danych publicznych – możesz w nim uczestniczyć i pokazać, jak je wykorzystać. 24 i 25 września br. odbędzie się Hackathon danych publicznych organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Podczas wydarzenia przekonamy się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe. Hackathon to maraton programowania, który może trwać od dwóch dni do nawet tygodnia. W przypadku Hackathonu danych publicznych kodować będziemy od 24 do 25 września, a na najlepsze rozwiązania stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia czekają wartościowe nagrody oraz wdrożenie prototypów przez Ministerstwo Cyfryzacji.
W 2 dni od pomysłu do prototypu
Hackathon danych publicznych to wydarzenie, w ramach którego uczestnicy w ciągu 2 dni wymyślą, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. Dlaczego wykorzystywać w projektowanych rozwiązaniach dane publiczne? To ogromne źródło informacji – w Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 produktów, które dają zatrudnienie aż 5 tysiącom osób. Szukamy osób, które razem z nami będą odkrywać potencjał danych publicznych. Liczymy na udział wszystkich tych, którzy umieją identyfikować problemy, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne i zaproponować swoje rozwiązania, wykorzystując publiczne dane. Hackathon danych publicznych zakończy się prezentacjami powstałych projektów przed zespołem ekspertów, którzy ocenią efekty dwudniowej pracy.
Dane publiczne + technologia = rozwiązanie problemu
Dane publiczne to ciągle aktualizowane źródło informacji. Szacuje się, że na świecie wytworzono w ostatnich 2 latach więcej danych niż przez 20 tysięcy lat. Otwieranie danych publicznych w sposób strategiczny, nastawiony na obywatela i jemu służący to pierwszy krok do tego, żeby wykorzystywać je nie tylko na potrzeby Państwa, ale także biznesu, gospodarki czy trzeciego sektora. Realizacja przez Ministerstwo Cyfryzacji Hackathonu danych publicznych to pierwszy krok do przekazania projektowania usług cyfrowych dla obywateli w ręce… samych obywateli. Jak mówi Agata Miazga – zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Cyfryzacji: „Jesteśmy na początku procesu otwierania danych publicznych i wiążemy z nim duże nadzieje. Dane zbierane przez administrację publiczną mają ogromny potencjał, powinny służyć światowi biznesu czy nauki i wspierać codzienne działania obywateli.” Najlepsze rozwiązania stworzone w ramach Hackathonu Ministerstwo Cyfryzacji zacznie wdrażać już w październiku 2016 r. Zgłoszenia w zespołach lub indywidualnie, przyjmujemy do 12 września br. (23:59) na stronie www.hackathon.gov.pl kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu Hackathon jest organizowany we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie

( źródło: Ministerstwo Cyfryzacji )