T-Mobile rozpoczął budowę nowej stacji w Jeleniej Górze

T-Mobile rozpoczął budowę nowej stacji w Jeleniej Górze. Od jakiegoś czasu, na dachu biurowca, przy ul. 1-go Maja 76 – na zamontowanie anten oczekują już gotowe wsporniki. Biurowiec położony jest przy zbiegu ulic: 1-go Maja, Wojska Polskiego oraz Kochanowskiego ( mapa poglądowa tutaj ). Tyle informacji lokalizacyjnych. Ponieważ w tym miejscu wybudowanie stacji wskazane jest dla każdego z operatorów ( Polkomtel planował stację w nieco korzystniejszym miejscu, na budynku Starostwa Powiatowego, przy ul. Kochanowskiego 10, po drugiej stronie ulicy względem budującej się stacji T-Mobile, ale skończyła się ważność opłaconego pozwolenia radiowego, więc nie wiadomo, czy operator będzie się o nie ponownie starał ? ) – stacja powinna być tym bardziej przemyślana. Obecny rozkład wsporników stacji T-Mobile ( zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5 ) sugeruje, że azymuty będą następujące:
a) kierunek ulic: Drzymały, Świętojańskiej, Złotniczej ( około 50 stopni )
b) kierunek ulicy Kochanowskiego, z około 10 stopniową “ucieczką” azymutu na południe, względem pierwotnego biegu ulicy Kochanowskiego ( około 160 stopni )
b) kierunek ulicy 1-go Maja w kierunku śródmieścia ( około 295 stopni )
Niestety, to niezbyt szczęśliwa konfiguracja względem potrzeb. Ponieważ dookoła stacji, a głównie na południe i południowy-wschód od jej lokalizacji występują ogromne braki w sygnale wewnątrz budynków – stacja powinna mieć następujące azymuty sektorów:
1) pierwszy bez zmian ( około 50-55 stopni )
2) drugi na kierunek ulic: Uroczej, Podgórze ( około 125 stopni )
3) trzeci na kierunek ulic: Bartka Zwycięzcy, Fredry ( około 180 stopni )
4) czwarty ( który bezwzględnie powinien w tej stacji zostać zaprojektowany ) – na ulicę Wojska Polskiego ( około 230 stopni )
Oczywiście, stacja w tym kształcie projektowym może pozostać – pozostaje jednak pytanie, czy liczy się kolejna sztuka, czy efektywność nowej inwestycji i rozszerzenie zasięgu tam, gdzie dziś klienci mają kłopoty z sygnałem ?
Reasumując, obecnie lepiej zadbać o nowy kształt stacji w zakresie administracyjnym, aniżeli kontynuować budowę stacji w takim kształcie. Oczywiście, decyzja zawsze na końcu należy do operatora

Przypomnijmy, że w tzw. “obietnicach” inwestycyjnych dla Jeleniej Góry są jeszcze stacje:
1. Plac Ratuszowy 58, wieża ratusza miejskiego
2. Jelenia Góra Cieplice, ul. Cieplicka, gdzie operatorzy zamierzają pokryć wewnątrz budynków ciąg ulicy Cieplickiej, począwszy od centrum zdroju, w kierunku Osiedla Orle
3. sąsiedztwo nowoczesnego osiedla mieszkaniowego “Słoneczna Dolina”, na pograniczu turystycznego Staniszowa oraz Jeleniej Góry ( jadąc od Jeleniej Góry ulicą Krośnieńską, gdzie wewnątrz budynków ani sygnału T-Mobile ani Orange nie uświadczymy . Podobna sytuacja jest na całym nowoczesnym Osiedlu “Słoneczna Dolina”, gdzie również żaden z operatorów do dziś o zasięg wewnątrz budynków się nie postarał i nawet o logiczny sygnał na zewnątrz tu trudno )

źródło: informacja własna