T‑Mobile oferuje sprawdzone rozwiązania Smart City

T‑Mobile oferuje sprawdzone rozwiązania Smart City. Autonomiczny videomonitoring, który zaalarmuje po upadku przechodnia, zdalne sterowanie oświetleniem, a może system hotspotów informujący o najciekawszych wydarzeniach w mieście ? To wszystko dostępne jest już teraz, w najnowszej ofercie T‑Mobile. Po zakończeniu programów pilotażowych operator proponuje miastom sprawdzone innowacyjne rozwiązania dla Smart City. W 2017 roku T‑Mobile Polska wspólnie z władzami Nysy i Pionek przeprowadził pilotażowe wdrożenia rozwiązań Smart Cities. Opierając się na zdobytych doświadczeniach oraz międzynarodowym know-how T‑Mobile wprowadził sprawdzone rozwiązania do oferty dla miast. Pozwalają one na podniesienie standardu ochrony mieszkańców i turystów oraz zarządzanie przestrzenią miejską sprawnie i oszczędnie. W ofercie znajdziemy m.in. system inteligentnego oświetlenia, innowacyjny monitoring miejski, monitoring jakości powietrza i hotspoty z wi-fi. W jaki sposób mogą one odmienić funkcjonowanie miasta ?
Inteligentny system analizy obrazu
Do tej pory videomonitoring miejski rejestrował obraz i przesyłał go do centrum zarządzania, w którym dyspozytor analizował zapisy z wielu kamer jednocześnie. W rezultacie wykrywalność zagrożeń oscylowała wokół 60%. Inteligentny monitoring z funkcją wideodetekcji, dostępny w ofercie T‑Mobile, podnosi skuteczność tego narzędzia aż do 95%, Zaawansowany system automatycznie wykryje bowiem podejrzany pakunek pozostawiony na peronie czy przekroczenie progu zamkniętej strefy. Podobne rozwiązania operator wprowadził już m.in. w Pionkach.
Inteligentne oświetlenie miejskie
Wyjątkowo interesującym rozwiązaniem jest również system inteligentnego sterowania oświetleniem miejskim. T‑Mobile wdrożył go pilotażowo w Nysie, miejscowości w woj. opolskim, by teraz zaproponować technologię wszystkim miastom. Obniżenie kosztów generuje już sama wymiana tradycyjnych opraw sodowych na oprawy LED. Swój pozytywny wpływ na optymalizację zużycia energii technologia zawdzięcza jednak przede wszystkim możliwości zdalnego sterowania każdą latarnią oddzielnie oraz systemowi powiadamiania o awariach. Dodatkowo oświetlenie w razie potrzeby ustawimy tak, by automatycznie dostosowywało swoje natężenie do warunków pogodowych oraz do natężenia ruchu.
Inteligentny monitoring jakości powietrza
W Nysie zainstalowano także inteligentny monitoring jakości powietrza, a system przyjął się z takim powodzeniem, że rozwiązanie, podobnie jak poprzednie, trafiło do stałej oferty T‑Mobile. Na czym polega jego rola w tworzeniu nowoczesnej przestrzeni miejskiej? W Polsce stężenie zanieczyszczeń jest bardzo wysokie. Jedynym pewnym źródłem informacji na ten temat wciąż pozostają stacje pomiarowe GIOS, a tych w skali Polski nadal jest niewiele. Infrastrukturę tę można uzupełnić niewielkim kosztem, dzięki czemu łatwiej zdiagnozować przyczynę smogu w poszczególnych częściach miasta. Oferowane przez T‑Mobile stacje pomiarowe są w stanie mierzyć różnego rodzaju parametry, w tym stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 oraz PM1. Urządzenia pomiarowe mogą być także wyposażone w czujniki pozwalające na pomiar stężenia innych substancji, w tym siarczanów, ozonu lub azotanów. W efekcie, dzięki dodatkowym informacjom, miasto zyskuje na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców oraz turystów.
Hotspoty wi-fi w całym mieście
Warto zwrócić uwagę także na system hotspotów, który również – po pozytywnych testach – znalazł się w ofercie T‑Mobile. Dzięki opcji wyświetlania komunikatów na ekranie logowania miasto może informować o lokalnych wydarzeniach, a regionalne przedsiębiorstwa wykupić reklamę, zasilając tym samym budżet miejski. Infrastrukturę można wykorzystać ponadto w tworzeniu nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej w autobusach i tramwajach

źródło: T-Mobile