Szybsze LTE i większa pojemność sieci – T‑Mobile zmienia model wykorzystania częstotliwości
a) Nowe warunki współpracy w z Orange
b) Więcej częstotliwości i pojemność dla LTE
Częstotliwości stanowią jedno z najcenniejszych i unikalnych dóbr jakimi dysponują operatorzy. Od optymalnego wykorzystania tego dobra zależy jakość usług jakie można zaoferować klientom. T‑Mobile świadczy usługi na częstotliwościach 900MHz dla sieci 2G i 3G, 1800 MHz dla sieci 2G i 4G/LTE, 2100 MHz dla sieci 3G oraz 2600MHz dla sieci 4G/LTE. Stale rosnące zapotrzebowanie na usługi szybkiej transmisji danych powoduje, że T‑Mobile podjął decyzje o zmianie przyjętego modelu wykorzystania posiadanych częstotliwości.
Zmiana warunków współpracy T‑Mobile i Orange
Obie firmy podpisały aneks do dotychczasowej umowy, na mocy którego zakończą wspólne korzystanie z bloku 15 MHz pasma z zakresu 1800 MHz. Obecnie, częstotliwości przeznaczone są do świadczenia usług w technologii 4G/LTE, a ich współdzielenie przez klientów obu operatorów odbywa się w modelu MOCN. Po zmianach T‑Mobile będzie samodzielnie oferował swoim klientom pasmo o szerokości 10 MHz (model MORAN), co automatycznie przełoży się na wzrost pojemności sieci. W 2018 roku zmiana dotyczy 12 największych aglomeracji w Polsce: Warszawa, Trójmiasto, Bydgoszcz, Olsztyn, Toruń, GOP, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź, Lublin. W kolejnych latach będzie ona wprowadzana na terenie reszty kraju. Jednocześnie firmy podjęły decyzje o nieprzedłużaniu umowy na wspólne wykorzystywanie częstotliwości 900 MHz w modelu MOCN i kontynuowanie świadczenia usług indywidualnie w modelu MORAN. T‑Mobile nadal będzie wykorzystywał częstotliwości z tego zakresu do świadczenia usług 3G, a dzięki zmianie modelu pojemność sieci 3G na tych częstotliwościach zostanie podwojona. To szczególnie istotne dla klientów w obszarach nisko zurbanizowanych, gdzie szybka sieć 3G jest alternatywą dla LTE 800MHz.
Jeszcze więcej zasobów przeznaczonych dla LTE
Zwiększenie pojemności sieci 3G na częstotliwościach 900 MHz pozwoli zmienić przeznaczenie części częstotliwości z zakresu 2100 MHz. Na obszarze wcześniej wspominanych 12 aglomeracji, w 2018 roku, z bloku o szerokości 15 MHz, zostanie wydzielone 10 MHz pasma i uruchomione na nim LTE, a pozostałe 5 MHz nadal przeznaczone będzie do świadczenia usług w technologii 3G. Nowa nośna stworzy kolejne możliwość agregacji 2 i 3 pasm w ramach technologii Carrier Aggregation, a także zastosowania agregacji aż 4 pasm, co przy obecnych technologiach pozwoliłoby na osiągniecie maksymalnej prędkości przekraczającej 590 Mbps. Już dzisiaj to rozwiązanie jest testowane na kilkudziesięciu stacjach
źródło: T-Mobile
informacja powiązana:
– Orange zmienia sposób wykorzystania częstotliwości i modelu współpracy z T-Mobile