Rozwiązania smart city podnoszą poziom bezpieczeństwa miejskiego

Rozwiązania smart city podnoszą poziom bezpieczeństwa miejskiego. W ostatnich latach technologie smart city zaczęły wkraczać do europejskich oraz polskich miast, z każdym rokiem poszerzając zasięg o kolejne ośrodki. Wraz z nimi bezpieczeństwo na ulicach miejskich osiągnęło znacznie wyższy poziom. Inteligentne rozwiązania pozwalają bowiem automatycznie wykryć bójkę czy upadek przechodnia, a nawet działać z wysoką skutecznością w trakcie sytuacji kryzysowych. W jaki sposób smart city chroni mieszkańców i turystów ? Jedną z przyczyn rosnącej popularności inteligentnych technologii dla miast jest niewątpliwie ich wpływ na podniesienie poziomu ochrony społeczności. Jednocześnie pozostają one ekologiczne, efektywne oraz niedrogie w eksploatacji, co sprawia, że lista europejskich smart cities staje się coraz dłuższa. Niedawno znalazł się na niej również Kazimierz Dolny, który postanowił połączyć zabytkowe walory miasta z bezpieczeństwem i funkcjonalnością inteligentnych rozwiązań. Trudno się dziwić, monitoring z wideodetekcją czy duże zbiory danych (big data) potrafią przynieść wymierne korzyści.
Jak działa inteligentny monitoring ?
Aby zrozumieć fenomen zaawansowanych systemów analizy obrazu, warto przyjrzeć się tradycyjnemu monitoringowi miejskiemu. Rejestruje on otoczenie i przesyła dane do centrum zarządzania, gdzie dyspozytor na bieżąco analizuje zapisy z kilku lub nawet kilkunastu kamer. W rezultacie skuteczność wykrywania zagrożeń przez taki system wynosi około 60%. Tymczasem inteligentny monitoring z funkcją wideodetekcji, dzięki zaawansowanym algorytmom, jest w stanie automatycznie wykryć bójkę, podejrzany pakunek pozostawiony na dworcu, a nawet dzika spacerującego ulicami miasta. Gdy program analizujący obraz klatka po klatce zauważy zagrożenie, poinformuje o nim dyspozytora, a ten podejmie decyzję, czy sytuacja wymaga interwencji. Wykrywalność inteligentnego monitoringu wynosi aż do 95%, dlatego zdecydowało się na niego wiele polskich i europejskich miast, w tym Bukareszt, słowacki Trenczyn czy położone w województwie mazowieckim Pionki, a ostatnio Kazimierz Dolny, który w 2019 roku z pomocą T‑Mobile stanie się najlepiej wyposażonym w technologie inteligentnym miastem w Polsce. Co istotne, kamery wykorzystujące oprogramowanie służące do zaawansowanej analizy obrazu nie wymagają tworzenia rozbudowanej instalacji elektrycznej czy sieciowej, miasto nie musi więc budować dla nich kosztownej infrastruktury. W inteligentne rozwiązania można jednak wyposażyć także tradycyjne urządzenia.
Monitoring na imprezach masowych
Omawiając zalety inteligentnego systemu analizy obrazu, warto zwrócić uwagę także na innowację, którą jest usługa mobilnego monitoringu. Może ona okazać się przydatna np. w trakcie eventów. Podobnie jak w przypadku wspomnianego monitoringu miejskiego, i tutaj kamery zainstalowane na samochodach wychwytują zagrożenie oraz informują dyspozytora o niebezpieczeństwie, dzięki czemu pojazd służb mundurowych jest w stanie szybko i sprawnie dotrzeć na miejsce wypadku. Ma to szczególnie duże znaczenie przy imprezach masowych, zwiększa bowiem możliwości zapewnienia uczestnikom ochrony.
Szerokie możliwości big data
Skutecznym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście jest także wykorzystanie big data, czyli dużych zbiorów danych. Pozwalają one na monitorowanie przemieszczania się pojazdów i pieszych w czasie rzeczywistym, aby odpowiadać na zagrożenia w ruchu miejskim. Właśnie tak działa Rodos Traffic Management, system stworzony przez Deutsche Telekom który na podstawie gromadzonych i anonimizowanych danych z samochodów oraz telefonów komórkowych dostarcza aktualne informacje na temat sytuacji w mieście lub na drogach ogólnokrajowych. Wdrożono go już z sukcesem m.in. w Czechach, gdzie jest on dostępny dla użytkowników na stronie internetowej oraz w aplikacji. Co więcej, RTM pomoże nie tylko zoptymalizować ruch czy uniknąć korków, lecz także planować infrastrukturę miasta w sposób bezpieczny i komfortowy dla mieszkańców oraz turystów, np. poprzez odpowiednią, dostosowaną do ruchu koordynację sygnalizacji świetlnych

źródło: T-Mobile