Big Data w Smart City – korzyści dla miast, mieszkańców i turystów

Big Data w Smart City – korzyści dla miast, mieszkańców i turystów. Smart City w Europie nabiera coraz większego znaczenia, a inteligentne technologie stają się codziennością nie tylko dla europejskich metropolii, lecz również dla mniejszych turystycznych miejscowości – takich, jak Kazimierz Dolny nad Wisłą. Aby stworzyć infrastrukturę przyjazną społeczności, coraz więcej dużych i małych ośrodków miejskich decyduje się na wykorzystanie Big Data. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie jest zastosowanie tego narzędzia w polskich i europejskich Smart Cities ? Big Data, czyli duże zbiory danych, to informacje pochodzące z telefonów komórkowych oraz pojazdów, gromadzone przez operatorów, które są następnie anonimizowane i grupowane, tworząc dane statystyczne. Mogą one pomóc np. w określeniu natężenia ruchu w czasie rzeczywistym. Właśnie tę funkcjonalność Big Data wykorzystał Deutsche Telekom, wprowadzając w Czechach system Rodos Traffic Management. Dzięki niemu kierowcy – używając aplikacji lub odwiedzając stronę internetową – mogą sprawdzić optymalną trasę przejazdu, a ponadto oszacować czas podróży, porównać go ze standardowym, jak również uniknąć korków czy miejsca wypadku. Co istotne, rozwiązanie może okazać się przydatne również dla urbanistów przy planowaniu objazdów i inwestycji infrastrukturalnych. Umożliwia ono bowiem m.in. badanie przepustowości sygnalizacji świetlnych, płynności ruchu na drodze czy średniej prędkości pojazdów. Dodatkowo sprawdzi się ono jako wsparcie przy planowaniu imprez masowych. Ze względu na wymienione zalety, technologię wprowadził już m.in. Bukareszt, a ponadto słowacki Trenczyn i chorwacki Dubrownik. Wkrótce pojawi się ona również w Polsce za sprawą T‑Mobile, który w Kazimierzu Dolnym wdroży 12 inteligentnych rozwiązań dla miasta. Kazimierz Dolny odwiedza rocznie 1 milion turystów, a ich liczba jest szczególnie duża podczas długich weekendów. Tylko 3 maja b.r. do miasta, w którym mieszka 4 tysiące osób, przyjechało 15 tysięcy zwiedzających. Duże zbiory danych pomogą więc zoptymalizować ruch w popularnej turystycznie miejscowości, szczególnie w okresie długich weekendów i wakacji.
Big Data wpływa na atrakcyjność miasta
Równie ważną dla ośrodków miejskich zaletą Big Data jest pozyskiwanie informacji statystycznych na temat sposobu zwiedzania poszczególnych atrakcji przez turystów, ich zainteresowania obiektami czy popularności danych miejsc. Informacje te są bardzo pomocne w planowaniu działań promocyjnych i dostosowaniu infrastruktury do potrzeb społeczności, a w rezultacie zwiększeniu atrakcyjności okolicy. Z zalet tego rozwiązania skorzystało już wiele europejskich miast, a jego walory dostrzegły także władze wspomnianego już Kazimierza Dolnego. Inteligentne rozwiązania Smart City wdrożone zostały również w Pionkach, miejscowości położonej w województwie mazowieckim. Wprowadzone tam technologie – monitoring z detekcją wideo, inteligentne oświetlenie czy rozbudowaną sieć miejskiego wi-fi – stanowią znaczące udogodnienia i zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających w mieście.
Inteligentne parkingi oszczędzają czas i środowisko
Praktyczne zastosowanie dużych zbiorów danych można znaleźć również w rozwiązaniu tzw. inteligentnych parkingów. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie w czasie rzeczywistym, lokalizacji najbliższych wolnych miejsc postojowych. Rozwiązanie umożliwia ponadto zarezerwowanie wybranej lokalizacji oraz opłacenie kosztów postoju. Dzięki temu kierowcy są w stanie szybko i sprawnie znaleźć odpowiednie miejsce, co przekłada się na większą płynność ruchu samochodów, obniżenie emisji spalin oraz oszczędność czasu. Trudno się zatem dziwić, że po tę technologię chętnie sięgają miasta, dla których problem stanowi wzmożony ruch w obrębie zabytkowych dzielnic, w tym np. Piza. Rozwiązanie znakomicie przyjęło się także w Rumunii, a niedługo kierowcy będą mieli okazję przetestować je również w Kazimierzu Dolnym

źródło: T-Mobile