Badanie NASK i PBS: uczniowie najchętniej korzystają z sieci w domu

Badanie NASK i PBS: uczniowie najchętniej korzystają z sieci w domu. Jak wynika z najnowszej analizy, przeprowadzonej przez NASK we współpracy z PBS, globalna sieć jest codziennie eksplorowana przez 96 % polskich nastolatków. Każdego dnia spędzają oni w Internecie średnio 4 godziny, nierzadko traktując go jako przydatne narzędzie edukacyjne. Wnioski zawarte w powyższym opracowaniu przekonują, że Internet stał się nieodłącznym elementem życia uczniów, którzy deklarują korzystanie z jego zasobów nie tylko w celach rozrywkowych czy społecznych, ale wykorzystują go w dużej mierze także na potrzeby swojej edukacji.
Sieciowi domownicy
O ile zaskakujący nie jest nieznaczny odsetek nastolatków, którzy deklarują użytkowanie Internetu rzadziej niż raz dziennie, o tyle interesująco przedstawiają się odpowiedzi na pytanie, gdzie robią to na najczęściej. Zdecydowana większość – a dokładnie aż 95 % respondentów – największą część swoich „sieciowych podróży” po bezkresach Internetu odbywa w domu. 60 % ankietowanych przyznała, że z korzysta z sieci w trakcie codziennych dojazdów do szkoły, zaś nieco ponad 41 % wskazała na użytkowanie Internetu w swojej placówce edukacyjnej. Pomimo szerokiej i powszechnej dostępności urządzeń mobilnych, w tym szczególnie smartfonów, korzystających z łączności 3G, czy 4G, młodzi internauci szczególnie chwalą sobie eksplorowanie Internetu w domu. Być może wpływ na taki stan rzeczy mają koszty pakietów Internetu mobilnego bądź jego wciąż ograniczone zasięgi.
Partner dydaktyczny
Nieco ponad połowa uczestników badania przyznała, że korzysta z dobrodziejstw globalnej sieci w celach edukacyjnych – w tym szczególnie traktując Internet jako narzędzie wsparcia w odrabianiu lekcji. Co piąty uczeń stwierdził natomiast, że wykorzystuje jego zasoby w przygotowywaniu się do kartkówek czy sprawdzianów. Głównym celem, który przyświeca młodym Internautom przy uruchamianiu internetowych przeglądarek jest jednak chęć korzystania z serwisów rozrywkowo – kulturalnych. Młody użytkownik sieci stawia przede wszystkim na relaks. Filmy i seriale na platformach streamingowych, słuchanie podcastów lub piosenek z serwisów na żądanie oraz gry video – to dominuje. Wielu naszych klientów działa w branży e-commerce. Wiemy od nich, że uczniowie liceów i techników regularnie przeglądają strony sklepów internetowych i dokonują tam zakupów. Dodałbym do tego jeszcze media społecznościowe. Nastolatkowie uwielbiają dzielić się w Internecie swoim życiem prywatnym. Każdego dnia umieszczają wpisy, dodają zdjęcia, linkują do interesujących treści. Na szczęście rośnie też świadomość potencjalnych zagrożeń. Młodzi ludzie coraz częściej zwracają uwagę na phishing, próby włamań oraz ataki hakerskie. Czytają o tym, dopytują i zwiększają tym samym swoje bezpieczeństwo w sieci – komentuje Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox. Według badania polski nastolatek spędza codziennie przed ekranem komputera lub smartfona średnio 4 godziny i 12 minut. To wzrost o ponad pół godziny w porównaniu z poprzednim zestawieniem

źródło: inPlusMedia