BCAST uruchamia multipleks radia cyfrowego w Gdańsku

DAB+ dla mieszkańców Trójmiasta. BCAST uruchamia multipleks radia cyfrowego w Gdańsku. W 2018 r. firma BCAST rozpoczęła nadawanie sygnału DAB+ w Warszawie oraz Wrocławiu. W końcówce kwietnia bieżącego roku uruchomiony został trzeci z zapowiedzianych lokalnych multipleksów, który dostarczy radio w formie cyfrowej mieszkańcom Gdańska i okolic. Wdrożenie będzie okazją do przetestowania działania systemu DABCAST w modelu SFN. BCAST kontynuuje rozwijanie swojej sieci nadawczej oraz usług cyfrowych na terenie Polski. Po udanych wdrożeniach DAB+ w Warszawie i Wrocławiu, w ostatnich dniach kwietnia firma uruchamia kolejny multipleks, tym razem dla mieszkańców Trójmiasta. Usługa tak jak w poprzednich przypadkach, oparta będzie na platformie DABCAST.
Międzynarodowe zapotrzebowanie na DABCAST
DABCAST, to autorskie rozwiązanie BCAST, powstałe w komórce R&D funkcjonującej pod tą samą nazwą. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych, DABCAST pozwala firmie oferować możliwość tworzenia cyfrowego radia jako usługi (Radio-as-a-Service). Opracowana przez zespół inżynierów technologia multipleksacji sygnału w chmurze oraz jego konwersja po stronie nadawczej z wykorzystaniem autorskich nadajników radiowych, zwalnia bowiem nadawców z konieczności zakupu drogiego sprzętu na rzecz przystępnego abonamentu. W ramach miesięcznej opłaty otrzymują oni kompletną usługę razem z w pełni funkcjonalnym „wirtualnym studiem”, służącym do zarządzania audycją. Innowacyjność rozwiązania doceniła nie tylko Unia Europejska, przyznając mu dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II, ale też międzynarodowi partnerzy firmy – Dzięki DABCAST mamy możliwość ekspansji na nowe rynki zagraniczne, a także rozszerzania współpracy z naszymi dotychczasowymi partnerami na całym świecie. Zapotrzebowanie na nasze rozwiązanie zgłosili już m.in. włoskie konsorcjum DAB+ digitalradiogroup.it a także lider niemieckiego rynku operatorów FM, firma UPLINK. Co ciekawe, ostatnio otrzymaliśmy zapytanie ofertowe z jednego z krajów azjatyckich. – mówi Krzysztof Karpiński, członek zarządu BCAST ds. handlowych.
Cel: podnieść zainteresowanie DAB+
Wdrożenia przeprowadzane przez BCAST wpisują się w plany KRRiT, których celem jest popularyzacja standardu radia cyfrowego w Polsce. W ramach strategii Rady docelowo uruchomionych będzie ponad 30 lokalnych multipleksów w wybranych polskich miastach. Dzięki temu znacznie podniesie się liczba nadawców operujących w DAB+, a więc i atrakcyjność samego standardu. Do tej pory bowiem w DAB+ można było usłyszeć wyłącznie stacje Polskiego Radia – Od momentu ogłoszenia pierwszego wdrożenia w Warszawie otrzymaliśmy wiele zapytań odnośnie uruchomienia naszych multipleksów w kolejnych miastach, zarówno po stronie małych nadawców, jak i słuchaczy. Takie sygnały utwierdzają nas w przekonaniu, iż istnieje realne zainteresowanie odbiorem sygnału DAB+ – mówi Maciej Lipiński z BCAST.
Gdańsk w jakości cyfrowej
Rozpoczęcie testowej emisji DAB+ w Gdańsku różni się od tych w poprzednich miastach ze względu na to, że sygnał radiowy będzie w nim nadawany z dwóch różnych lokalizacji. – Celem tego wdrożenia jest m.in. sprawdzenie działania systemu DABCAST, w sytuacji, w której emisja prowadzona jest w trybie jednoczęstotliwościowym SFN, czyli Single Frequency Network. Dlatego też w Gdańsku będziemy nadawać z dwóch obiektów – Zieleniaka przy ul. Wały Piastowskie oraz wieży Orange, przy ul. Piecewskiej – mówi Maciej Lipiński z BCAST. Zastosowanie SFN oraz planowana moc ERP z obu nadajników dochodząca do 1 kW powinna zapewnić zadowalające pokrycie miasta sygnałem DAB+. Pierwszy obiekt uruchomiony został na koniec kwietnia, drugi zostanie „dołączony” na przełomie maja i czerwca. Na tworzonym przez firmę multipleksie słuchacze już teraz mają możliwość odebrać zarówno ponadregionalne stacje, które goszczą także na multipleksach w Warszawie i Wrocławiu, czyli MUZO.FM i Radio Maryja, a także lokalne Radio Kaszëbë, czy też warszawskie Radio Kolor. Sygnał dostępny jest na kanale 5D (częstotliwość środkowa 180,064 MHz). Uruchomienie multipleksu w Gdańsku jest ostatnim z serii zapowiedzianych wdrożeń. Firma cały czas prowadzi aktywne negocjacje z partnerami i instytucjami celem dalszej komercjalizacji DABCAST zarówno w Polsce, jak i za granicą.

BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę. Przedsiębiorstwo zajmuje się również kompleksowym prowadzeniem procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów telekomunikacyjnych. BCAST posiada także swoje autorskie rozwiązanie DABCAST, pozwalające nadawcom radiowym na kreowanie i dystrybucję treści w technologii DAB+. Dzięki niemu firma, jako jedna z niewielu w Polsce, pozyskała dofinansowanie na badania i rozwój w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 faza II. DABCAST funkcjonuje także jako komórka badawczo-rozwojowa firmy skupiona na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie telekomunikacji i mediów
Więcej na temat firmy oraz rozwiązania znaleźć można pod adresami:
http://bcast.pl/ oraz
http://dabcast.net/

źródło: BCAST

Materiał powiązany:
BCAST: Przyszłość radia albo cyfrowa albo żadna