Xperia 5: rozrywka i twórcze możliwości w nowym smartfonie z flagowej serii Sony łączącym elegancki wygląd z niewielkimi wymiarami

Xperia 5: rozrywka i twórcze możliwości w nowym smartfonie z flagowej serii Sony łączącym elegancki wygląd z niewielkimi wymiarami.
– Elegancka i niewielka obudowa o wyrafinowanym wyglądzie
– Aparat z trzema obiektywami, cenioną technologią Eye AF z aparatów Sony Alpha™ oraz trybem zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s zapewniającym śledzenie AF/AE (automatyki ostrości/ekspozycji) i wyliczanie parametrów do 30 razy na sekundę
– Połączenie 6,1-calowego wyświetlacza OLED Full HD+ 21:9 CinemaWide™ z dźwiękiem Dolby Atmos®: znakomita wierność barw i intensywne doznania
– Ulepszony tryb Game Enhancer pozwalający nagrywać grę i przetwarzać własny głos
Berlin, IFA, 5 września 2019 r. – Firma Sony kontynuuje rozwój flagowej serii swoich smartfonów, powiększając ją o niewielki, stylowo wyglądający model Xperia 5 z najważniejszymi technologiami telefonu Xperia 1. – Smartfon Xperia 5, oparty na najnowszych technologiach Sony, powstał poprzez przeniesienie do mniejszej obudowy wszystkiego tego, co najbardziej cenią sobie użytkownicy modelu Xperia 1 – mówi Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications. – Xperia 5 to kolejny smartfon dający niezwykłe możliwości i gwarantujący najlepsze wrażenia, jakie zapewnić może tylko Sony.

Zaawansowana technologia w efektownie wyglądającym, niedużym urządzeniu
Smartfon Xperia 5, choć mniejszy niż Xperia 1, ma komplet najlepszych cech tego modelu, w tym wyświetlacz 21:9 CinemaWide™. Ochronę efektownej, metalowej ramki zapewnia trwałe szkło Corning® Gorilla® Glass 6 z przodu i z tyłu obudowy. Urządzenie spełnia też wymogi wodoodporności [i] na poziomie IP65/IP68.
Wyświetlacz 21:9 CinemaWide™ zwiększa efektywną powierzchnię ekranu i idealnie sprawdza się przy jednoczesnym używaniu dwóch aplikacji. Ekran można błyskawicznie podzielić za pomocą bocznego sensora, panelu uruchamiania aplikacji w wielu oknach na ekranie 21:9 lub polecenia głosowego.
Trzy aparaty, trzy obiektywy, niezliczone możliwości
Smartfon Xperia 5 wyposażony jest w procesor obrazu BIONZ X™ do urządzeń mobilnych oraz zaawansowany aparat z trzema obiektywami, 12-megapikselowymi przetwornikami obrazu i stabilizatorem Optical SteadyShot™. Dzięki połączeniu superszerokokątnego obiektywu 16 mm (ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm) z uniwersalnym obiektywem 26 mm oraz teleobiektywem 52 mm do portretowania i zdjęć w zbliżeniu, użytkownik jest przygotowany do fotografowania w każdej sytuacji. Model Xperia 1 był pierwszym na świecie smartfonem z technologią Eye AF [ii]. W smartfonie Xperia 5 została ona rozwinięta poprzez wykorzystanie ulepszeń z aparatów Sony α. Obecnie możliwe jest utrwalanie akcji na seriach zdjęć wykonywanych z szybkością do 10 kl./s i śledzeniem AF/AE (automatyki ostrości/ekspozycji). Aparat smartfona Xperia 5 wylicza parametry AF/AE nawet 30 razy na sekundę, co pomaga uzyskać dokładną ostrość przy utrwalaniu ruchomych obiektów. Xperia 5 doskonale spisuje się w słabym oświetleniu. Jest to zasługa takich rozwiązań, jak duży, wynoszący 1,4 μm rozstaw pikseli, jasny obiektyw F1,6 czy przetwornik obrazu z dwoma elementami światłoczułymi. Ich połączenie z technologią redukcji szumów w danych RAW przekłada się na znakomitą ostrość i atrakcyjny wygląd obrazu. Xperia 5 to kolejny model Sony, który dzięki wsparciu specjalistów z działu cyfrowych kamer kinematograficznych Sony, zapewnia nową jakość oglądania filmów na smartfonie. Tryb Cinema Pro „powered by CineAlta”, wprowadzony po raz pierwszy w telefonie Xperia 1, został obecnie ulepszony i pozwala tworzyć wiele projektów z różnymi ustawieniami. Zapewnia też większą swobodę przy regulacji balansu bieli i poziomów nagrywania dźwięku oraz przy ręcznym nastawianiu ostrości. Nowością jest funkcja przycinania poszczególnych ujęć. Przygotowany dzięki niej materiał można połączyć w profesjonalny film – gdziekolwiek się jest. Kolejną nowością w smartfonie Xperia 5 są „Porady fotograficzne”, pozwalające uniknąć typowych problemów ze zdjęciami: umieszczenia palca przed obiektywem, sfotografowania osoby z zamkniętymi oczami itp. Xperia 5 współpracuje z aplikacją Sony Imaging Edge™ Mobile [iii], pozwalającą przesyłać do smartfona obrazy z kompatybilnych aparatów α i Cyber-shot™. Po sprawdzeniu jakości takich zdjęć można je w prosty sposób publikować na platformach społecznościowych.
Intensywne doznania dzięki wyświetlaczowi 21:9 CinemaWide i dźwiękowi Dolby Atmos
Xperia 5 pozwala oglądać obraz w kinowych proporcjach 21:9 na mniejszym ekranie, wiernie oddającym zamysł twórcy. 6,1-calowy wyświetlacz OLED Full HD+ 21:9 oparty jest na technologiach telewizorów Sony BRAVIA®. Za przykład może posłużyć procesor X1™ do urządzeń mobilnych, pozwalający generować obraz HDR (o dużym zakresie dynamicznym) i uzyskać lepszy kontrast, kolor i wyrazistość. Xperia 5 może też pracować w trybie twórcy „powered by CineAlta”. Inspiracją do jego opracowania była reprodukcja kolorów na monitorach studyjnych oraz dążenie do zapewnienia porównywalnej dokładności barw w dowolnym miejscu. Xperia 5, tak jak i Xperia 1, obsługuje 10-bitowe przejścia tonalne[iv]. To znacznie rozszerza paletę reprodukowanych barw, nadaje im bardziej naturalny wygląd i zwiększa głębię czerni. Wyświetlacz oraz opracowana na jego potrzeby firmowa technologia przetwarzania obrazu są ponadto zgodne z szeroką przestrzenią barw ITU-R BT.2020 oraz z przestrzenią DCI-P3 dla źródła światła D65. Lepsza rozrywka to również zasługa systemu Dolby Atmos, zoptymalizowanego we współpracy z Sony Pictures Entertainment. System ten zapewnia intensywne wrażenia i nadzwyczajny realizm dźwięku – zarówno odtwarzanego w słuchawkach, jak i przez głośniki smartfona. Model Xperia 5 jest też wyposażony w różne technologie audio Sony. Dzięki odtwarzaniu nagrań Hi-Res audio przez łącza przewodowe i bezprzewodowe[v], technologii DSEE HX i stereofonicznym głośnikom można słuchać muzyki w najczystszej postaci.
Wprowadzono także nowe funkcje dla graczy.
Ulepszony tryb Game Enhancer pozwala teraz nagrywać grę w formie serii obrazów utrwalanych z tempie 20 kl./s. Gracz ma również możliwość zmieniania swojego głosu przy użyciu syntezatora.
Łączność i rozrywka przez cały dzień
Xperia 5 ma nową funkcję „Inteligentnej łączności”, której zadaniem jest optymalizacja połączeń sieciowych. Wykorzystuje ona firmowy mechanizm pogłębionego uczenia się (biblioteki sieci neuronowych) do analizy sygnałów Wi-Fi i prognozowania problemów z łącznością. By zapewnić optymalną jakość transmisji, w przypadku przewidywania problemów z łączem Wi-Fi następuje automatyczne przełączenie na sieć LTE. Smartfon Xperia 5 jest oparty na najnowszej, flagowej platformie mobilnej Qualcomm® Snapdragon™ 855. Wbudowany w nią modem LTE X24 zwiększa wydajność transmisji przez gigabitowe łącza LTE. Technologia MIMO 4×4 obsługuje wszystkie, również niskie pasma LTE, poprawiając łączność nawet w strefach słabszego sygnału.
Na uwagę zasługują też takie cechy i funkcje smartfona Xperia 5, jak inteligentny tryb Stamina, szybkie ładowanie USB PD czy akumulator o pojemności 3140 mAh, zdolny zapewnić rozrywkę przez cały dzień. Smartfon Xperia 5 oferowany będzie w czterech wersjach kolorystycznych: niebieskiej, czerwonej, czarnej i szarej. Każda z nich tworzy wrażenie głębi i koloru, nadając telefonowi elegancki wygląd. Do nabycia będą także dopasowane kolorystycznie osłony: stylowa osłona umożliwiająca oglądanie powiadomień i treści nawet po zamknięciu, stylowa tylna osłona pomagająca uchronić telefon przed przypadkowym uszkodzeniem oraz nowa stylowa osłona skórzana.
Dostępność
Smartfon Xperia 5 będzie dostarczany z zainstalowanym systemem Android™ 9 Pie, a jego sprzedaż rozpocznie się w październiku 2019 r. [vi] W przyszłym tygodniu na wybranych rynkach europejskich rozpocznie się przyjmowanie zamówień na model Xperia 5 w zestawie z bezprzewodowymi słuchawkami osłabiającymi zewnętrzne hałasy WF-1000XM3.

[i] Smartfon Xperia 5 jest wodoodporny i chroniony przed pyłem, można go więc używać w deszczu i myć pod bieżącą wodą – należy jednak pamiętać o dokładnym zamknięciu wszystkich gniazd i dostarczonych osłon. Urządzenia nie wolno natomiast całkowicie zanurzać w wodzie, narażać na kontakt z napojami bądź na działanie wody słonej lub chlorowanej. Użytkowanie urządzenia w niewłaściwy sposób spowoduje utratę gwarancji. Urządzenie zostało przebadane w warunkach przewidzianych dla stopnia ochrony IP65/68. Więcej informacji podano pod adresem www.sonymobile.com/waterresistant. Uwaga: smartfon Xperia 5 jest wyposażony w niezamykany port USB, który służy do podłączania innych urządzeń i do ładowania. Przed ładowaniem port USB musi całkowicie wyschnąć.
[ii] Aparat smartfona Xperia 1 jest wyposażony w technologię Eye AF umożliwiającą wykrywanie oka ludzkiego i utrzymywanie na nim ostrości. Dane zweryfikowane przez serwis SpecTRAX firmy Strategy Analytics poprzez porównanie ich z opublikowanymi danymi technicznymi aparatów ponad 14 000 smartfonów. Stan na 16 maja 2019 r.
[iii] Następca PlayMemories Mobile. Użytkownicy PlayMemories Mobile mogą zacząć używać nowej aplikacji poprzez aktualizację aplikacji PlayMemories Mobile
[iv] 8-bitowy wyświetlacz i 2-bitowe wygładzanie programowe
[v] Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 990 kb/s
[vi] Terminy i dostępność będą uzależnione od rynku

źródło: Sony