Cyberbezpieczeństwo – kolejne firmy z porozumieniem

Cyberbezpieczeństwo – kolejne firmy z porozumieniem. Kolejne firmy technologiczne przyłączają się do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Porozumienie w tej sprawie podpisały trzy kolejne firmy. To Cisco, Ericsson oraz Nokia. Dokument został podpisany podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, które odbywało się w Katowicach 29 i 30 października 2019 r. – Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, nie ma żadnych kompromisów. Współpraca umożliwi wspólne wykorzystanie wiedzy i doświadczeń do podniesienia poziomu bezpieczeństwa – podkreślał podczas uroczystości minister cyfryzacji Marek Zagórski. Ze strony Ministerstwa Cyfryzacji porozumienie z przedstawicielami Cisco, Ericssona oraz Nokii podpisał wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, który jest równocześnie pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Rozwijamy współpracę z globalnymi firmami technologicznymi, by jak najskuteczniej niwelować zagrożenia związane cyberprzestrzenią – podkreślał. – Chodzi przede wszystkim o budowanie kompetencji i świadomości na temat zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia. Przed Cisco, Ericssonem oraz Nokią porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji podpisał już Samsung. Do tego grona stopniowo dołączać zaś mają kolejne firmy technologiczne. Porozumienie, którego stroną jest także NASK, umożliwia współpracę z sektorem prywatnym w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dokument obejmuje zakresem kilka obszarów:
1. informacyjny – przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach, podatnościach
2. edukacyjny – edukacja w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
3. szkoleniowy – szkolenia administracji w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
4. know-how – wymiana wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
5. oraz testów i certyfikacji – prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji