Jak zachować bezpieczeństwo online w Czarny Piątek?

Jak zachować bezpieczeństwo online w Czarny Piątek. Kiedy szaleństwo Czarnego Piątku ogarnia planetę, ludzie często odrzucają ostrożność na rzecz dobrej okazji, otwierając drzwi dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców. Ale utrzymanie bezpieczeństwa w internecie nie jest trudne, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Każdego dnia wysyłanych jest sześć razy więcej e-maili spamowych niż legalnych, a około 75% z nich trafia do skrzynek odbiorczych. Mniej więcej co dziesiąta wiadomość e-mail stanowi spam, dlatego łatwo jest zobaczyć, jak niebezpieczny jest krajobraz online. Wydarzenie jakim jest Czarny Piątek powoduje jeszcze więcej problemów, gdyż rośnie ilość spamu, a ludzie częściej otwierają e-maile i linki, których nie powinni. Nagle sieci społecznościowe i e-maile są zalewane niesamowitą sprzedażą, która wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, co zwykle ma miejsce. Najlepiej jest zainstalować rozwiązanie do ochrony oprogramowania na urządzeniach mobilnych i komputerach PC, ale nie wszyscy go mają. Aby zmniejszyć ryzyko popadnięcia w próbę wyłudzenia informacji lub kradzieży karty kredytowej, zapoznaj się z następującymi poradami:
1. Trzymaj się znanych stron internetowych. Najlepsze oferty czasami pochodzą ze sklepów, o których nigdy nie słyszałeś, i to nie bez powodu. Na przykład firma, która stoi za witryną, może nie istnieć, a wszystkie podane przez Ciebie dane są teraz w rękach strony trzeciej, która może próbować uzyskać dostęp do twoich kont internetowych.
2. Używaj tylko stron internetowych z adresem HTTPS. Zakupy online zwykle obejmują dzielenie się poufnymi informacjami ze stronami internetowymi, a dane przesyłane przez HTTP nie są szyfrowane. Osoba atakująca może ukraść Twoje dane, jeśli sklep internetowy nie jest bezpieczny.
3. Uważaj na linki w e-mailach i sieciach społecznościowych. Wyłudzanie informacji jest najczęstszym sposobem uzyskiwania danych osobowych od ludzi, a przestępcy korzystają ze stron internetowych wyglądających podobnie do tych, których szukasz.
4. Łącz się tylko z bezpiecznymi sieciami. Niezabezpieczone połączenia Wi-Fi to skarbnica dla atakujących, którzy chcą przechwytywać ruch. Nawet jeśli robisz zakupy w bezpiecznej witrynie, nadal wysyłasz dużo danych przez nieznaną sieć Wi-Fi. Jeśli naprawdę potrzebujesz takiego połączenia, skorzystaj przynajmniej
z VPN.
5. Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego dla kont i transakcji finansowych. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) i uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to świetne sposoby zabezpieczenia konta. Nawet jeśli ktoś ma Twoje dane uwierzytelniające do usługi, potrzebuje również dostępu do Twojego telefonu lub wiadomości e-mail. Ochrona transakcji finansowych za pomocą MSZ jest równie ważna.
6. Solidne hasła są zawsze dobrym pomysłem. Nawet jeśli masz dość tych rad, powinieneś rozważyć złożone hasła, zwłaszcza do sklepów internetowych. I proszę, nie używaj tego samego hasła na wielu stronach internetowych.
7. Ustaw powiadomienia na kartach kredytowych. Jeśli nie masz jeszcze tej usługi, rozważ ją. Większość banków oferuje tę funkcję, czasem za darmo. Gdy używana jest skradziona karta kredytowa, ludzie otrzymują natychmiastowe powiadomienia, co znacznie ułatwia powstrzymanie złodziei.
8. Uważaj na phishing. Firmy i organizacje nigdy nie proszą o dane osobowe ani dane finansowe przez Internet. Usługa online, która twierdzi, że potrzebuje tego rodzaju informacji, jest najprawdopodobniej wyłudzeniem informacji.
9. Czarny piątek powinien być przyjemnym doświadczeniem i może tak pozostać, jeśli przestrzegasz tych prostych zasad. I pamiętaj, jeśli okazja jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie nie jest prawdziwa.

źródło: Bitdefender