Internet w schronisku Szwajcarka w Rudawach Janowickich

Odwiedziliśmy malownicze, owiane legendą schronisko “Szwajcarka” w Górach Sokolich,w Rudawach Janowickich. Temat jakości sygnału sieci oraz transmisji danych poruszamy często, w ostatnim zaś czasie, zarówno w rankingach RFBenchmark, jak i w naszych relacjach wygrywa T-Mobile. Są jednak miejsca, jak wspomnieliśmy – malownicze – gdzie operatorzy sieci po ponad 23 latach od startu usług cyfrowych wciąż mają problemy z zagwarantowaniem ich na dostatecznym poziomie jakościowym. Wewnątrz schroniska “Szwajcarka”, o którym mowa – zasięg sieci i możliwość zrealizowania transmisji danych u każdego z operatorów są dostępne w zdecydowanej większości wyłącznie przy oknie. Jeśli się od niego oddalimy – będziemy mieli problem nawet ze stabilnym połączeniem głosowym. Warto dodać, że od masztu Plusa, na którym zamontowane są również instalacje stacji podmiotów Networks! (Orange i T-Mobile) dzieli nas w linii prostej około 1300 metrów, zaś z poziomu schroniska, położonego wysoko – maszt jest w widoczności optycznej. Problem jednak w tym, że żaden z operatorów nie pomyślał o dedykowanym sektorze na szlak turystyczny i samo schronisko “Szwajcarka”. A szkoda!
Odwiedzających region jeleniogórski informujemy, że aby dotrzeć do celu – udajemy się do miejscowości Karpniki, stamtąd zaś wędrujemy szlakiem w kierunku schroniska. Bardziej wytrwałych zapraszamy nieco wyżej, w kierunku Krzyżnej Góry, skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Karkonosze, Góry Kaczawskie, a przy dobrej widoczności także Góry Izerskie. Jeśli i w tym momencie pozostanie zapas sił – docieramy na szczyt Góry Sokolik. Po takich trudach, zupełnie zasłużenie – jeśli dysponujemy autem – możemy udać się do lokalnego browaru Miedzianka koło Janowic Wielkich. Zresztą i tutaj zaprosi nas kolejny obiekt, który nie sposób pominąć, zaś na myśli mamy ruiny Zamku Bolczów. Wracając do Jeleniej Góry możemy zajrzeć do Pałacu Trzcińsko, zobaczyć zarys Zamku Bobrów (liczymy na to, że zanim się zawali znajdzie odpowiedzialnego gospodarza), zauroczyć się widokiem Pałacu Wojanów wraz z kompleksem parkowym, by za moment naszym oczom ukazał się Pałac Łomnica. Finiszując tropem zamków i pałaców na naszej trasie, które to wchodzą w skład rodziny Doliny Pałaców i Ogrodów – odpocząć możemy w Pałacu Paulinum, położonym ponad miastem Jelenia Góra. Jeśli zatrzymamy się w okolicy na dłużej, a zamki i pałace to nasz “turystyczny duch” – zaproszą nas następujące, historyczne kompleksy tego typu:
– wieża widokowa Baszty Zamkowej w Jeleniej Górze
– wieża widokowa, na Wzgórzu Krzywoustego ponad miastem Jelenia Góra, której początek istnienia datowany jest na XII w.
– historyczny pałac rodziny Schaffgotsch, w dzielnicy Cieplice, w którym obecnie jest filia Politechniki Wrocławskiej
– ruiny Zamku Chojnik, na szczycie 627 m.n.p.m., ponad miastem Jelenia Góra (dzielnica Sobieszów), z którego wieży możemy zrealizować wiele pamiątkowych zdjęć, jednocześnie wspominając pobyt w mieście i okolicy
– pałac Pakoszów (w mieście Piechowice), który powrócił do rodziny pierwotnych właścicieli
– Pałac Staniszów
– Pałac na Wodzie (również Staniszów)
– ruiny Zamku Księcia Henryka (sąsiedztwo miejscowości Marczyce)
– królewski pałac Mysłakowice, w którym obecnie mieści się budynek szkoły podstawowej
– pałac Bukowiec
a z drugiej strony, czyli na północ od Jeleniej Góry czekają na nas:
– pałac Lenno w Kleczy koło Wlenia
– ruiny Zamku Klecza
– Pałac Czernica
– Pałac Brunów
Ponieważ mamy okres zimowych ferii, a o stabilny, bezpieczny śnieg w górach niełatwo – czas wolny naszych pociech możemy spędzić nieco mniej zimowo, właśnie w ten sposób. Jesteśmy przekonani, że każdy wróci z zamkowo-pałacowych wycieczek z niezapomnianymi wrażeniami, zaś latem powróci, aby zobaczyć pozostałą część malowniczych krajobrazów Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego oraz Gór Izerskich.

Wyniki testów mobilnej aplikacji speedtest.net (wewnątrz schroniska “Szwajcarka” przy oknie):
1. Play (brak sygnału sieci macierzystej)

2. Plus

3. T-Mobile

4. Orange

źródło: informacja własna