Wiosenny powiew świeżości? Zmiany w rankingu operatorów – ranking RFBENCHMARK (marzec 2020)

Wiosenny powiew świeżości? Zmiany w rankingu operatorów – ranking RFBENCHMARK (marzec 2020). Marcowy raport powstał na podstawie 271271 pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji RFBENCHMARK. Liczba ta dotyczy tylko pomiarów Internetu Mobilnego (pomiary Wi-Fi nie biorą udziału w rankingu). 90,2% testów wykonanych zostało w technologii 4G, natomiast 9,71% w technologii 3G. Śladową liczbę testów stanowiły te wykonane w standardzie drugiej generacji (0,9%). Podobnie jak w poprzednich miesiącach pomiary były najczęściej wykonywane w zasięgu Play (33,88% wszystkich testów) oraz Orange (30,68%). Pozostałe badania zostały przeprowadzone przy użyciu usług Plusa (19,15%) i T-Mobile (16,29%).
Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w lutym?
Hegemonia dwóch czołowych operatorów komórkowych w Polsce została utrzymana podczas lutowego rankingu. T-Mobile przedłużył swoją passę zwycięstw w kategorii średniej szybkości pobierania danych. Wynik 27,44 Mb/s zapewnił mu pierwsze miejsce w lutym, które ten operator piastuje nieprzerwanie od września 2019 roku. Oprócz średniej szybkości pobierania danych T-Mobile wygrał rywalizację w kategorii najniższej wartości ping (37,43 ms). W ostatniej z badanych kategorii, czyli średniej szybkości wysyłania danych, w lutym najlepsze okazało się Orange (15,2 Mb/s). Nie była to żadna niespodzianka, gdyż Orange przewodzi stawce w tym zestawieniu już od lipca 2019 roku. T-Mobile w styczniowym rankingu RFBENCHMARK był najlepszy w kategorii średniej szybkości pobierania danych (27,33 Mb/s) oraz wartości ping (37,56 ms). Orange z kolei potwierdził swoje prowadzenie w zestawieniu dotyczącym średniej szybkości wysyłania danych (15,05 Mb/s).
Zobacz, jak wyglądał Internet mobilny w Polsce w lutym 2020 roku
Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w marcu?
Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile
T-Mobile dzięki wynikowi 26,76 Mb/s pozostał na pierwszym miejscu kategorii średniej szybkości pobierania danych. To wynik o 0,58 Mb/s słabszy niż w lutowym rankingu. Na kolejnych miejscach rysuje się ciekawa sytuacja. Trzej pozostali operatorzy ramię w ramię walczyli o miejsca na podium klasyfikacji. Orange pozostało na drugim miejscu z rezultatem 24,43 Mb/s, ale tuż za nim Plus i Play z niemal identycznymi osiągnięciami. Ostatecznie na trzecim miejscu znalazł się Play (22,72 Mb/s), a tabelę zamknął Plus (22,63 Mb/s). Na drugim miejscu uplasowało się Orange (25,85 Mb/s). Dwaj pozostali operatorzy pozostali w tyle za prowadzącą dwójką. Trzecie miejsce przypadło w udziale Play (23,65 Mb/s), a Plus zamknął tabelę z wynikiem 22,13 Mb/s.
Średnia szybkość wysyłania danych: Plus
Sensacja w kategorii średniej szybkości wysyłania danych.
Plus wyprzedził o włos dotychczasowego i niekwestionowanego lidera Orange. Zwycięzca osiągnął wynik 14,69 Mb/s i wyprzedził Orange o zaledwie 0,1 Mb/s! Na podium załapał się jeszcze Play (13,56 Mb/s), a T-Mobile zakończył marzec na czwartym miejscu (13,16 Mb/s). Przyznajcie, że ciasno w tabeli?
Najniższa wartość ping: T-Mobile
Podobnie jak przy pomiarach średniej szybkości pobierania danych, tak i w zestawieniu najniższej wartości ping T-Mobile utrzymał swoje prowadzenie. Wszystko dzięki wynikowi 35,31 ms. Za nim znalazło się Orange (39,35 ms), a brązowy medal przypadł w udziale Play (40,03 ms). Ostatni tym razem był Plus z wynikiem 44,78 ms.
Pełna treść Raportu

źródło: Notel