Galaxy S20 Ultra w rękach Krzysztofa Gonciarza, czyli opowieść o fotografii mobilnej i procesie twórczym

Galaxy S20 Ultra w rękach Krzysztofa Gonciarza, czyli opowieść o fotografii mobilnej i procesie twórczym. Jego konto na YouTube obserwuje blisko milion osób. Podróżnik, autor książek, jeden z najbardziej kreatywnych twórców wideo. Krzysztof Gonciarz, związany z marką Samsung od wielu lat, jako pierwszy podjął wyzwanie w ramach kampanii Zmień Spojrzenie. Od kilku tygodni Krzysztof Gonciarz za obiektywem Galaxy S20 mierzy się z fotograficznymi wyzwaniami, które stawia przed nim Samsung. Efektem tej współpracy są zamieszczane na instagramowym profilu SamsungPolska zdjęcia pokazujące rzeczywistość z innej perspektywy. Portret *ale bez pokazywania twarzy, Selfie *ale nie z ręki, Kolor* ale na czarnobiałym zdjęciu – to tylko niektóre tematy, z którymi mierzy się Krzysztof Gonciarz przy pomocy Galaxy S20 Ultra. ak fotografowanie smartfonem zmienia sposób pracy? Które funkcje Galaxy S20 najbardziej przykuwają uwagę? Czego życzyłby sobie samemu sprzed kilku lat? Na pytania odpowiada Krzysztof Gonciarz.


Samsung: Korzystasz z Galaxy S20 Ultra od dnia premiery tego smartfonu. Jak go oceniasz? Jak to urządzenie zmieniło Twoją pracę?
Krzysztof Gonciarz: Galaxy S20 Ultra to smartfon, który wręcz zachęca do tworzenia. Pomimo, że należę raczej do grupy heavy-userów, to od momentu przesiadki na Galaxy S20 zacząłem robić jeszcze więcej zdjęć smartfonem. To, co szczególnie przykuło moją uwagę to fakt, że dzięki coraz lepszym dłuższym ogniskowym, fotografia mobilna otwiera przed nami cały świat geometrii i detalu, który jest możliwy do uchwycenia tylko na długich obiektywach. Co więcej, nowe funkcje i możliwości sprawiają, że twórcy mogą zrezygnować z kolejnych zewnętrznych akcesoriów, jak gimbale czy aplikacje do obróbki zdjęć.
Które funkcje Galaxy S20 najbardziej przypadły Ci do gustu?
Pierwszą jest właśnie wspomniany szeroki zakres ogniskowych. Bardzo często przełączam się między głównym szerokim obiektywem, a różnymi opcjami zoomu (najczęściej 5x i 10x). Kolejna funkcja, z której często i chętnie korzystam to kadr z filmu. Dostałem do ręki narzędzie, które zmieniło mój workflow. Dotąd robiłem screenshoty zdjęć czy ujęć z wideo, tracąc na jakości finalnego obrazu. Oczywiście, ktoś powie, że mógłbym użyć jakieś aplikacji czy zrobić to na komputerze, ale dla mnie najważniejszym benefitem fotografii mobilnej jest natychmiastowość. Dzięki tym sprytnym funkcjom, mam większą szansę, by uchwycić ten jeden jedyny niepowtarzalny moment. Ostatnia funkcja to stabilizacja Super Steady. Ta w Galaxy S20 Ultra jest niesamowita. Przy ugiętych kolanach i odrobinie wyczucia efekt jest praktycznie nieodróżnialny od gimbala. Twórcom wideo otwiera to nowe możliwości, jak np. zrobienie ładnej jazdy kamery na szerokim kącie albo nagrania stabilnego materiału wideo podczas biegania.
Gdybyś teraz, jako doświadczony twórca, spotkał młodszą wersję siebie to jakiej rady byś sobie udzielił?
Jestem typem osoby, która myśli za dużo, lubi spędzać czas na analizie wszystkiego dookoła. A bardzo często jest tak, że wynikiem długiej analizy jest to samo, co mówi nam pierwszy impuls, płynący prosto z serca. Dlatego życzyłbym sobie więcej wiary i zaufania do tego głosu w głowie, który powoduje, że “czujesz” co należy zrobić.
Uwaga Konkurs
Krzysztof Gonciarz i Samsung Polska zapraszają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach akcji #ZmienSpojrzenie. Bliskość, ale na odległość – to tematyczne wyzwanie, które czeka na fotograficzną interpretację. Wystarczy wykonać zdjęcie na zadany temat i umieścić je na Instagramie z tagiem @SamsungPolska i konkursowymi hashtagami: #ZmienSpojrzenie #BliskoscNaOdleglosc. Zgłoszenia nadsyłać można do 10 maja.
Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

źródło: Samsung