Efektywność transmisji danych. Pomiary RFBenchmark – maj 2020 r.

Wszystko wróciło do normy? – ranking RFBENCHMARK (maj 2020). Ten maj zapamiętamy na długo. Nie ze względu na wyjątkowo ładną pogodę, ale na powolny powrót do normalności po przymusowej blokadzie z powodu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Czy kolejne etapy odmrażania gospodarki i życia społecznego wpłynęły na jakość usług i szybkość Internetu mobilnego w Polsce? Sprawdziliśmy to w naszym comiesięcznym rankingu operatorów komórkowych. Majowe zestawienie przygotowaliśmy na bazie 105651 pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji RFBENCHMARK. To wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem o prawie 39%, co wskazuje na większą aktywność i mobilność Polaków w tym okresie. Wskazana liczba dotyczy tylko pomiarów Internetu mobilnego (pomiary Wi-Fi nie biorą udziału w rankingu). Użytkownicy przeprowadzali testy głównie w zasięgu sieci 4G. Udział procentowy tej technologii we wszystkich pomiarach wyniósł 88,88%. Z kolei 11,04% testów wykonano w technologii 3G. Pozostałe, śladowe 0,08% to technologia 2G. Rozkład procentowy operatorów w naszym majowym rankingu nie różni się zbytnio od poprzednich publikacji. Play (31,68%) oraz Orange (31,44%) są sieciami, z których najczęściej korzystali użytkownicy aplikacji mobilnej RFBENCHMARK. Pomiary rzadziej były wykonywane w zasięgu Plusa (23,17%) oraz T-Mobile (13,72%). Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w maju?
Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile
Zaledwie miesiąc trwała przygoda Orange z fotelem lidera w kategorii średniej szybkości pobierania danych. W maju na pierwsze miejsce zestawienia powrócił T-Mobile z wynikiem 25,92 Mb/s. Operator nie może jednak spać spokojnie. Krok w krok podąża za nim Orange, które okazało się niewiele gorsze (25,57 Mb/s).
Na trzecim miejscu uplasował się Play (23,44 Mb/s). Plus ponownie wypadł najsłabiej na tle pozostałych operatorów i zajął czwarte miejsce z wynikiem 21,85 Mb/s.
Pełna treść raportu RFBenchmark – maj 2020 r.

źródło: Notel