Nowy smartfon Xperia 5 II: najmniejszy model Xperia z technologią 5G zapewniający lepszą jakość fotografii, gier i rozrywki

Nowy smartfon Xperia 5 II: najmniejszy model Xperia z technologią 5G zapewniający lepszą jakość fotografii, gier i rozrywki.Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty smartfona Xperia 5 II: drugiego modelu Sony z technologią 5G, łączącego małe wymiary z dużymi możliwościami i wydajnością. Xperia 5 II wyposażony jest w wiele zaawansowanych rozwiązań z modelu Xperia 1 II, takich jak aparat z trzema obiektywami i optyką ZEISS skalibrowaną specjalnie do smartfona Xperia 5 II. Użytkownik może korzystać z trybu Photography Pro z szybką i dokładną technologią AF/AE z aparatów serii AlphaTM i trybu Cinematography Pro „powered by CineAlta” z parametrami i ustawieniami koloru wzorowanymi na kamerach profesjonalnych. Do wyświetlania obrazu służy ekran CinemaWide o proporcjach 21:9. Nowością jest odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowanie na dotyk z częstotliwością 240 Hz zapewniające maksymalną płynność i dokładność w czasie gry. Nie brakuje też zaawansowanych rozwiązań audio: dźwięku o wysokiej rozdzielczości, gniazda audio 3,5 mm i skierowanych do przodu głośników stereo. Za łączność z sieciami komórkowymi odpowiada procesor 5G Qualcomm® Snapdragon™ 865, a całości dopełnia smukła, atrakcyjnie wyglądająca obudowa idealnie mieszcząca się w kieszeni. – Firma Sony wywodzi się ze świata inżynierii i techniki – mówi Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications. – Z czasem jej portfolio powiększyło się o rozrywkę: muzykę, filmy i gry. Wyjątkowe doświadczenie w tych dziedzinach i nieustanne dążenie do pokonywania kolejnych barier pozwalają nam tworzyć miniaturowe smartfony Xperia wyposażone w zaawansowane technologie.
Zawsze ostry obraz przy utrwalaniu doskonałych portretów i ważnych chwil
Smartfon Xperia 5 II, tak jak i jego większy kuzyn Xperia 1 II, jest oparty na technologii aparatów AlphaTM zapewniającej perfekcyjną ostrość obrazu. Doskonałe zdjęcia portretowe nie muszą być upozowane – można je robić spontanicznie, pod wpływem chwili. W takich sytuacjach nieocenione usługi oddaje system Real-time Eye AF, ustawiający ostrość na oko w czasie rzeczywistym. Podczas fotografowania osób i zwierząt [i] system ten gwarantuje ustawienie ostrości na oko, będące najbardziej wyrazistym elementem twarzy.

Działa niezawodnie, nawet gdy widoczne jest tylko jedno oko lub gdy fotografowany obiekt szybko się porusza. Smartfon Xperia 5 II utrwala pamiętne chwile z wykorzystaniem ciągłego autofokusa wyznaczającego parametry AF/AE 60 razy na sekundę. Umożliwia precyzyjne wykonanie i zapis 20 zdjęć (20 kl./s) z dokładnie ustawioną ostrością i zoptymalizowaną ekspozycją. Uniwersalny aparat z trzema obiektywami o ogniskowych 16, 24 i 70 mm pozwala utrwalać piękne krajobrazy, wykonywać portrety i pokazywać w zbliżeniu odległe obiekty. Aby zapewnić doskonałe odwzorowanie obrazu i wysoki kontrast, elementy optyczne firmy ZEISS zostały skalibrowane specjalnie do smartfona Xperia 5 II i pokryte powłoką ZEISS T*, znaną ze skutecznego tłumienia odblasków. Do zapewnienia wysokiej jakości obrazu rejestrowanego w słabym świetle przyczynia się duży przetwornik obrazu typu 1/1,7″ i redukcja szumów w procesorze obrazu Bionz X™ for Mobile. Dostępny jest też tryb Photography Pro, znany już z modelu Xperia 1 II. Jego interfejs użytkownika, opracowany we współpracy z zawodowymi fotografami, umożliwia ręczny wybór wielu ustawień występujących w aparatach serii AlphaTM: czułości ISO, czasu otwarcia migawki i poziomu EV. Tryb ten zapewnia ponadto obsługę plików RAW.Tryb Cinematography Pro „powered by CineAlta” wzbogaca możliwości narracji wizualnej o efektowne ujęcia filmowe w zwolnionym tempie. Po raz pierwszy na świecie możliwe jest nagrywanie smartfonem filmu 4K HDR z szybkością 120 kl./s i późniejsze odtwar zanie nawet w 5-krotnie zwolnionym tempie (przy 24 kl./s). Ekspresję filmu można też zwiększyć, dokonując nagrania w proporcjach 21:9 przy 24/25/30/60 kl./s9. Do wyboru jest osiem wstępnie zaprogramowanych ustawień wyglądu obrazu (Look). Służą one do zarządzania kolorem i nadawania scenom różnych klimatów filmowych. W nagrywaniu czystego dźwięku pomaga unikatowa, firmowa technologia inteligentnej filtracji wiatru, która wykorzystuje zaawansowaną technologię separacji dźwięków do redukcji hałasów wywoływanych przez wiatr.
Granie w każdym miejscu
Połączenie wysokiej klasy rozwiązań rozrywkowych zmienia smartfon Xperia 5 II w mobilną maszynę do gier. Akcja oglądana na wyświetlaczu 21:9 staje się bardziej wciągająca, a dzięki aplikacji „Pomocnik gracza”, bardzo szybkiemu działaniu, odświeżaniu obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowaniu na dotyk z częstotliwością 240 Hz użytkownicy smartfona Xperia 5 II mają znacznie większe szanse na zwycięstwo. Aby zapewnić najlepsze wrażenia, wszystkie te funkcje opracowano we współpracy z profesjonalnymi uczestnikami rozgrywek e-sportowych. Ponieważ wyświetlacz 21:9 jest szerszy od typowych ekranów, widać na nim dodatkowe elementy akcji. Pozwala to wcześniej dostrzec przeciwnika, co daje graczowi oczywistą przewagę, zwłaszcza w strzelankach. Ale szersza perspektywa podczas gry to nie wszystko: sprzętowe odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz gwarantuje dobrą widoczność szybko poruszających się obiektów i płynność akcji. Możliwości smartfona Xperia 5 II idą jednak jeszcze dalej: aby obraz był jeszcze wyraźniejszy, funkcja osłabiania rozmycia poruszających się obiektów przy 240 Hz aktualizuje zawartość ekranu 240 razy na sekundę. Smartfon Xperia 5 II daje też przewagę w grach, w których potrzebne są szybkie palce, ponieważ reaguje na dotyk z częstotliwością 240 Hz – cztery razy większą niż w poprzednim modelu10 – zapewniając dokładniejszą kontrolę nad przebiegiem zdarzeń. W porównaniu z poprzednim modelem o 35% poprawiły się reakcje na dotyk. Jest on teraz rozpoznawany dokładnie w tym momencie, w którym chce tego użytkownik. Aplikacja „Pomocnik gracza” zawiera szereg funkcji i ustawień ułatwiających grę i odnoszenie zwycięstw. Umożliwia też dokumentowanie swoich osiągnięć i ich udostępnianie w formie zrzutów ekranu, dźwięku lub ujęć wideo. Funkcja HS Power Control pozwala natomiast uniknąć przegrzania nawet przy długotrwałym graniu. Aby gry na platformy Android były źródłem jeszcze większych emocji i lepszych wrażeń, można podłączyć kontroler bezprzewodowy DUALSHOCK®411 od konsoli PlayStation®4. Xperia to oficjalny smartfon turnieju Call of Duty® Mobile World Championship 2020. Model Xperia 5 II jest doskonale przygotowany do takich zmagań. Obsługa technologii Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming™ i optymalizacja działania zapewnią lepsze wrażenia zarówno graczom szukającym wyłącznie rozrywki, jak i poważnie walczącym o zwycięstwo.
Rozrywka w kieszeni
Smartfon Xperia 5 II przypadnie do gustu także miłośnikom kina. Jego 6,1-calowy wyświetlacz OLED FHD+ HDR 21:9 CinemaWide nie ma wycięcia, umożliwia więc oglądanie szerokoekranowego obrazu na urządzeniu mieszczącym się w dłoni. Co więcej, obsługa telefonii komórkowej 5G pozwala jeszcze szybciej pobierać i transmitować treści. Wyświetlany film będzie zwracał uwagę znakomitym odwzorowaniem kolorów. Zapewni je Tryb twórcy „powered by CineAlta” wzorowany na profesjonalnych technologiach Sony, z których korzystają czołowe wytwórnie filmowe z Hollywood. Dzięki niemu materiał wygląda dokładnie tak, jak zaplanował to twórca.Wyświetlany obraz jest przetwarzany przez procesor X1™ do urządzeń mobilnych. Wykorzystuje on technologię remasteringu HDR z telewizorów BRAVIA, poprawiając kontrast, kolorystykę i wyrazistość każdego oglądanego materiału, również z serwisów streamingowych. Zawartość ekranu jest odświeżana z częstotliwością 120 Hz. Gwarantuje to płynność przewijania i przeglądania stron internetowych. Nazwa Xperia stała się synonimem wspaniałego dźwięku. Smartfon Xperia 5 II nie jest tu wyjątkiem. Jego możliwości obejmują oglądanie filmów z dźwiękiem Dolby Atmos® – zoptymalizowanym we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić wrażenie wielowymiarowego dźwięku przestrzennego. Lepiej, bardziej autentycznie brzmi także muzyka, której reprodukcję zoptymalizowano we współpracy z Sony Music Entertainment. Sprzętowy dekoder 360 Reality Audio zapewnia natomiast jeszcze lepszą jakość przy słuchaniu muzyki z globalnej platformy muzyczno-rozrywkowej TIDAL12. Nabywcy smartfona Xperia 5 II, którzy założą nowe konto w serwisie TIDAL, otrzymają bezpłatnie trzymiesięczną subskrypcję TIDAL Hi-Fi obejmującą dostęp do nagrań 360 Reality Audio13. Muzyki o wysokiej jakości można słuchać przez przednie głośniki stereo lub w słuchawkach – bezprzewodowych lub z wtykiem audio 3,5 mm. Gniazdo słuchawkowe umożliwia bardziej efektywną separację kanałów audio i zmniejsza zakłócenia do niezauważalnego poziomu 20 dB, o ponad 90% mniejszego niż w słuchawkach podłączonych do portu USB-C. Xperia 5 II wydobywa wszystkie walory słuchanej muzyki niezależnie od jej formatu. Obsługuje nagrania w wysokiej rozdzielczości, również przy odtwarzaniu bezprzewodowym14. Poprawę jakości muzyki cyfrowej, również z serwisów streamingowych z muzyką i filmami, zapewnia technologia DSEE Ultimate. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję, by automatycznie, w czasie rzeczywistym optymalizować pasmo częstotliwości i zakres dynamiczny. W rezultacie każdy utwór nabiera cech nagrania o wysokiej rozdzielczości.
Duża wydajność w małej obudowie
Smartfon Xperia 5 II ma 68 mm szerokości i 8 mm grubości, idealnie nadaje się więc do obsługi jedną ręką. W porównaniu ze swoim poprzednikiem ma łagodniej ukształtowane narożniki, dzięki czemu jest wygodniejszy w trzymaniu i noszeniu w kieszeni. Małe wymiary nie oznaczają małej wydajności. Smartfon Xperia 5 II zasilany jest z pojemnej baterii 4000 mAh, którą w ciągu 30 minut można naładować nawet do 50%15. Sony ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu technologii wydłużających żywotność akumulatorów. Wykorzystano je także w nowym smartfonie Xperia 5 II, dzięki czemu można śmiało założyć, że bateria zachowa dobry stan nawet po dwóch latach użytkowania16. Xperia 5 II to model stworzony do szybkiej pracy. Współpraca z superszybkimi sieciami komórkowymi 5G pozwala swobodnie pobierać materiały o wysokiej jakości i bezproblemowo korzystać ze strumieniowej transmisji – również plików o wysokiej rozdzielczości. Procesor 5G Qualcomm® Snapdragon™ 865 oraz system modemu radiowego 5G Snapdragon X55 zapewniają transmisję danych z prędkością powyżej 1 gigabita i o 25% większą niż w poprzednim modelu szybkość procesorów CPU i GPU, umożliwiając gry, rejestrację, wielozadaniowość i łączność w nieznanym dotąd wymiarze. Mimo małych wymiarów smartfon ma certyfikat wodoodporności na poziomie IP65/6817. Po obu stronach pokryty jest szkłem Corning® Gorilla® Glass 6, co nadaje mu wytrzymałość i piękny wygląd.
Akcesoria
Idealnym uzupełnieniem smartfona Xperia 5 II będzie stylowa osłona z podpórką, zapewniająca dogodny kąt widzenia podczas oglądania filmów lub grania z użyciem podłączonego kontrolera. Podpórka jest dyskretnie wmontowana w tył osłony, która mimo to zachowuje małą grubość i wygodnie leży w dłoni. Stylowe osłony z podpórką będą sprzedawane oddzielnie i dostępne w dwóch wersjach dopasowanych do smartfonów Xperia 5 II w kolorze czarnym i niebieskim.
Dostępność
Smartfon Xperia 5 II będzie oferowany w wersji czarnej i niebieskiej i dostarczany z zainstalowanym systemem AndroidTM 10. Jego sprzedaż rozpocznie się jesienią 2020 r.18

[i] Nie gwarantuje się dokładnego ustawiania ostrości na pewne obiekty w pewnych sytuacjach. System nie rozpoznaje oczu pewnych zwierząt.
2 Maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od warunków pracy i ustawień. Zdjęcia seryjne z szybkością do 20 kl./s i śledzeniem AF/AE można wykonywać aparatem 24 mm. Aparaty 16 mm i 70 mm umożliwiają zdjęcia seryjne ze śledzeniem AF/AE w tempie do 10 kl./s.
3 Dotyczy uniwersalnego aparatu 24 mm. Funkcji tej można użyć w trybie Photography Pro przy czasie otwarcia migawki nie dłuższym niż 1/60 sekundy. Jej działanie zależy od warunków pracy.
4 W funkcję nagrywania filmu 4K HDR w zwolnionym tempie (120 kl./s) wyposażony jest główny aparat smartfona Xperia 5 II. Dane zweryfikowane przez serwis SpecTRAX firmy Strategy Analytics poprzez porównanie ich z opublikowanymi danymi technicznymi aparatów ponad 17 500 smartfonów. Stan na 17 września 2020 r. Obowiązują ograniczenia czasu nagrywania. Zapis obrazu 4K HDR 120 kl./s jest możliwy przy użyciu aparatu 24 mm w trybie Cinematography Pro.
5 Proporcje zależą od formatu odtwarzanego materiału.
6 Cecha zależna od rodzaju materiału, dostępności gry i zgodności.
7 Osłabianie rozmycia poruszających się obiektów przy 240 Hz jest funkcją aplikacji „Pomocnik gracza”. Funkcja ta wykorzystuje odświeżanie w tempie 120 Hz i wstawia między poszczególne klatki czarny obraz, zapewniając efekt wizualny będący odpowiednikiem odświeżania 240 Hz. Rezultat to niezamazany obraz o minimalnie zmniejszonej jasności. Działanie tej funkcji zależy od materiału, dostępności gry i zgodności.
8 Dostępność sieci 5G zależy od rynku i operatora.
9 Obowiązują ograniczenia czasu nagrywania.
10 Poprzedni model: Xperia 5.
11 Kontroler DUALSHOCK®4 i uchwyt XD są sprzedawane oddzielnie. Zgodność zależy od poszczególnych gier.
12 Mogą obowiązywać regulaminy, warunki, konta i płatności określone przez podmioty zewnętrzne. Dostępność serwisu zależy od rynku.
13 Oferta ta może podlegać oddzielnym regulaminom i zostać zmieniona, wstrzymana bądź wycofana w dowolnym momencie. Mogą być wymagane opłaty, rejestracja i podanie danych karty kredytowej. Jedna osoba może skorzystać z jednej oferty. Używany produkt musi być podłączony do sieci bezprzewodowej.
14 Do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości i bezprzewodowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości niezbędny jest odpowiedni zestaw słuchawkowy.
15 Ładowanie do maksymalnie 50% w ciągu zaledwie 30 minut (przy użyciu sprzedawanej oddzielnie ładowarki USB PD o mocy 21 W).
16 Wynik symulacji przeprowadzonej przez Sony Mobile Communications Inc. z uwzględnieniem rzeczywistego profilu użycia baterii tego samego rodzaju. Czas eksploatacji baterii zależy od warunków użytkowania.
17 Urządzenie jest wodoodporne i chronione przed pyłem. Wszystkie porty i osłony muszą być dokładnie zamknięte. Urządzenia nie wolno całkowicie zanurzać w wodzie i narażać na kontakt z napojami lub na działanie wody słonej albo chlorowanej. Użytkowanie urządzenia w niewłaściwy sposób spowoduje utratę gwarancji. Urządzenie zostało przebadane w warunkach przewidzianych dla stopnia ochrony IP65/68. Urządzenia Sony testowane pod kątem wodoodporności są delikatnie umieszczane w zbiorniku napełnionym wodą z kranu i opuszczane na głębokość 1,5 metra. Po 30 minutach urządzenie zostaje delikatnie wyjęte ze zbiornika, po czym testowane są jego funkcje. Uwaga: ten model jest wyposażony w niezamykany port USB, który służy do podłączania innych urządzeń i do ładowania. Przed ładowaniem port USB musi całkowicie wyschnąć.
18 Terminy i dostępność będą uzależnione od kraju.

źródło: Sony