Plus 5G: transmisja danych w jeleniogórskiej stacji BT-33522

Prezentujemy poziomy transmisji danych na poszczególnych sektorach w stacji BT-33522 w Jeleniej Górze, zlokalizowanej w śródmieściu, która w ostatnim tygodniu wzbogaciła się o LTE2100 (dziś w stacjach w mieście, gdzie LTE2100 pracuje rozszerzono je do szerokości 10MHz. Takich stacji obecnie jest dziewięć.)
1. pierwszy sektor
a) segment LTE:
b) segment 5G
2. drugi sektor:
a) segment LTE
b) segment 5G:
3. trzeci sektor:
a) segment LTE
b) segment 5G:
Na bazie powyższych wyników trudno ocenić, jaki wpływ na jakość transmisji danych ma deficyt dosyłu (prędkości 5G powinny być wyższe), a jaki inne czynniki. W odniesieniu do segmentu 4G – głównie po tym, jakie wyniki notuje transmisja danych na sektorze trzecim widać deficyt zasobów radiowych w stacji. Oczywiście, testy dobitnie pokazują znaczące różnice jakościowe pomiędzy poszczególnymi sektorami. Wpływ na wartości transmisji na sektorze trzecim ma w sporej mierze wyposażenie radiowe stacji w sąsiedztwie, gdzie BT-33522 “pracuje za siebie” i nie tylko. Głównym czynnikiem jest tutaj wyposażenie radiowe stacji BT-33473 (GUL) oraz brak kolejnej stacji w łańcuchu od stacji BT-33473 do stacji BT-30122. Konkurenci mają taki suplement w postaci stacji przy ul. Okopowej, choć brakuje w niej sektora z azymutem na południowy-zachód, z którego można byłoby zagwarantować sygnał osiedlom w sąsiedztwie oraz części linii kolejowej Jelenia Góra-Zgorzelec i części drogi krajowej nr 3 w kierunku Szklarskiej Poręby. W przypadku Orange i T-Mobile stacja przy ul. Okopowej posiada również zupełnie losowy azymut sektora zachodniego na szczycie komina, który skierowany jest bardziej w ogródki działkowe, aniżeli na pierwszą część wyjazdu z Jeleniej Góry w kierunku Zgorzelca drogą krajową nr 30. Obecnie z lokalizacji przy ul. Sobieskiego 53 najlepiej z tematem radzi sobie Play. Plus radziłby sobie, gdyby w stacji BT-33473 nie było wyłącznie kombinacji pasm GUL. Niestety, wciąż tak jest, stąd losowy sygnał terminal otrzymuje ze stacji odległych, a jedną z nich jest właśnie stacja BT-33522 dzięki sektorowi trzeciemu, który notuje w niej największe obciążenie radiowe
Zdjęcia stacji Plusa, której wyniki speedtest prezentujemy w niniejszym materiale publikowaliśmy we wcześniejszej informacji.

źródło: informacja własna