Zasięg sieci: Plus od Jeleniej Góry do atrakcji Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach koło Kamiennej Góry

W informacji z dnia 4. czerwca br. pisaliśmy o problemach operatorów z pokryciem atrakcji turystycznych w sąsiedztwie Jeleniej Góry. Dziś, na przykładzie sieci Plus prezentujemy to, co klienci zobaczą na odcinku od Jeleniej Góry (ul. Lipowa) przez turystyczne: Łomnicę, sąsiedztwo Wojanowa, Karpniki, Miedziankę do punktu końcowego, którym są Kolorowe Jeziorka w miejscowości Wieściszowice koło Kamiennej Góry.
1. różnice między operatorami w Jeleniej Górze
a) bieg trasy przez Jelenią Górę dla każdego z operatorów różni się nieznacznie. Póki co – istotna różnica jest pomiędzy trzema najstarszymi graczami, a Play, który wciąż w Jeleniej Górze stacji ma najmniej
b) jak wskazano na wstępie materiału, start rozpoczęliśmy od ulicy Lipowej, która jest węzłem rozjazdowym od strony Szklarskiej Poręby oraz od strefy przemysłowej do centrum. Dziś, najgorzej prezentują się tu: Plus oraz Play. Niemniej, Play wybudował dosłownie w sąsiedztwie stację przy ul. Wyczółkowskiego 2 i musiałby się naprawdę mocno “postarać”, aby nie zapewnić w punkcie, o którym mowa usług na pożądanym poziomie. Z kolei Plus, ulicę dalej (Żeromskiego 2) posiada swoją stację BT-34555. Niemniej stacja bazowa jest posadowiona nisko, zasłonięta kamienicami w sąsiedztwie, zestawy antenowe pracują bezpośrednio na dachu bez minimasztu podwyższającego ich lokalizację, a dodatkowo – brakuje w niej czwartego sektora. Stąd konsekwencje w postaci miernej wydajności na azymucie północnym. Jeśli idzie o operatorów globalnych – wskazanie, że sytuację mają najlepszą – nie znaczy, że pożądaną. Stacja Orange przy ul. Karola Miarki jest i tak mocno obciążona, brakuje w niej kolejnych sektorów, zaś stacja przy ul. Wyczółkowskiego 59, to mimo wszystko inny punkt topograficzny. Reasumując, po uruchomieniu stacji przy ul. Wyczółkowskiego 2 to z dużą pewnością Play będzie liderem jakości pokrycia ulicy Lipowej i wjazdu z niej na ulicę Wolności, choć – jak wspomnieliśmy w naszych wcześniejszych materiałach – stacja przy ul. Wyczółkowskiego docelowo wymaga korekty azymutów i czwartego sektora.
2. różnice między operatorami poza Jelenią Górą
a) Każdy z trzech wiodących operatorów ma ogromne problemy na odcinku od ulicy Łomnickiej po granicę z miejscowością Karpniki.Terminal otrzymuje sygnał ze stacji losowych. Głównie z Komarna oraz z Dziwiszowa. W Play sytuacja wygląda nieco lepiej za sprawą stacji pracującej na kominie Fabryki Papieru w Dąbrowicy, co nie znaczy, że przy dojeździe do Karpnik nie “dobija” jakościowo do konkurentów.
b) poza Karpnikami aż po granice parkingu przed końcem podróży każdy z operatorów prezentuje poziom podobny.
Wartymi podkreślenia są jednak elementy istotne:
– w Plusie wiele złego przynosi obecność jedynie schematu GUL w stacjach: BT-30660 Karpniki oraz BT-34550 Pastewnik. Taki schemat radiowy powoduje, że terminal w Plusie loguje się częstokroć gdzie popadnie – byle by stacja alternatywna posiadała pasmo bardziej priorytetowe, aniżeli LTE900. Zarówno Play, jak i podmioty z grupy Networks! w Karpnikach owej przypadłości nie notują, choć na wysokości miejscowości Pastewnik z podmiotami globalnymi jest podobnie, zaś Play w ogóle tu stacji nie posiada.
– przy parkingu przed wejściem do parku “Kolorowych Jeziorek” każdy z operatorów traci zasięg, który na zasadzie “pojawiam się i znikam” bywa głównie w postaci UMTS900 z różnym skutkiem to tu, to tam podczas spaceru po parku.
Reasumując, wskazane byłoby być może wybudowanie wspólnego obiektu i zagwarantowanie dostępu do sieci zarówno na terenie parku z “Kolorowymi Jeziorkami”, jak i w sąsiedztwie. Oczywiście, jak wspomnieliśmy w materiale z dnia 4. czerwca br.dedykowana stacja powinna pojawić się u każdego z operatorów w miejscowości Janowice Wielkie oraz dla miejscowości turystycznych: Wojanów i Łomnica oraz Trzcińsko. Plus powinien z kolei pozbyć się schematu GUL w stacjach: Karpniki i Pastewnik, zaś operatorzy globalni powinni zadbać dodatkowo o lepszą jakość stacji w Pastewniku. Ze względu na kluczową rolę dla terenu w sąsiedztwie stacji – pożądana jest rozbudowa stacji Miedzianka u każdego z operatorów do większej ilości sektorów, choć warto podkreślić, że stacja Play na maszcie własnym oferuje dla swojego sąsiedztwa sygnał miernej jakości, czemu warto się przyjrzeć
log jakości sygnału sieci Plus od Jeleniej Góry do “Kolorowych Jeziorek”

Sposób opisu pozycji w logu:
– czcionka standardowa: przejazd w LTE
– czcionka czarna wytłuszczona: przejazd w 3G
– czerwony kolor czcionki: przejazd bez zasięgu sieci

Przejazd zrealizowaliśmy w asyście naszego Korespondenta z Zagłębia

źródło: informacja własna