Samsung jako pierwszy w branży zwiększa możliwości zwirtualizowanej sieci RAN obsługującej nadajniki i odbiorniki C Band Massive MIMO

Samsung jako pierwszy w branży zwiększa możliwości zwirtualizowanej sieci RAN obsługującej nadajniki i odbiorniki C Band Massive MIMO.
Zwirtualizowane rozwiązanie firmy Samsung osiągnęło kolejny kamień milowy – maksymalną prędkość 5G w paśmie C-Band.
SEUL, Korea – 8 czerwca 2021 r. – Firma Samsung Electronics Co., Ltd. ogłosiła dziś, że jej komercyjna zwirtualizowana sieć dostępu radiowego – RAN 5G (vRAN) jako pierwsza w branży obsługuje teraz najnowsze nadajniki i odbiorniki C‑Band Massive MIMO, co stanowi niezwykle istotny kamień milowy w technologii wirtualizacji. Firma uzyskała ponadto najwyższą prędkość vRAN 5G ponad 1,5 Gb/s w paśmie C-Band. Wyniki te pozwalają Samsung przekraczać kolejne granice wydajności – w zeszłym roku w zakresie sieci vRAN z dolnego pasma, teraz zaś środkowego. Co więcej, firma testuje obecnie powyższe rozwiązania w warunkach rzeczywistych i planuje ich komercjalizację jeszcze w tym roku. Podczas demonstracji, którą przeprowadzono w laboratorium Samsung w Korei, wykorzystano technologię E‑UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC) łączącą 40 MHz częstotliwości 4G i 100 MHz częstotliwości 5G w paśmie C‑Band. To oparte na podwójnej łączności podejście pozwoliło firmie osiągnąć łącznie 2,25 Gb/s na jednym urządzeniu użytkownika. Do pokazu Samsung wykorzystał swoją najnowszą zwirtualizowaną sieć RAN, nadajniki i odbiorniki C-Band 64T64R Massive MIMO i stworzoną z myślą o eksploatacji w chmurze sieć szkieletową 5G. W efekcie firma udowodniła, że jej sieć vRAN, będąca już w użyciu w zakresie pasma niskiego w USA, może obsługiwać nadajniki i odbiorniki Massive MIMO.

– To pierwsze w branży połączenie naszego rozwiązania vRAN z wydajnym nadajnikiem i odbiornikiem C-Band 64T64R Massive MIMO umożliwiło nam dokonanie znaczącego przełomu. Pozwoliło bowiem aż dziesięciokrotnie zwiększyć możliwości oferowane użytkownikowi, a także ugruntowało pozycję Samsung jako lidera w dziedzinie technologii zwirtualizowanej – mówi Junehee Lee, Vice President, Head of R&D, Networks Business w Samsung Electronics. – To osiągnięcie jest wynikiem nieustannych wysiłków Samsung w zakresie innowacji 5G bazujących na naszym globalnym doświadczeniu w dziedzinie komercjalizacji. Naszym celem jest kontynuowanie działań badawczo-rozwojowych, by umożliwić operatorom komórkowym dostarczanie pionierskich rozwiązań. Rozwiązanie vRAN firmy Samsung pozwala operatorom komórkowym zapewniać większą elastyczność, skalowalność i wydajność zasobów w zarządzaniu siecią o różnymi pasmach częstotliwości w technologiach TDD i FDD. Dzisiejsze rozwiązanie jest szczególnie istotne. Pokazuje bowiem, że vRAN Samsung zapewnia wydajność na poziomie porównywalnym z tradycyjnymi rozwiązaniami sprzętowymi, obejmując przy tym całe spektrum – od niskiego do średniego pasma – oraz obsługując zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne rozwiązania nadajników i odbiorników dla sieci operatorów i sieci prywatnych. – Operatorzy wciąż mówią nam, że wirtualizacja sieci radiowej – RAN jest dla nich priorytetem, ponieważ chcą przyspieszyć wdrażanie swoich sieci i usług 5G – mówi Peter Jarich, Head GSMA Intelligence. – Najnowsze pokazy testowe firmy Samsung będą zatem dobrze przyjęte, pokazują bowiem, że vRAN 5G jest realną opcją, osiągającą wydajność porównywalną do tej, jaką może zaoferować specjalnie zaprojektowany sprzęt. Firma Samsung ogłosiła niedawno swoją pełną ofertę rozwiązań C-Band, obejmującą nadajniki i odbiorniki makro i mikro, rozwiązania wewnętrzne, narzędzia do optymalizacji sieci, a także nadajnik i odbiornik C-Band Massive MIMO, który został już komercyjnie pokazany  Stanach Zjednoczonych. Rozwiązanie vRAN 5G firmy wdrożono w zeszłym roku w ramach pierwszej w branży komercjalizacji w pełni zwirtualizowanego rozwiązania sieciowego 5G. Samsung Networks jest pionierem w skutecznym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, odbiorników i nadajników radiowych oraz technologii sieci szkieletowej. Dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi firma przewodzi branży w doskonaleniu sieci 5G, oferując niezrównane portfolio produktów – od w pełni zwirtualizowanych sieci RAN i szkieletowych po rozwiązania sieci prywatnych i oparte na AI narzędzia automatyzacji. Samsung dostarcza obecnie operatorom telefonii komórkowej rozwiązania sieciowe, które zapewniają łączność setkom milionów użytkowników na całym świecie.

źródło: Samsung