Play zasięg: operator uruchamia nową stację bazową w Jeleniej Górze przy ul. Dolnośląskiej

Play uruchomił nową stację bazową w Jeleniej Górze, przy ul. Dolnośląskiej. Kodowy numer stacji, to: JEL3017 (dzielnica Cieplice). Z pasm LTE stacja oferuje dziś jedynie LTE1800. Zasięg oferowany jest w oparciu o trzy sektory.
Wciąż nie działa natomiast stacja Play przy ul. Wyczółkowskiego 2, w tym zatrzymał się proces przenoszenia infrastruktury z poddasza na dach w stacji przy Pl. Niepodległości 1.
Tyle informacji lokalizacyjno-informacyjnych.
Jak stacja sprawuje się w praktyce?
Po wielu starciach ze stacjami Play, których mieliśmy okazję doświadczyć można powiedzieć, że… tradycyjnie, to znaczy tak, jakby nikt nad nią nie panował. Terminal pod stacją odbierze sygnał z niej, by za moment zostać przejęty przez stację przy ul. Górnej w Szklarskiej Porębie, przy ul. Kościelnej w Podgórzynie, przy ul. PCK 23 w Jeleniej Górze lub przy Pl. Piastowskim 18 w Jeleniej Górze. Reasumując, co się trafi – to jest! W nieco dalszej odległości od stacji sytuacja się nie zmienia, co oznacza, że jeśli tak pozostanie – stacja będzie kolejną statystyczną sztuką tego operatora z pożytkiem dla klienta praktycznie równym zero.
A jak z wynikami transmisji danych?
Wyniki transmisji danych ze stacji, jeśli terminalowi uda się z nią “porozumieć” są podobne, jak stabilność sygnału z tej lokalizacji. Zawodzi głównie upload, który na kilka testów udaje się raz, prezentując wartości od kilkuset kilobitów po nieco ponad 6Mbps. Download z kolei, to wartości w przedziale od 2Mbps do 14Mbps. Dla jasności sytuacji – na tym samym sektorze, przy realizacji testów kolejno po sobie.
Z terminalem Play dotarliśmy również do ulicy Kwiatowej w mieście Piechowice. Pomimo bliskiej odległości od stacji przy ul. Jeleniogórskiej i konstrukcji budynku o charakterze regionalnym, czyli z elementami głównie drewnianymi – stacja Play przy ul. Jeleniogórskiej oferowała, jak niżej:

Kilka słów o konkurentach w Piechowicach przy ul. Kwiatowej:
1. stacja operatorów globalnych pracuje dokładnie w tej samej lokalizacji, co stacja Play. Wyniki speedtest dla obu globalnych podmiotów są porównywalne i również nie powalają. W download otrzymamy prędkości z przedziału 13-16Mbps, zaś w upload 2-3Mbps
2. sytuacja Plusa pod względem jakości transmisji danych wygląda podobnie, jak sytuacja Play. Z tą jednak różnicą, że w Plusie często otrzymamy “ucieczkę” terminala do sieci 3G. Sytuacja poniekąd nie dziwi, ponieważ turystyczne Piechowice u tego operatora, to od lat “pięta Achillesowa”. Operator jako jedyny nie posiada tu bowiem stacji w centrum miasta, a to co dociera, to albo sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku “Chojnik” w Jeleniej Górze (BT-33739) albo losowo sygnał ze stacji poza miastem, przy drodze krajowej nr 3 na maszcie “Emitela” (BT-33174)

źródło: informacja własna