Samsung organizuje wirtualne wydarzenie „Sieci Samsung: zdefiniowane na nowo”

Samsung organizuje wirtualne wydarzenie „Sieci Samsung: zdefiniowane na nowo”. Kierownictwo Samsung Networks podkreśla rolę 5G w zakresie transformacji sieci; prezentuje najnowsze osiągnięcia związane z tą technologią oparte na oprogramowaniu i chipsetach firmy.
SEUL, Korea – 22 czerwca 2021 r. – Firma Samsung Electronics Co., Ltd przedstawiła dziś podczas wirtualnego wydarzenia „Sieci Samsung: zdefiniowane na nowo” swoją wizję w zakresie wykorzystania technologii 5G i najnowsze innowacje sieciowe. Kierownictwo Samsung Networks przedstawiło w zarysie główne osiągnięcia w dziedzinie 5G i nowe rozwiązania stanowiące siłę napędową procesu transformacji sieci. Podczas tego wydarzenia Samsung Networks przedstawił kluczowe elementy globalnej ekspansji firmy. Jednym z nich jest dostawa na całym świecie ponad czterech milionów radiowych stacji bazowych obsługujących 5G. Firma Samsung skoncentrowała się na rozwijaniu wirtualizacji, mającej na celu nadanie przyspieszenia rozwojowi sieci nowej generacji i wprowadzaniu innowacji w nadajnikach i odbiornikach 5G polegających na zintegrowaniu ich z najnowszymi chipsetami firmy.

Cieszymy się, że możemy omawiać nieskończone możliwości technologii bezprzewodowej, kontynuując nasze doświadczenia z 5G i torując drogę do następnej fazy – powiedział Paul (Kyungwhoon) Cheun, President and Head of Networks Business w Samsung Electronics. Nasza wizja sieci 5G obejmuje zebranie najlepszej globalnej wiedzy i wglądów technicznych, które mogą pomóc operatorom i użytkownikom w pełnym wykorzystaniu zalet technologii 5G. Jesteśmy wdzięczni za to, że nasi klienci i partnerzy dołączyli do nas w tym procesie i nie możemy się doczekać wspólnego osiągnięcia kolejnych znaczących sukcesów w rozwoju sieci 5G.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze obszary działań rozwojowych, które kierownictwo Samsung Networks omówiło podczas tego wirtualnego wydarzenia:
Wirtualizacja
Wirtualizacja całej sieci, od sieci radiowej (RAN) do sieci szkieletowej, przyniesie operatorom wiele korzyści, zapewniając większą wydajność, skalowalność i elastyczność w zarządzaniu siecią oraz ułatwi modernizację przez wdrażanie oprogramowania. Ostatnie osiągnięcia vRAN obejmują następujące rozwiązania:
Samsung vRAN zwirtualizował wszystkie elementy jednostki pasma podstawowego. Dzięki wieloletnim pracom badawczo-rozwojowym Samsung wdrożył pierwszą w branży w pełni zwirtualizowaną komercyjną sieć 5G RAN stanowiącą kompleksowe rozwiązanie (link). Niedawno firma zademonstrowała możliwość obsługi wielogigabitowych prędkości rozwiązań Massive MIMO na swoim serwerze COTS (link), wykazując, jak bardzo zbliżona jest wydajność technologii vRAN do niestandardowych rozwiązań sprzętowych.
Samsung vCore zbudowano w oparciu o architekturę kontenerową przeznaczoną do użytku w chmurze, co umożliwia automatyzację eksploatacji przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej wydajności. Dzięki wysokiej zdolności adaptacyjnej i skalowalności, Samsung 5G vCore umożliwia operatorom sieci szybko uruchamiać nowe usługi i modernizować je zgodnie z potrzebami biznesowymi. Od czasu wprowadzenia pierwszej zwirtualizowanej sieci szkieletowej w 2015 r. firma z powodzeniem skomercjalizowała pierwszą na świecie sieć 5G Non-Standalone (NSA) co stanowiło znaczący kamień milowy w zakresie zdolności przetwarzania danych w sieci szkieletowej 5G Standalone (SA)(link).
Rozwiązania do zarządzania siecią pomagają optymalizować wydajność eksploatacyjną w sieciach zwirtualizowanych. Rozwiązanie Samsung Cloud Orchestration, określane skrótem SCO, służy do koordynacji całkowicie zautomatyzowanego procesu wdrażania i optymalizacji sieci. Network Slice Manager firmy Samsung obsługuje uproszczone zarządzanie elementami zasobów, a analiza oparta na AI zapewnia inteligentne badanie wydajności sieci.
Nadajniki i odbiorniki 5G
Samsung od ponad dekady jest pionierem w zakresie technologii 5G wspierającej rozwiązania RAN, prowadząc prace badawcze, standaryzację i komercyjne wdrożenia niezwykle konkurencyjnych rozwiązań 5G. Do najnowszych z nich należą:
Chipsety: Samsung utrzymuje swoją czołową pozycję w dziedzinie badań i rozwoju chipsetów, oferując rozszerzoną linię nowych chipsetów, w tym RFIC trzeciej generacji, modem 5G drugiej generacji i zintegrowany chip DFE-RFIC (link), opracowane w ramach inicjatywy na rzecz usprawnienia kompaktowych i efektywnych, a jednocześnie wydajnych rozwiązań 5G.
Nowe rozwiązania: Samsung nadal rozszerza swoją ofertę nadajników i odbiorników 5G. Firma zaprezentowała niedawno swojej szerokopasmowe radio (link) obsługujące przepustowość 400 MHz w średnim zakresie częstotliwości i zaprojektowane z myślą o bardziej elastycznym i ekonomicznym wdrażaniu przez operatorów. Wprowadzono również kolejną generację kompaktowych jednostek makro i pasma podstawowego oraz nowe rozwiązanie One Antenna Radio (link) o kompaktowym designie ze zintegrowaną anteną, co upraszcza instalację i wdrażanie.
Sieci prywatne
Samsung dysponuje zasobami pozwalającymi na budowanie niezawodnych i bezpiecznych sieci prywatnych, wykorzystujących rozwiązania z kompleksowej oferty firmy. Czołowe w branży rozwiązania z zakresu 5G tworzą elastyczną podstawę dla prywatnych sieci 5G, które znajdują zastosowanie w inteligentnych fabrykach (link) i systemach monitoringu wideo 4K działających w czasie rzeczywistym (link). Samsung oferuje również kompleksowe rozwiązania PS-LTE, od sprzętu sieciowego po aplikacje i urządzenia. Firma dostarczyła rozwiązania do pierwszej na świecie ogólnokrajowej sieci PS-LTE zgodnej z 3GPP w Korei (link) i przeprowadziła pierwszą w branży rozmowę wideo MCPTX na platformie w chmurze (link).

Wizja przyszłości – 6G
W ramach ogólnej prezentacji sieci, Sieci Samsung: zdefiniowane na nowo firma podzieliła się swoją wizją dotyczącą technologii 6G oraz świata, do którego stworzenia może się ona przyczynić. Samsung przoduje w zakresie przygotowań do wprowadzenia technologii bezprzewodowych nowych generacji. Firma zajmowała czołową pozycję pod względem działań badawczo-rozwojowych nad 5G jeszcze przed wdrożeniami 4G i już teraz przygotowuje się na nadejście 6G. Samsung jest gotowy na przyspieszenie innowacji 6G, aby zapewnić swoim użytkownikom hiperłączność (link). Samsung zademonstrował niedawno kompleksowe łącze bezprzewodowe 140 GHz przy użyciu kompletnego rozwiązania do cyfrowego formowania wiązki (link), badając potencjał zastosowań w zakresie częstotliwości terahercowych (THz) dla komunikacji bezprzewodowej 6G. Samsung jest pionierem w efektywnym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, odbiorników i nadajników radiowych oraz technologii sieci szkieletowej. Za sprawą nieustających działań w zakresie badań i rozwoju firma udoskonala branżowe sieci 5G, oferując wiodące na rynku urządzenia – od w pełni zwirtualizowanych RAN i sieci szkieletowych po rozwiązania dla sieci prywatnych i napędzane sztuczną inteligencją narzędzia do automatyki. Samsung dostarcza dziś rozwiązania sieciowe dla operatorów komórkowych, które zapewniają łączność setkom milionów użytkowników na całym świecie.

źródło: Samsung