Wizyta nie byle gdzie, czyli dotarliśmy do miejscowości Uniemyśl w drodze do granicy Państwa

Zgodnie z zapowiedzią – udało nam się w weekend dotrzeć do miejscowości Uniemyśl w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, gm. Lubawka. Miejscowość jest przedostatnią w Polsce przed granicą Państwa w kolejnym Okrzeszynie. Jak wspominaliśmy wcześniej, zarówno w jednej jak i w drugiej miejscowości operatorzy sieci stacjonarnych nie gwarantują dostępu do usług – marginalnie można korzystać z Orange na bazie starej, kablowej infrastruktury, ale nie dotyczy to możliwości, udostępnionej każdemu, kto na takie usługi zgłosi zapotrzebowanie. Po stronie operatora usłyszeliśmy swego czasu, że nowych przyłączeń nie będzie. Obie miejscowości są objęte planem rozbudowy sieci w ramach POPC, ale prace dotąd się nie rozpoczęły. Reasumując, jedyna możliwość to usługi telekomunikacyjne na bazie sieci komórkowych. Jednak tu… również jest problem. W Uniemyślu, na zewnątrz budynków zobaczymy tylko losowy, niestabilny i śladowy sygnał sieci Plus i Play. O globalnych operatorach można tu zapomnieć, ponieważ zawieszenie anten na niższej galerii masztu Plusa w Chełmsku Śląskim praktycznie eliminuje T-Mobile oraz Orange z gry o obsługę telekomunikacyjną klientów na sektorze południowym. Jeśli idzie o Okrzeszyn – nie ma tu ani Plusa ani Play. Oczywiście, pozostałych operatorów również.
Jak sobie radzą klienci?
Można powiedzieć, że… jakoś. Warto dodać, że zestawy zewnętrzne w tak marnych warunkach propagacyjnych sygnału nie zdają egzaminu. Jedyną alternatywą jest szukanie wysepek (górek) z sygnałem. Trzeba tam zatem pilnie stać niemal w bezruchu, zaś z korespondentem z drugiej strony umawiać się na godzinę połączenia, ponieważ w innych okolicznościach nie ma szansy wykorzystania dobra w postaci połączenia przez sieć telekomunikacyjną. Dodajmy, że w 2012 roku, wspólnie z redakcją TVN24 realizowaliśmy materiał w temacie, słysząc ogromne narzekania na sytuację ze strony mieszkańców obu miejscowości, przy podobnym tonie mieszkańców miejscowości Podgórki koło Jeleniej Góry. Lada moment minie 10 lat od tamtych wydarzeń, a sytuacja pozostaje niestety bez zmian. W obu wymienionych obszarach.
Nam udało się dotrzeć do punktu z „magią”
Poniżej prezentujemy zrzuty ekranów aplikacji testowych dla sieci Plus, Play oraz Orange, które prezentują to, co udało nam się punktowo odebrać w miejscowości Uniemyśl. Współrzędne punktu testowego widać na zrzucie z aplikacji G-Mon Pro. Oczywiście, sygnał sieci który zobaczymy, to sygnał na zewnątrz. Wewnątrz budynków sygnału nie ma. W punkcie, którego dość pracowicie szukaliśmy – niestety nie ma sygnału sieci T-Mobile.
a) Orange:

2. Plus:

3. Play:
położenie obszaru na mapach Google

źródło: informacja własna