Ericsson: Inżynierowie sieci mobilnych poszukiwani

Ericsson: Inżynierowie sieci mobilnych poszukiwani. 350 osób planuje zatrudnić w ciągu roku polskie centrum badań i rozwoju firmy Ericsson. Wśród osób poszukiwanych do rozwoju technologii mobilnych są głównie:
– programiści,
– architekci systemów,
– testerzy jak również
– szefowie projektów.
Polskie centrum R&D zatrudnia w Łodzi i Krakowie ponad 1700 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson w Europie po macierzystej placówce w Szwecji. Dzisiaj razem z Prezydent Miasta Łodzi odbyła się konferencja na temat planów rozwoju centrum R&D firmy Ericsson. Ośrodek R&D rozszerza swoją działalność sieci radiowej o grupę ekspertów odpowiedzialnych za oprogramowanie sieci szkieletowej, która jest istotnym elementem łączności urządzeń końcowych i radiowej sieci mobilnej. Inżynierowe z polskiego ośrodka R&D firmy Ericsson tworzą oprogramowanie do komunikacji mobilnej na świecie oraz rozwijają nowe funkcjonalności sieci 5G, zapewniając odpowiednią stabilność
i przepustowość łączy. To dzięki pracy programistów zgłaszane są nowe patenty dotyczące łączności mobilnej. Tworzone w polskim centrum rozwiązania wyznaczają standardy i stają się obowiązującymi regulacjami technicznymi dla branży telekomunikacyjnej w ramach wprowadzanych norm 3GPP oraz innych organizacji standaryzacyjnych. Programiści z Polski współpracują z największymi na świecie operatorami i producentami smartfonów przy opracowywaniu optymalnych rozwiązań dla infrastruktury sieciowej i smartfonów. Tworzą oprogramowanie dla sieci szkieletowych i dostępowych, opracowują nowe algorytmy i funkcjonalności sieci oraz rozwijają technologie takie jak Ericsson Spectrum Sharing. – Obecność Ericsson w Łodzi ma ogromne znaczenie dla miasta. Firma od 30  lat podnosi wartość Łodzi na arenie międzynarodowej, jako miejsca, gdzie rozwijają się najnowocześniejsze technologie. Wzrost zatrudnienia, nowe miejsca pracy to szansa na rozwój zawodowy obecnej kadry, jak również perspektywa na pozyskanie nowych talentów do Łodzi – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łódź. – Jesteśmy zlokalizowani w Polsce, ale pracujemy globalnie tworząc zespoły projektowe ze specjalistami z 20 kolejnych centrów R&D firmy Ericsson na świecie. W naszym Centrum R&D w Łodzi i w Krakowie zatrudnimy osoby z doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym. W naszych projektach wykorzystujemy rozwiązania oparte o technologie:
– C++,
– Java,
– .Net,
– Erlang oraz
– Python, a także
– Golang,
– Groovy czy też
– technologię Cloud.
Do zespołów pracujących nad rozwojem sieci od 2G do 6G przyjmujemy kolejnych programistów, testerów, system architektów, a także osoby koordynujące pracę takie jak Scrum Master czy kierownik liniowy. Swoje miejsce w zespole znajdą również trenerzy oraz liderzy techniczni, którzy będą pomagać w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań. Ericsson mocno inwestuje w badania i rozwój, w zeszłym roku na ten cel przeznaczono 17% obrotów – mówi Stefan Znarowski, nowy szef centrum R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi. Obecnie inżynierowie z polskiego centrum R&D firmy Ericsson mają do czynienia nie tylko z technologiami 4G i 5G. Cały czas funkcjonują sieci komórkowe starszych generacji, które również potrzebują wsparcia. 2G jest praktycznie nieśmiertelne i to dzięki niemu można wykonywać połączenia głosowe czy wysyłać wiadomości sms. Jak podkreśla Stefan Znarowski z firmy Ericsson, największą różnicą przy oprogramowaniu dla każdego standardu G jest jego cykl życia: – Przy 2G, 3G i 4G jesteśmy już w zaawansowanej fazie, gdzie potrzebne są głównie krytyczne poprawki. Z kolei 5G od strony oprogramowania potrzebuje jeszcze więcej badań i tworzenia rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie określonych funkcjonalności. Rozpoczynamy też w Łodzi i Krakowie prace nad 6G. Zajmujemy się pełnym cyklem życia oprogramowania dla każdej generacji sieci.

Polska u progu 5G
Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G. Ericsson posiada obecnie ponad 144 komercyjnych umów 5G, z których 94 to aktywne sieci działające w 45 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

źródło: Ericsson