Play inwestycje: operator planuje stację w dolnośląskiej miejscowości Pokrzywnik

Play zaplanował do uruchomienia stację bazową w miejscowości Pokrzywnik, na Dolnym Śląsku, w powiecie lwóweckim. Kodowy numer: LWO3202. Lokalizacja stacji jest na tyle interesująca, że przy przemyślanych parametrach azymutów i mechanicznych tilt byłaby w stanie w jakimś stopniu pokryć okolice turystycznych miejsc Zalewu Pilchowickiego.
Dlaczego w jakimś stopniu?
Dlatego, że lokalizacja stacji według współrzędnych podanych przez operatora (50.961944N / 15.628611), to odległość od punktu największej kumulacji turystów ponad 1 kilometr. W normalnych warunkach odległość byłaby niewielka. W tym akurat miejscu jest jednak tak, że posadowienie stacji to teren sporo powyżej miejsca kumulacji ruchu turystycznego przy Zalewie Pilchowickim, więc nawet mechaniczny tilt sektora może nie spełnić swojej roli. Stacja musiałaby bowiem być na granicy przewyższenia ponad zalewem, czyli w sąsiedztwie masztu Taurona. Tak jednak nie jest.
Azymuty planowanych sektorów, to:
a) 55 stopni
b) 165 stopni
c) 310 stopni
Z trzech projektowanych azymutów realny pożytek może mieć jedynie sektor trzeci. Pierwszy jest bowiem niedopasowany do wspomnianego przez nas punktu kumulacji ruchu turystycznego, drugi jest tak naprawdę skierowany na skały, choć mógłby je minąć i wspomóc realnie zasięg operatora przy drodze krajowej numer 30 tam, gdzie dziś są problemy z dostępem do sieci. Trzeci sektor skierowano na turystyczną miejscowość Maciejowiec z pięknym pałacem (choć będącym w coraz większej ruinie). I tu trzeci sektor może zdać egzamin. Biorąc pod uwagę braki w zasięgu w sąsiedztwie – jeśli już tu stacja powstaje – powinna być stacją czterosektorową. W takiej właśnie postaci nie tylko zapewniłaby sygnał tam, gdzie dziś nawet na zewnątrz wszyscy operatorzy mają z nim problemy, ale również szybciej zwróciłby się koszt jej budowy dzięki temu, że mogłaby obsługiwać większy sieciowy ruch.
Planowane pasma do uruchomienia na stacji, to:
a) GSM
b) DCS
c) UMTS900
d) UMTS2100
e) LTE800
f) LTE1800
g) LTE2100
h) LTE2600
Jest raczej mało prawdopodobne, aby cały komplet pasm został tu wykorzystany.

Jeśli już powstaje stacja w miejscowości Pokrzywnik, nie tylko najmłodszemu operatorowi, ale wszystkim zwracamy uwagę na konieczność dokrycia przy drodze krajowej nr 30 następujących odcinków:
a) Jelenia Góra – Rybnica
b) wysokość miejscowości Barcinek
c) bieg całej miejscowości Pasiecznik w kierunku Gryfowa Śląskiego
d) odcinek od miejscowości Radoniów po granice Gryfowa Śląskiego
e) przejazd przez miejscowość Biedrzychowice
w przypadku Plusa dodatkowo:
– odcinek od stacji Nowa Karczma po granice miasta Zgorzelec
Pozostali konkurenci posiadają tu kolejne stacje, zaś Play posiada nawet dwie.

Dokrycia wymaga również
droga wojewódzka nr 297 wiodąca od Jeleniej Góry do powiatowego Bolesławca, i dalej na północ, przez Zieloną Górę w kierunku Szczecina. Plus powinien przyjrzeć się tematowi podwójnie: raz w zakresie braków w stacjach, zaś drugi raz – w kierunku modernizacji stacji, pracujących wciąż wyłącznie w schemacie GUL.

źródło: informacja własna