Niemal 100 lat obecności firmy Ericsson w Łodzi

Niemal 100 lat obecności firmy Ericsson w Łodzi
Historia na ulicy – studzienki telefoniczne
Spacerując po Łodzi wciąż jeszcze można trafić na studzienki telefoniczne pochodzące z początku XX wieku. Warto więc czasami spojrzeć pod nogi. W Łodzi i Warszawie historia telekomunikacji leży na ulicy. Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, własność w 4/7 firmy Ericsson powstała w 1922 roku jako wspólne przedsięwzięcie z Rządem Polskim. PAST pojawiła się w Łodzi oplatając ulice podziemnymi kablami i widocznymi na chodnikach studzienkami.

W 1928 roku wybudowano przy ulicy Kościuszki 12 budynek centrali telefonicznej PAST wyposażonej w sprzęt firmy Ericsson. Pozostałością po działalności Ericsssona w Warszawie, Łodzi i innych polskich miastach, są m.in. studzienki telefoniczne z logo Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej – PAST, w postaci błyskawic. Logo PAST-y, której współwłaścicielem 1922-1946 był Ericsson, powstało z graficznego przetworzenia pierwszego telefonu Ericsson z 1878 roku. Logo z telefonem i błyskawicami już bez podpisu PAST-y używane było na studzienkach telefonicznych przez TP do lat 90-tych.
W Muzeum Techniki w Warszawie znaleźć można odnowiony model telefonu tzw „jamnika”z 1892 roku. Pierwszego telefonu łączącego słuchawkę z mikrofonem wyprodukowanego przez Ericsson. To właśnie on posłużył za wzór logo Polskiej Akcyjnej Spółki Elektrycznej, której właścicielem był Ericsson w latach 1924-1946. Studzienki ze znaczkiem Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej wciąż znajdziemy na ulicach Warszawy i Łodzi.

(budynek centrali PST w Łodzi, przy ul. Kościuszki 12)

źródło: Ericsson