Orange: Stacja bazowa w Łazach – efektywnie i kolorowo

Stacja bazowa w Łazach – efektywnie i kolorowo. Kto powiedział, że urządzenia sieci mobilnej nie mogą być kolorowe? Pięknie pomalowany kontener techniczny właśnie pojawił się w Łazach, gdzie otworzyliśmy nowoczesne centrum przetwarzania danych – Warsaw Data Hub. Tak się składa, że to także nasza najbardziej efektywna energetycznie stacja bazowa. Obiekt obsługuje klientów Orange i T-Mobile. Jak oszczędzamy energię Zastosowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym wskaźnik efektywności SEE (Site Energy Efficiency) stacji jest powyżej 94%. Zapracowały na to efektywne energetycznie urządzenia radiowe, system zasilania o wysokiej sprawności i ograniczenie do minimum ilości ciepła wydzielanego w pomieszczeniu. Co ciekawe, urządzenia wydzielające dużo ciepła znalazły się na zewnątrz a na dachu dodatkowo założyliśmy powłokę odbijającą ciepło słoneczne. To pozwoliło na zastąpienie klimatyzacji przez system wentylacji.

Wskaźnik SEE oznacza, że ponad 94% energii elektrycznej zużywanej przez ten obiekt jest energią wykorzystywaną przez urządzenia świadczące usługi dla klientów, a tylko 6% to energia przeznaczona na zapewnienie odpowiednich warunków pracy obiektu. Oprócz ograniczenia zużycia energii – do możliwego minimum – w obiekcie zastosowane są rozwiązania obniżające jednostkowe koszty energii. Dokładne opomiarowanie umożliwia optymalny dobór parametrów umów energetycznych, takich jak taryfa energetyczna czy moc umowna. Natomiast dzięki magazynom energii zmniejszamy zużycia w okresach wyższych cen energii oraz zwiększamy w okresach niższych cen energii.

Będzie bardziej kolorowo
W Orange staramy się zmniejszać zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych, ale dostrzegamy też wartość w pomysłach, dzięki którym klienci dowiedzą się więcej o naszych działaniach dla klimatu i środowiska. Stąd pomysł wykorzystania szaf oraz kontenerów znajdujących się w przestrzeni publicznej i ozdobienia ich grafikami. Chcemy, aby takich kolorowych, wyróżniających się obiektów przybyło. Wkrótce napiszę o tym więcej.
Bezpieczne i ekologiczne WDH
Stacja bazowa w Łazach stoi na terenie Warsaw Data Hub. Pisaliśmy o nim tutaj, ale przy okazji przypomnę, że to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że powstał w Łazach, w aglomeracji warszawskiej, w pobliżu najważniejszego w Polsce centrum biznesowo-logistycznego. Po przeniesieniu najważniejszych systemów stanie się jednym z kluczowych węzłów naszej sieci i pozwoli zaoferować klientom biznesowym nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze w postaci usług data center oraz kolokacji. Rozwiązania zastosowane w WDH pozwalają na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną daje wyższą efektywność naszej sieci. Do rozwiązań poprawiających możemy dodać m.in. farmę fotowoltaiczną, która niedługo tam powstanie, stacje ładowania samochodów elektrycznych, zastosowanie „szarej wody” do podlewania terenu, a nawet specjalna kostka brukowa pochłaniająca zanieczyszczenia. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie.

Źródło: blog Orange