Jakiś czas temu, przy okazji informacji o usługach VoLTE oraz WiFi calling w Plusie pisaliśmy, że operator planuje datę końca bieżącego roku jako termin wprowadzenia obu usług na urządzeniach firmy Apple. Wiele wskazuje na to, że dostawca usług słowa dotrzymuje. Przynajmniej w zakresie usługi VoLTE. Jak donosi nasz Czytelnik, na portalu na którym konsultanci odpowiadają na pytania klientów sieci, czyli plusforum.pl pojawiła się właśnie informacja o dostępności VoLTE w telefonach iPhone.
Jak będzie z WiFi calling na urządzeniach Apple?
Wydaje się, że ze względu na bardziej skomplikowany tryb działania usługi – w tym aspekcie klienci będą jeszcze moment czekać. Oczywiście, nie będzie to jakiś czas z grupy “nieskończonych”. Niemniej – implementacja usługi nastąpi później
Co z aplikacyjnym WiFi calling w Plusie?
Choć ze względu na brak kompatybilności terminali względem natywnej wersji usługi – zapotrzebowanie na aplikacyjne WiFi calling w Plusie jest znaczne, a świadczy o tym choćby nadsyłana pod nasz adres korespondencja – wiele wskazuje na to, że została wycofana bezwarunkowo. Wycofanie tej wersji, oznaczające wykluczenie z dostępności do usług głosowych niemałej części klientów, będących poza zasięgiem stacji bazowych – to też problem utrzymaniowy. Wypada wierzyć jednak, że klienci operatora w niedługim czasie wymienią swoje smartfony na takie, które z natywną wersją WiFi calling sobie poradzą. Zasmuca jednak, że spora część naszych Czytelników, pytających o WiFi calling w Plusie przez aplikację, to właściciele producenta, którego słuchawki dominują na rynku, czyli firmy Xiaomi. Okazuje się, że ta rodzina wciąż nie bardzo radzi sobie z najnowszymi implementacjami usług w sieci, czyli właśnie WiFi calling czy VoLTE, choć z najnowszymi modelami jest już w tym zakresie dużo lepiej.
Wydaje się, że rodziną smartfonów najbardziej niezawodnych w tym zakresie są terminale firmy Samsung i nie jest to reklama sponsorowania Samsunga.
źródło: informacja własna / plusforum.pl
To zdanie „Xiaomi. Okazuje się, że ta rodzina wciąż nie bardzo radzi sobie z najnowszymi implementacjami usług w sieci, czyli właśnie WiFi calling czy VoLTE, choć z najnowszymi modelami jest już w tym zakresie dużo lepiej.” – dotyczy chyba tylko Plusa, bo moje Redmi Note 8 Pro (czyli model z 2019 r, czyli nie jest najnowszy) bezproblemowo używa VoLTE i VoWiFi w T-mobile.
Ten model również w Plusie działa bez problemu.
Zgodnie z https://wificalling-volte.pl/ wspierane są sieci T-Mobile, Orange oraz Plus. Natomiast w Play “Urządzenie niewspierane lub brak informacji”. Przypuszczam, że raczej to drugie.
Kiedyś była dyskusja o VoWiFi. Problem jest taki, że większość producentów porzuca swoje telefony po dwóch latach (czasami i niecałych). Zero aktualizacji systemu to zero szans na dostarczenie konfigu IMS. Nonsens, prawda? VoLTE i VoWiFi to koszmar standaryzacyjny.
Samsung ma obiektywnie najlepsze wsparcie. No i konfig dla Plusa miał nawet przed oficjalnym uruchomieniem usług w sieci. Więc jak się chce, to można! A np. Huawei? Dodał konfig Plusa dla Huawei P40 Pro. Co z resztą telefonów, choćby P30? Minęły dwa lata od premiery i telefon do kosza, bo producent przestał dostarczać aktualizacje? Nonsens! 😉
Serwis, wymieniający telefony, w zakresie których usługi są dostępne prawdopodobnie nie weryfikował terminali. Bo dla przykładu mamy na pokładzie dwa telefony Mi 10T Pro. Jeden z oprogramowaniem brandowanym, a drugi z niebrandowanym. Oba modele nie obsługują żadnej z usług w Plusie. Ciekawa jest także sprawa Mi9, który nie obsługuje żadnej z usług u żadnego z operatora mimo, że to smartfon z potencjalnie górnej półki swego czasu
Serwis ten tworzą głównie użytkownicy, którzy zgłaszają modele telefonów z działającymi usługami. Dane mogą też pochodzić z oficjalnych list operatorów.
Zresztą… nie wiem w czym problem. Przy Mi 10T Pro w Plusie jest podane “Urządzenie niewspierane lub brak informacji”. Przecież się zgadza.
A Mi 9 – powinna być pełna obsługa w T-Mobile i VoWiFi w Play. Jeśli się nie zgadza z rzeczywistością, należy zgłosić błąd w danych przez mechanizm “Wyślij zgłoszenie”. Aha, widzę, że niektóre iPhony z VoLTE w Plusie już pozgłaszane. Szybko!
Natomiast sam serwis dla mnie jest po prostu “tabelą wstydu”. Wstydu dla wszystkich: producentów telefonów, operatorów, ale i organizacji zajmujących się rozwojem telefonii komórkowej. 10 lat temu do głowy by mi nie przyszło, że będą TAKIE problemy z obsługą głosu (jedna z naprawdę PODSTAWOWYCH usług) w LTE. Całkowita porażka!
Niestety, w przypadku VoLTE, jak i WiFi calling technologia wyprzedziła być może standaryzacje sieci po stronie operatorów w odniesieniu do możliwości współpracy z telefonami. Swego czasu od jednego z operatorów usłyszeliśmy, że mocno zastanawia się nad tymi usługami w smartfonach Xiaomi, ponieważ te na etapie realizacji owych usług wprowadzają zakłócenia do… sieci!
Haha, Orange i ich “mądrości” życiowe…
VoLTE, Plus i iPhone? Przecież to koniec świata! 😀
Ale epoka “muzeum” w Plusie powoli dobiega końca i to jest najważniejsze.
Po raz kolejny odnoszę wrażenie, że na drodze rozwoju Plusa przez ostatnie kilka lat stały pieniądze… a właściwie ich brak. Łatwo śmiać się zza monitora i pisać np. “chytry właściciel ogląda każdą złotówkę”. No ale Orange też ogląda i właśnie planuje zwolnienie ponad tysiąca osób.
Grupa PP była zadłużona na kilkanaście miliardów złotych, a zbliżają się terminy odnowienia częstotliwości i kolejne wydatki liczone w miliardach. Ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce są śmiesznie niskie, więc i niewiele da się zarobić. Transakcja z Cellnex pozwoliła złapać oddech, są więc co chwila nowe usługi. 🙂
Ale zdajesz sobie sprawę, że bez budowy kolejnych lokalizacji to nic to nie da? Spójrz na przykład Legionowa gdzie ostatnio pewien z portali robił testy sponsorowane 5G. Prędkości mizerne jak na pasmo co ma Plus ale nie ma się co dziwić. Konkurencja w tym mieście ma prawie 20 lokalizacji, Plus ma 10. Przy paśmie 3,5 GHz będzie tylko gorzej.
Widziałem. Stara prawda kolejny raz okazuje się trafiać w dziesiątkę. Niezależnie od tego ile damy zasobów, one w końcu okażą się niewystarczające. Pewnie te radiolinie 1,1Gbps już są zapchane. Z 3500MHz będzie tak samo (i u każdego operatora) – na początku średnio 300-600Mbps, a potem ludzie nakupią “internetów domowych 5G” i będzie max 200Mbps.
Będę bardzo zadowolony jak Plus w ciągu roku odda przynajmniej 400 nowych stacji. Myślisz, że technicy nie wiedzą jakie są potrzeby? Oczywiście, że wiedzą! W Legionowie też będą nowe stacje. A tu Żyrardów:
Konkurencja ma większość sieci podłączone światłowodem przynajmniej N!, więc problemu nie będzie. Szkoda, że Plus jest tyle za konkurencją, bo tak mogliby być faktycznie numerem 1 w Polsce, a konkurencja nie miałaby nic do gadania z ich zasobami.
Networks!: 6 stacji
Play: 8 stacji
A Plus? Były do tej pory jedynie 3 stacje! I ostatnio niespodziewanie pojawiły się dwie kolejne. Teraz jest 5. W planach na przyszły rok kolejne dwie (+ dwie w okolicach).
To było miasto wstydu Plusa. A za rok to Networks! będzie miał najmniej stacji w mieście (jak nie postawi czegoś nowego).
Za Plusem nie stoi żadna międzynarodowa korporacja, która w moment rzuci do Polski miliard złotych i w ciągu roku powstanie tysiąc stacji (jak Play 😉 ). Życzę Plusowi jak najlepiej. Nie będzie dobrze gdy za dziesięć lat całą telekomunikacją będą rządzić np. TOVT (na wzór GAFAM – Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft).
No z tym Żyrardowem to się nie do końca zgodzę. Po pierwsze owszem w samym mieście jest tak jak piszesz. Natomiast N! ma jeszcze w okolicach min 3 lokalizacje, których nie ma Plus. Oprócz tego trzeba patrzeć na realne działanie sieci jeśli w mieście A działa 3 stacje jednej sieci i są one wystarczające to po co stawiać kolejne?
Nie pominąłem tych stacji Networks! w okolicach Żyrardowa. Również napisałem, że Plus planuje na przyszły rok dodatkowe dwie poza miastem (Wiskitki i Sade Budy). Jakbyś nie patrzył – liczba stacji będzie przynajmniej równa Networks!.
O ile te stacje powstaną. Śledzę forum Plusa i widzę, że niektóre lokalizacje są czasem anulowane. Poza tym nawet jak będzie ta sama ilość lokalizacji to jeszcze oprócz tego liczy się co na stacjach będzie i jakie jest obciążenie sieci w danym mieście. O czym już pisałem 😉