Plus inwestycje: operator rozszerzył stację BT-30122 o czwarty sektor i LTE2600

W ostatni weekend Plus rozszerzył jeleniogórską stację BT-30122, pracującą na wieży Orange o kolejny, czwarty sektor oraz dołożył do stacji LTE2600. Dziś nowe pasmo pracowało w trybie testowym.
Wartym odnotowania jest marnej jakości parametr SNR przy stacji, co w odróżnieniu od konkurentów w przypadku Plusa stacje się niemal powszechne.
Lokalizacja: ul. Karola Miarki 42, sąsiedztwo:
a) drogi łączącej centrum miasta z dzielnicą Cieplice
b) z nitką kolejową w stronę Szklarskiej Poręby i granicy Państwa Jakuszyce
c) z drogą krajową nr 3 w kierunku Szklarskiej Poręby i granicy Państwa Jakuszyce
d) ze strefą przemysłową, gdzie u każdego z operatorów wskazane byłoby wybudowanie dedykowanej stacji lub nawet dwóch wyłącznie dla obsługi strefy przemysłowej

Widok stacji po modernizacji jak niżej:
Dodajmy, że mimo prowadzonych w ciągu ostatniego roku intensywnych prac modernizacyjnych względem poprzednich lat – działania tego operatora są mocno spóźnione. Częstokroć jest tak, że ze względu na deficyt stacji oraz deficyt dosyłu stacje rozszerzone nawet do modelu 45MHz LTE nie są w stanie zapewnić efektywnych prędkości transmisji danych. Dla przykładu, podczas naszego pobytu we Wrocławiu dwa tygodnie temu – prędkości na takich stacjach oscylowały wiele razy w przedziale od 3Mbps w download, co ewidentnie świadczy o mocnym spóźnieniu inwestycji w sieć przez grupę Polsat Plus. Podobne spadki prędkości widać w LTE w Jeleniej Górze. Śródmiejska stacja BT-33522, pracująca w modelu 35MHz – na najbardziej efektywnym sektorze jeszcze we wrześniu zapewniała prędkości poza szczytem, oscylujące wokół 180Mbps. Dziś jest to ledwie 15-30Mbps! Spadki widać również w segmencie 5G, choć nie są to aż tak drastyczne poziomy jak w LTE, co oznacza, że nasycenie terminalami 5G względem LTE wciąż jest nieznaczne.
W przypadku Jeleniej Góry, oprócz deficytu stacji nie sposób pominąć wciąż pracujących w schemacie GUL i to w istotnych punktach miasta.
Są nimi:
1. BT-33262 – śródmieście, ul. Pocztowa 8/9. Instalacja dookólna!
2. BT-34517 – droga wylotowa z miasta w kierunku Karpacza, ul. Sudecka 42. Oprócz schematu GUL pracuje tu split antenowy
3. BT-33739, turystyczna dzielnica Jeleniej Góry – Sobieszów. Wieża zamku „Chojnik”. Stacja pracuje w oparciu o trzy sektory w schemacie GUL, pożądanych jest 5-6 sektorów z dołożonym choćby LTE1800. Modernizacja stacji jest przekładana od ponad roku.
4. BT-33742, Jelenia Góra-Jagniątków, ul. Narciarska 6. Rurowy maszt własny. Operator walczył z protestującymi o tę lokalizację 10 lat! Kiedy wreszcie stację udało się wybudować i uruchomić – pracuje ledwie GUL z trzema sektorami, choć oczekiwanych ze względu na sąsiedztwo turystycznych szlaków i gór nie mniej jak 5 sektorów, adekwatnych właśnie i do biegu szlaków turystycznych w góry i biegu drogi do centrum oraz Michałowic (dzielnica miasta Piechowice). Jest to jedyna stacja dla całej turystycznej dzielnicy.
Z kolei w stacji BT-34561 (ul. W. Pola 8), która pracuje w sąsiedztwie węzła wyjazdowego do Wrocławia oraz obwodnicy południowej miasta po testowym uruchomieniu LTE2100 – tę część segmentu 4G wyłączono i dziś pracuje w LTE wyłącznie schemat 25MHz, który dostaje radiowej zadyszki. Nie wykluczone, że powodem wyłączenia LTE2100 był właśnie deficyt dosyłu do stacji. Przy okazji modernizacji stacji w Jeleniej Górze trudno nie wrócić kolejny raz do potrzeby kolejnej modernizacji stacji BT-33473, która znajduje się przy węzłach kolejowych i drogowych do dwóch granic Państwa (Republika Czeska i Niemcy), w sąsiedztwie kompleksu hurtowni, biurowców Krajowej Administracji Skarbowej oraz dwóch osiedli mieszkaniowych – wciąż rozbudowywanych. Mimo rozszerzenia z GUL do LTE1800 i 5G oraz dosyłu światłowodem stacja wciąż oferuje mizerne prędkości LTE. Oprócz rozszerzenia o LTE2600 przypominamy o konieczności jej rozszerzenia o czwarty sektor, z azymutem na bieg linii kolejowej do Zgorzelca oraz na osiedle Rakownica.

Jak podkreślaliśmy wiele razy, dla efektywnego pokrycia miasta sygnałem sieci wewnątrz budynków potrzeba około 55 stacji bazowych u każdego z operatorów. Plus jest ledwie w połowie drogi. Przypomnijmy, Jelenia Góra to najdłuższe miasto Polski, rozciągające się wzdłuż 38 kilometrów. Oprócz samej rozciągłości miasta – wielokrotnie zmienia się także jego topografia. Doposażenia w kolejne stacje (nie tylko w Plusie) wymaga także zamieszkałe przez około 30.ooo mieszkańców największe osiedle bloków 10-piętrowych – Zabobrze.

Przy okazji modernizacji stacji, osoby odpowiedzialne za ten proces powinny przypomnieć sobie także o konieczności rozbudowy o kolejny sektor oraz LTE2600 kluczowej dla znacznego obszaru, sąsiadującego z Jelenią Górą oraz Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich stacji BT-33991 Komarno Emitel. Dziś, nawet pod stacją ze względu na jej radiowe obciążenie – w szczycie możemy zobaczyć w download prędkości rzędu 1Mbps w dół! Właśnie ze względu na swoje kluczowe położenie i strategiczną rolę w pokryciu znacznego obszaru – cytowana stacja powinna być zmodernizowana bez zbędnej zwłoki.

źródło: informacja własna