Swego czasu, z racji drogiej transmisji danych, braku powszechnej dostępności komunikatorów – można było spotkać telefony z funkcją PTT, które optymalizowały transmisję danych tak, aby nie ponieść zbytnich kosztów, a z drugiej strony jakość połączenia była poprawna. Przy okazji można było tworzyć grupy korespondentów. Dziś, popularność wspomnianych telefonów znacznie spadła. Głównie za przyczyną spadku cen usług telekomunikacyjnych, spadku cen zaawansowanych smartfonów oraz dostępności krótkofalówek PMR. Czy jednak wciąż nie można nabyć wspomnianych terminali, z obsługą PTT? Okazuje się, że można, zaś ich dostępność, na przykład na aukcjach Allegro – jest całkiem spora.
Zapraszamy choćby do lektury aukcji jak niżej. Co ciekawe, telefon posiada polskie menu oraz obsługę dwóch kart SIM
– https://allegro.pl/oferta/walkie-talkie-i-telefon-komorkowy-w-jednym-2xsim-11013941052
Swego czasu, również dużą popularnością cieszyły się telefony z funkcją spy, czyli śledzenia (nasłuchu, szpiegowania). Wersja z dodatkowym oprogramowaniem znacząco różniła się od wersji zasadniczej, zaś z wyglądu była tożsama z “oryginałem”. Dziś, po prostu można dokupić oprogramowanie i na telefonie w wersji zrootowanej zainstalować je w prosty sposób tak, jak instalujemy aplikacje na co dzień. Swoją drogą, w zakresie funkcji “spy” mamy dostępne również listwy przeciwprzepięciowe, zegarki, długopisy, breloki, zegary ścienne, okulary, a nawet guziki do ubrań. Wszystko zminiaturyzowane, nie rzucające się w oczy i całkiem nieźle pracujące w zakresie realizacji swoich zadań. W części przypadków dane zapisują się na kartę pamięci, w części mamy monitoring aplikacyjny, zaś w części – musimy mieć z drugiej strony skaner nasłuchowy w określonym paśmie częstotliwości, np. firmy Uniden (czy popularnej, chińskiej firmy Baofeng). Mając na uwadze sposób prowadzenia wojny w Ukrainie przez obie strony (pomijając barbarzyństwo agresora), czyli przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii – z dużym prawdopodobieństwem w użytku znajdują się tam również akcesoria, o których mowa wyżej. Jednym z serwisów w Polsce, gdzie możemy zamówić oprogramowanie typu “spy” do naszego telefonu jest firma AlfaTronik, zaś adres witryny firmy (tylko informacyjnie dla naszych Czytelników, z firmą nie mamy żadnych powiązań) poniżej:
– https://www.alfatronik.com.pl/spyphone-android-alfa-polska-wersja-jezykowa-p-732.html
Z poziomu samych służb mamy natomiast bardziej rozwinięte i zaawansowane urządzenia. Są nimi dla przykładu stacje bazowe, które “udają” te operatorskie, pracując bez wiedzy operatora i przechwytując ruch w swoim sąsiedztwie, czy oprogramowanie typu Pegasus, o którym było głośno niedawno. Oczywiście, sam Pegasus, to tylko jedna z aplikacji, której używają służby na świecie. Podobnie pracujących jest sporo więcej, w tym do ich rozwoju, testów i implementacji znaczący postęp wniosły polskie służby i polskie uczelnie.
Reasumując, świat zrobił się ciekawy.
Ważne jest jednak, aby techniczne nowinki służyły do poprawy bezpieczeństwa, a nie były narzędziem do inspirowania konfliktów, czy inwigilacji która prowadzona jest dla zasady, aby materiał z niej można było wykorzystać “przy okazji”, co łamie nie tylko normy moralne, ale także obowiązujące prawo.
Tak na zakończenie, spróbujmy wyszukać hasło “podsłuch” choćby w serwisie Allegro. Można się mocno zdziwić, ile platforma zwróci ciekawych wyników?
Pamiętajmy, że korzystanie z urządzeń radiowych nadawczych, nie objętych listą takich, które mogą być używane bez licencji radio-amatora lub bez pozwolenia radiowego jest naruszeniem prawa i podlega przepisom karnym. Warto mieć również na względzie, że nadawaniem w zastrzeżonym paśmie częstotliwości możemy spowodować nieodwracalne szkody w pracy służb, z doprowadzeniem do wypadków bądź nawet czyjejś śmierci włącznie. I choć dla przykładu radiotelefony Baofeng w większości są odblokowane do nadawania – nie znaczy to, że mamy pozwolenie, aby próbować nawiązać łączność w paśmie przeznaczonym dla służb lub licencjonowanym w innym zakresie. Generalnie, możemy korzystać bezpiecznie z pasm PMR oraz CB. W przypadku CB zachowujemy przy tym zasady, obowiązujące dla tego rodzaju łączności, czyli na przykład korzystanie z dedykowanych kanałów wywoławczych i prowadzenie dalszej konwersacji na wolnych zasobach kanałowych. Pamiętajmy, że w paśmie CB pracuje również nasłuchowo i interwencyjnie Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Pożarna. Do tego dedykowany jest kanał 9. TAXI wywołujemy na kanale 2, kanałem wywoławczym dla terminali mobilnych jest kanał 19, zaś wywoławczym powszechnym – kanał 28.
źródło: informacja własna