Wrocław zasięg: dzielnica Jagodno jednak wciąż bez stabilnego dostępu do sieci

Kolejny raz odwiedziliśmy dzielnicę Jagodno we Wrocławiu. Kiedy byliśmy tu ostatni raz, to jest w lipcu br. można było odnieść wrażenie, że niedawno uruchomiona stacja Play, o kodowym numerze WRO1234 spełnia swoją rolę. Dokonaliśmy bowiem weryfikacji na zewnątrz budynków i wiele wskazywało na to, że sytuacja jest dobra również wewnątrz. Tym razem zweryfikowaliśmy sygnał wewnątrz. Niestety… stacja Play w miejscowości Iwiny, tuż przy granicy z rozbudowującym się osiedlem Jagodno we Wrocławiu jest posadowiona za nisko względem osiedla. O ile nie widać tego tak jasno na zewnątrz, o tyle wewnątrz sygnał Play jest na granicy utraty, zaś dostęp do LTE albo marginalny albo żaden. Zależy to od miejsca, w którym analizujemy sygnał, czyli od tego czy mieszkanie jest w środku zabudowań, czy na krawędzi. Co istotne, nie ma sygnału LTE nawet na pierwszym piętrze, co tym bardziej oddaje to, że stacja Iwiny, choć zmieniła dostępność do usług na zewnątrz, to wewnątrz problemy pozostały. Z pozostałej trójki losowy sygnał sieci w paśmie 3G oferowany jest przez T-Mobile. Sygnału sieci pozostałych operatorów nie ma. W T-Mobile sygnał losowy jest dlatego, że w zależności od tego, gdzie się znajdziemy i przy którym oknie staniemy, to albo z sieci „jakoś tam” skorzystamy – albo nie.
Reasumując, zarówno wcześniejszym mieszkańcom, jak i tym zasiedlającym nowe mieszkania – pozostaje wewnątrz budynków korzystanie z usług dostawcy internetu stacjonarnego, zaś w zakresie usług głosowych – wykorzystanie VoWiFi (WiFi-calling). Oczywiście, o ile operator dla danego modelu smartfona go udostępnia lub terminal, z którego korzysta klient z takiej usługi w ogóle może korzystać.
Poniżej zrzuty ekranów z aplikacji testowych dla sieci Play na I piętrze wewnątrz budynku i przy oknie przy ul. Schuberta 50
a) sytuacja, kiedy uda się odebrać sygnał LTE


b) w większości przypadków terminal jest jednak w segmencie 3G
źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
Play zasięg: dzielnica Jagodno we Wrocławiu w rękach najmłodszego operatora