Play zasięg: więcej stacji w górach. Z czasem może nawet coś z tego będzie?

Jak informuje Play, w ostatnim czasie przybyło stacji w górach. Oznacza to, że w sezonie zimowym i na ferie teoretycznie będzie można częściej korzystać z macierzystej sieci tego operatora. Na bazie Karkonoszy – dzisiaj, podobnie jak w przypadku sytuacji drogowych – trzeba powiedzieć jasno: obecność stacji, to jedno, a stabilność sygnału i jego dostępność – to zupełnie inna sprawa. Idąc pasmem Karkonoszy, począwszy od Świątyni Wang w kierunku Śnieżki gubimy sygnał sieci nawet w optycznej widoczności stacji Play. Tak jest w przypadku stacji przy dolnej stacji wyciągu w Karpaczu, czy lokalizacji na budynku szopy przy schronisku „Strzecha Akademicka”. Jasno trzeba powiedzieć, że budynek szopy przy schronisku „Strzecha Akademicka”, który jest bardzo niski i zasłonięty budynkiem schroniska, w dopełnieniu tylko dwóch sektorów, to nieporozumienie w przypadku każdego operatora, a pożądane byłoby tu przeniesienie instalacji na dach schroniska, w tym rozbudowa stacji do czterech sektorów w oparciu o bieg szlaków turystycznych. Tak jednak nie jest. Biorąc jednak pod uwagę nawet taki układ – to, co proponuje dziś w ofercie zasięgowej w Karkonoszach Play – mając już praktycznie taki sam układ siatki jak konkurenci – a to, co proponują konkurenci – to ogromna jakościowa przepaść, co nie oznacza – jak wspomniano wyżej – że konkurenci nad tym, co jeszcze można zrealizować nie powinni popracować.
Dziś Play pochwalił się stacjami jak niżej:
Stok narciarski Powroźnik (Beskid Sądecki)
Schronisko w Dolinie Roztoki (Tatry)
Schronisko na Polanie Chochołowskiej (Tatry)
Sopotnia Wielka (Beskid Żywiecki, szlak na Palenicę)
Terka, Bukowiec (Bieszczady, jezioro Solińskie)
tunel na Zakopiance (S7)
Schronisko „Szrenica” (Karkonosze)
Karpacz SKI Arena – stacja dolna (Karkonosze)
Schronisko PTTK na Szczelińcu (Góry Stołowe)
Pozycje wyżej operator uzupełnia informacją o uruchomieniu od marca 2022 roku 36 nowych obiektów w polskich górach.

Zakładając, że jakościowo w Play „kiedyś” jednak będzie lepiej – wskazujemy na konieczność budowy w Karkonoszach / Górach Izerskich stacji bazowych:
– na dachu budynku dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna,
– przy schronisku „Wysoki Kamień”,
– przy schronisku „Chatka Górzystów” – stację z racji braku zasilania można zasilić instalacją fotowoltaiczną,
– przy schronisku (stacji turystycznej) „Orle”.
Planowana jest stacja Play na maszcie Plusa, na terenie kopalni „Stanisław”. Pozostaje tylko pytanie, co najmłodszy operator z nią zrobi, biorąc pod uwagę to, co widzimy w większości?
– Plus i Play powinni dodatkowo postarać się o stację bazową na szczycie Śnieżki. Na wzór operatorów czeskich warto, aby stacje bazowe każdego z operatorów pojawiły się również przy przejściu granicznym na Przełęczy Okraj. Z kolei w Karpaczu braki sygnału (również u wszystkich), to sąsiedztwo kompleksu „Sandra SPA” oraz odbudowującego się schroniska „Nad Łomniczką”. Tu także z racji braku zasilania – stację można zasilić fotowoltaiką.

źródło: Play / informacja własna