Magenta heartbeat: prezentacja Deutsche Telekom na MWC 2023

Magenta heartbeat: prezentacja Deutsche Telekom na MWC 2023.
– Technologia i innowacje dla ludzi, środowiska i biznesu pod hasłem: “Giving technology a heartbeat”.
– Przyszłość, która jest dzisiaj: komercyjne wdrożenie Open RAN, moc obliczeniowa dostępna na życzenie i połączenia z kosmosu.
– Odporne i zrównoważone klimatycznie sieci jako “gwiazdy wydarzenia”.
Podczas Mobile World Congress (MWC) 2023 w Barcelonie, Deutsche Telekom skupia się na technologii stawiającej człowieka w centrum uwagi. W dniach 27 lutego – 2 marca firma prezentuje ekscytujące innowacje w sieciach i aplikacjach cyfrowych pod wspólnym hasłem „Giving technology a heartbeat”. Chcemy technologii z sercem, technologii będących bramą do lepszego świata. Chcemy wykorzystać technologię do pokonywania wspólnych wyzwań. Dla naszych klientów, ekosystemu i społeczeństwa – powiedziała Claudia Nemat, członkini zarządu Deutsche Telekom ds. technologii i innowacji. Podczas MWC 2023 Deutsche Telekom skupia się na nowoczesnych możliwości komunikacji w sytuacjach kryzysowych, innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązaniach oraz prostych aplikacjach dla klientów. Odporne i zrównoważone klimatycznie sieci to nasze tegoroczne gwiazdy.
Odporne sieci – pierwsze połączenie z technologią 5G z orbity wokół ziemi.
W przypadku klęsk żywiołowych również sieci potrzebują planu B. Deutsche Telekom pokazuje, jak płynnie połączyć łączność naziemną z satelitarną. Dzięki temu, w przypadku uszkodzenia infrastruktury, możliwe jest utrzymanie kontaktu z użytkownikami sieci. W takiej sytuacji naziemne sieci telekomunikacyjne mogą być wspierane przez systemy satelitarne: komunikacja jest utrzymywana dzięki antenom umieszczonym na obiektach znajdujących się w stratosferze, które przekierowują połączenia przez łącza  satelitarne. Pierwsze próby technologii, wykonane wraz z partnerami Deutsche Telekom, pokazały skuteczne i płynne przeniesienie połączenia z sieci konwencjonalnej przez stratosferę i orbitę okołoziemską z powrotem na ziemię. Co więcej, po raz pierwszy na świecie dokonano tego przy wykorzystaniu technologii 5G.
Deutsche Telekom and European Space Agency strive for maximum resilience

Łączność z przestrzeni kosmicznej także dla Internetu Rzeczy.
Współdziałanie satelitów z antenami naziemnymi będzie w przyszłości odgrywać kluczową rolę także dla globalnego Internetu Rzeczy (IoT). W tym celu Deutsche Telekom współpracuje z ponad 600 partnerami roamingowymi na całym świecie oraz początkowo z dwoma dostawcami usług satelitarnych. Klienci biznesowi mogą teraz łączyć się ze swoimi urządzeniami IoT z dowolnego miejsca na ziemi – nawet z pustyni lub oceanu. W IoT Hub, należącej do Deutsche Telekom giełdzie ofert IoT, już teraz znajduje się szeroka gama produktów, które można wdrożyć na całym świecie.
Deutsche Telekom and T-Mobile US already revolutionized global IoT connectivity for companies last year with “T IoT”.

Pierwsze komercyjne wdrożenie Open RAN z udziałem wielu partnerów.
Deutsche Telekom stawia na Open RAN jako technologię pierwszego wyboru dla przyszłych sieci. Służy ona również jako katalizator, który  – wraz z partnerami – będzie wspierać rozwój Europy w erze cyfrowej. W tym zakresie firma ogłosiła właśnie, wspólnie z kilkoma partnerami, pierwsze komercyjne wdrożenie Open RAN. Deutsche Telekom planuje wyposażyć pierwsze sieci komercyjne w partnerstwie z Nokią i Fujitsu w Niemczech oraz Mavenir w innych krajach Europy. Wdrożenie ma się rozpocząć w 2023 roku. Dla wyjaśnienia: tradycyjne radiowe sieci dostępowe są dostarczane jako zintegrowane rozwiązania od jednego dostawcy. Open RAN otwiera interfejsy między różnymi częściami radiowej sieci dostępowej, umożliwiając operatorom wprowadzanie komponentów pochodzących od różnych dostawców. Strategia Deutsche Telekom polega na promowaniu większej różnorodności sprzedawców i przyspieszeniu zorientowanych na klienta innowacji w radiowej sieci dostępowej.
First commercial deployment of Open RAN with multiple partners 

Koncentracja na zrównoważonym rozwoju – zielone sieci i gospodarka o obiegu zamkniętym.
Deutsche Telekom stawia sobie ambitne cele: poza osiągnięciem neutralności klimatycznej w zakresie własnych emisji CO2 do 2025 roku, koncern chce również najpóźniej do 2040 roku być całkowicie neutralny klimatycznie w całym łańcuchu wartości. Na targach MWC firma prezentuje przyjazne środowisku rozwiązania w różnych obszarach zastosowań.
Deutsche Telekom again honored for climate protection

Zrównoważone opakowania dla lepszej przyszłości.
Deutsche Telekom przeanalizował również kwestię opakowań swoich towarów. Na przykład zastosowanie mniejszych opakowań oznacza zmniejszenie potrzeb transportowych. Opakowanie nie wymaga żadnych specjalnych materiałów buforowych czy wypełniaczy. Rezygnacja z nich ułatwia zarządzanie odpadami i pozwala uniknąć ich niepotrzebnego składowania i utylizacji. Deutsche Telekom dąży do tego, aby stosowane przez firmę technologie mogły zostać poddane recyklingowi w 100% do roku 2030. Dotyczy to wszystkich linii produktowych firmy, ale także stanowi wymóg wobec dostawców. Nawet działania, które na pierwszy rzut oka wydają się dość niepozorne mają duży wpływ na ochronę środowiska. Nowe produkty Deutsche Telekom przeznaczone na rynek niemiecki i europejski są pakowane w sposób zrównoważony już od połowy 2022 roku. Opakowania przyjazne środowisku są również obowiązkowe w przypadku sprzętu sieciowego, takiego jak anteny czy routery. Firma nie korzysta już więc z opakowań z tworzyw sztucznych, które nie ulegają biodegradacji. Deutsche Telekom w ogóle nie stosuje także błyszczących, dodatkowych opakowań typu sleeve. Nie wykorzystuje też wybielania czy innych zabiegów chemicznych, ani materiałów toksycznych.
Innowacyjne usługi dla większej wygody i bezpieczeństwa. 
To samo dotyczy wszystkich nowych rozwiązań: Deutsche Telekom koncentruje się na środowisku. Równie ważna dla firmy jest też ochrona prywatności ludzi i zapewnienie im bezpieczeństwa.
Ochrona dla najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego.
“Nie widziałem ich” – tak często mówi się po wypadku samochodowym z udziałem roweru. Odwiedzający Barcelonę goście w angażujący sposób doświadczają, jak Internet Rzeczy może uratować życie w ruchu drogowym. Deutsche Telekom, w partnerstwie z firmą Spoke, prowadzi odwiedzających przez różne krytyczne sytuacje w ruchu drogowym. Można więc zobaczyć, jak sieć komórkowa Deutsche Telekom sprawia, że ulice inteligentnych miast są bezpieczniejsze. Wspólnie opracowane rozwiązanie umożliwia rowerom i samochodom wzajemne rozpoznawanie się. Dzięki temu ulica staje się nieco bezpieczniejszym miejscem.
Transfer eSIM sprawia, że zmiana urządzeń jest łatwa i bezpieczna.
Karty eSIM są wygodne i już niedługo zastąpią plastikowe karty SIM. Jednak przy zmianie smartfona, przeniesienie kontraktu ze starego na nowy telefon było do tej pory kłopotliwe. Google, Deutsche Telekom i GSMA opracowały standard dla tego tzw. transferu eSIM. Jako pierwsi będą mogli z tego skorzystać właściciele smartfona Pixel 7. Dzięki nowemu procesowi klienci mogą natychmiast przenieść swoją umowę na telefon komórkowy do nowego urządzenia za pomocą kilku kliknięć. Jedynym warunkiem jest to, by stary i nowy telefon komórkowy znajdowały się blisko siebie. Cały zabieg jest nie tylko prosty, ale i bezpieczny. Nie ma już potrzeby korzystania z aplikacji, uruchamiania strony internetowej czy dzwonienia do działu obsługi klienta.
Prosty w obsłudze router zapewniający najbardziej stabilne połączenie.
Dzięki nowej koncepcji routera opartej na RDK, Deutsche Telekom zamierza w przyszłości jeszcze bardziej poprawić doświadczenia związane z korzystaniem z internetu. Dzięki zastosowaniu sytemu operacyjnego opracowanego we własnym zakresie, obsługę urządzenia udało się uprościć tak, że możliwa jest za pomocą aplikacji i nie wymaga dużej wiedzy technicznej. Dzięki aktywnemu zarządzaniu, połączenie Wi-Fi dla wszystkich urządzeń w domu optymalizowane jest samoistnie. Mechanizmy samonaprawy, takie jak zmiana kanałów radiowych, sortowanie urządzeń między pasmami radiowymi czy niezbędne restarty, odbywają się automatycznie. Dzięki temu routery zawsze oferują najlepszą wydajność.
Nowość dla biznesu. 
Odwiedzający strefę DT mają także możliwość doświadczyć nowych cyfrowych rozwiązań przeznaczonych do pracy – od elastycznych połączeń dla firm po transatlantyckie platformy rozwojowe i sieci prywatne.
Moc obliczeniowa dostępna na żądanie.
Deutsche Telekom dostarcza firmom w różnych lokalizacjach na całym świecie internet klasy premium. Łączy on w sobie bardzo elastyczny i skalowalny sprzęt (platforma uCPE box z Intel On Demand) oraz łącze internetowe o gwarantowanej wydajności. Zapewnia to szczególnie bezpieczne połączenia. Warte podkreślenia jest to, że to firmy same określają, ile mocy obliczeniowej potrzebują w danym momencie, korzystając z elastycznego modelu płatności. Dzięki temu mogą zawsze dostosować wydajność do aktualnych warunków biznesowych.
Jakość sieci na żądanie dzięki T-DevEdge.
T-DevEdge to platforma dla programistów, opracowana wspólnie przez Deutsche Telekom i T-Mobile US. Platforma ta zapewnia łatwy dostęp do interfejsów programowania aplikacji (API) w naszych sieciach. T-DevEdge to także łatwy dostęp do różnych właściwości sieci, w tym sieciowych interfejsów API, które pozwalają na tworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji. Pierwsze trzy sieciowe API zostały już wdrożone w sieci: jakość na żądanie (Quality-on-Demand), weryfikacja lokalizacji i informacje o stanie urządzeń. Pierwsza z nich testowana jest już przez Siemens Energy, między innymi do optymalizacji zdalnej konserwacji urządzeń. Technicy na miejscu korzystają z okularów rzeczywistości rozszerzonej i otrzymują najważniejsze informacje wyświetlane bezpośrednio w ich polu widzenia. Cała akcja wspierana jest przez ekspertów z centrali, którzy mogą w każdej chwili wspomóc ekipę na miejscy przy rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów, a API optymalizuje opóźnienia i przepływność sieci w celu płynnej transmisji danych. Także Microsoft zintegrował już sieciowe interfejsy API ze swoją platformą chmurową Azure Programmable Connectivity. Dzięki temu można je szczególnie łatwo zintegrować z zadaniami, wykonywanymi przez programistów.
Network APIs and T-DevEdge platform launched 

Microsoft Azure – prywatne 5G dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Deutsche Telekom i Microsoft Azure chcą wspólnie pracować nad prywatnymi sieciami 5G. Deutsche Telekom  dysponuje silnym porftolio tzw. sieci kampusowych, które oferuje już teraz do użytku przemysłowego w Europie. W najbliższym czasie rozwiązanie to będzie wzbogacone o skalowalny model płatności pay-as-you-grow. Dzięki nowej ofercie wykorzystujący Azure będą adoptować technologię 5G szczególnie łatwo i efektywnie kosztowo, kontynuując wysiłki związane z cyfryzacją, zachowując jednak elastyczność. Rozwiązanie oferuje prywatną sieć, która może również rozciągać się na wiele lokalizacji. Nowo opracowana koncepcja integruje nowe i istniejące aplikacje, niezawodnie i bezpiecznie.
MWC media kit
Więcej informacji na temat poszczególnych tematów można znaleźć na stronie https://www.telekom.com/media/mwc.

Odwiedź nas – w Barcelonie lub na stronie internetowej
Poznaj nasze produkty i usługi na żywo. Od 27 lutego do 02 marca 2023 r. znajdziesz Deutsche Telekom w hali 3 na stoisku 3M31.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na żywo.
Program wystąpień i wydarzeń znaleźć można pod adresem: https://mwc.telekom.com 

hubraum, inkubator technologiczny Deutsche Telekom, będzie obecny na wydarzeniu przeznaczonym dla startupów na MWC „4 Years from Now (4YFN)”. Na stoisku 8.1C14 w hali 8.1, swoje doświadczenia zaprezentują startupy i deweloperzy, którzy zdobyli pierwsze doświadczenie z 5G API (interfejsami programowania aplikacji) w hubraum’s 5G Early Access Program.

źródło: T-Mobile