Branża wypożyczania ciężkiego sprzętu i maszyn przechodzi zmianę w myśleniu o cyfryzacji

Branża wypożyczania ciężkiego sprzętu i maszyn przechodzi zmianę w myśleniu o cyfryzacji.
PreferRent coraz śmielej zdobywa polski rynek
PreferRent od kilku miesięcy cyfryzuje w Polsce dość analogową do tej pory branżę wypożyczania ciężkiego sprzętu i maszyn. Firma ma już na tym polu pierwsze sukcesy w naszym kraju – nieustannie rośnie zainteresowanie aplikacją, która umożliwia zautomatyzowane wyszukiwanie, porównywanie i wypożyczanie maszyn od szerokiego grona firm rentalowych. Obecnie spółka sfinalizowała w Polsce współpracę już z blisko 50 firmami rentalowymi i negocjuje kolejne kontrakty. Zaciekawienie aplikacją rośnie również wśród klientów z różnych branż, którzy wykorzystują wynajmowany sprzęt w swojej pracy. Spółka czerpie ze swoich doświadczeń na innych rynkach w krajach bałtyckich, gdzie z platformy korzysta już blisko 50% istniejących tam firm rentalowych. PreferRent planuje dalej rozwijać w Polsce ten innowacyjny w branży model cyfrowych usług  i myśli też o dalszej ekspansji na zagranicznych rynkach. – W Polsce działamy dopiero od trzech miesięcy, ale już mamy podpisanych  blisko 50 umów z firmami rentalowymi o różnym kalibrze. Wśród nich są też te najbardziej znane jak chociażby Kurt Koenig, Salvada, JCB Interhandler, Lemarpol i wiele innych. Dodatkowo negocjujemy kolejnych przeszło 300 umów. Zainteresowanie naszym rozwiązaniem, zarówno w skali Polski, jak i całej UE, jest więc spore. W tej chwili skupiamy się wyłącznie na firmach rentalowych, w celu pozyskania jak największej ilości partnerów oferujących sprzęt i tym samym zwiększenia wartości naszej platformy dla rynku. Docelowi użytkownicy muszą mieć jak najszerszy wybór. Wierzę w to, że ten produkt będzie bardzo szybko zaszczepiony w wielu firmach, i nie tylko budowlanych, ponieważ w pełni odpowiada na potrzeby rynku – mówi Tomasz Bakalarz, Business Development Manager PreferRent w Polsce.
PreferRent działa aktywnie na Łotwie, Litwie i w Estonii od czerwca 2021 roku, a od kilku miesięcy również w Polsce,
stanowiąc ciekawe i zyskowne źródło dodatkowej sprzedaży dla przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem sprzętu. W Łotwie i na Litwie współpracuje z ponad 60% firm rentalowych, zaś w Estonii jest to ok. 40%. Po półtora roku efektywnej działalności w systemie ma blisko 400 firm, co stanowi prawie 50% całkowitej liczby firm rentalowych w tym rejonie i prawie 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Liczba zrealizowanych rezerwacji przekroczyła już 25 tysięcy, a wartość tych transakcji liczona jest w milionach EURO.
Zmiana w myśleniu o cyfryzacji
Eksperci podkreślają, że choć widać zainteresowanie tym rozwiązaniem w Polsce to potrzebny jest czas by mogło ono zakorzenić się w świadomości firm. Branża wypożyczania maszyn i sprzętu, zarówno tego budowlanego, ale nie tylko, bo mowa też o sprzęcie do prac na wysokościach, czy ogólnie prac ciężkich, od dawna kojarzy się z rozwiązaniami dość nieinformatycznymi. Tymczasem przetrwanie wielu firm z tej branży uzależnione jest od cyfryzacji i otworzenia się na dobre wzorce ze świata nowych technologii. Dostrzega to coraz więcej właścicieli, choć zdecydowanie większą otwartość na taki model biznesowy widać w firmach reprezentowanych przez młode pokolenie. To ludzie w wieku 35 lat lub młodsi, którzy są na bieżąco z nowymi technologiami. Nie chcą oni ręcznie wyszukiwać i dzwonić do kilku wypożyczalni, porównywać cen, szukają za to oszczędności czasu i jak największej wygody. – Zwykle innowacyjne rozwiązania szybko akceptuje pięć do dziesięciu procent społeczeństwa i często jest to właśnie to młode pokolenie. Dużą rolę w zmianie myślenia branży o innowacjach odgrywa rozmowa, pokazanie, przekonanie i zbudowanie zaufania i to właśnie robimy. Podobnie zaczynał Bolt, którego założyciel osobiście chodził po taksówkarzach, rozmawiał z nimi i przekonywał, że jest to opłacalne. Jestem też prawie pewien, że pierwszymi klientami Booking.com nie były sieci hoteli Mariott czy Hilton, ale małe hotele, które musiały walczyć o przetrwaniedodaje Bakalarz.
Szybkość, wygoda i oszczędność
Rozwiązanie, które oferuje PreferRent  – naturalne dla obecnego etapu rozwoju digitalizacji – stanowi efektywne lekarstwo na problemy z dostępnością sprzętu i części zamiennych oraz kosztów rosnących na skutek wojny i inflacji. Dla firm rentalowych aplikacja to możliwość zwiększenia dochodów bez dodatkowych kosztów zainwestowanych we własne rozwiązania e-commerce i bez ryzyka, bo za jej pośrednictwem znajdują ich klienci, którzy potrzebują sprzętu. Korzystanie z aplikacji nie wiąże się z żadnymi opłatami, ani abonamentem. Model biznesowy PreferRent zakłada pobieranie 5% od wartości netto transakcji wynajmu, czyli PreferRent zarabia tylko wtedy, gdy zarabia firma rentalowa. Każde dodatkowe narzędzie, które jest oferowane na platformie, np. badanie zdolności kredytowej klienta, pozycjonowanie strony i inne są całkowicie za darmo. – Jako firma, która na co dzień zajmuje się wypożyczaniem sprzętu budowlanego i ogrodniczego bardzo cenimy sobie współpracę z PreferRent, którą rozpoczęliśmy ponad dwa miesiące temu. Zyskaliśmy narzędzia, wsparcie i widoczność wspierające rozwój naszego biznesu dlatego patrzymy na nią w perspektywie długofalowej. W naszym przypadku PreferRent efektywnie pozyskuje dla nas klientów i dba o to aby nasze maszyny nie stały bezczynnie, co przekłada się na dużą optymalizację procesów i kosztów – podkreśla Mateusz Wesołowski, Easy Rental. Dla firm budowlanych i innych podmiotów potrzebujących sprzętu aplikacja jest całkowicie za darmo. Użytkownikom końcowym, a więc wielu firmom z różnych sektorów gospodarki firma udowadnia, że platforma PreferRent jest znacznie szybszym i wygodniejszym sposobem na znalezienie potrzebnego im sprzętu niż tradycyjny sposób, kiedy trzeba udać się osobiście czy zadzwonić do trzech lub czterech wypożyczalni w celu znalezienia w przystępnej cenie tego, czego potrzebują. Preferrent działa w podobny sposób jak Booking.com, łącząc klientów i właścicieli, ale na rynku sprzętu budowlanego.
Dalsza ekspansja
Jak podkreśla firma przyszłość tego rynku będzie należała do tych, którzy będą w stanie dostarczyć swoim klientom sprzęt szybciej i taniej, dlatego działania w Bałtykach to dopiero początek. – Znak towarowy PreferRent jest obecnie zarejestrowany w około 50 krajach, a w najbliższym czasie w 2024 firma zamierza wkroczyć na rynek brytyjski. Globalnym celem PreferRent jest zapewnienie firmom wynajmującym ekosystemu, który pozwoli im zwiększyć efektywność ich biznesu, dlatego nieustająco eksperci pracują nad zwiększaniem funkcjonalności aplikacji. Jesienią firma zamierza również uruchomić iRMS czyli inteligentny system zarządzania wynajmem. Jest to pakiet oprogramowania do systematyzacji i digitalizacji procesów wynajmu, który pozwoli firmom rentalowym zaoszczędzić czas i skupić się na swoich kluczowych kompetencjach jak opieka nad klientami, sprzętem, własnymi ludźmi itp. – zaznacza Bakalarz.

O firmie PreferRent
Preferrent.com to internetowa platforma usług wypożyczania, która umożliwia użytkownikom w jednym miejscu wyszukiwanie, wybieranie i wypożyczanie na dowolny okres różnorodnych maszyn i narzędzi budowlanych od szerokiej gamy spółek wypożyczających. Platforma wystartowała w czerwcu 2021 roku w krajach bałtyckich. Działa obecnie na Litwie, Łotwie, w Estonii,  a w Polsce dostępna jest od 2022 roku. Spółka, która powstała na Łotwie, dostrzegła potencjał rozwoju rynku wynajmu urządzeń budowlanych i z niewielkiego start-up’u ewoluowała w ciągu dwóch lat rozwijając swoją działalność na rynkach bałtyckich. Przez ten czas z sukcesami rewolucjonizuje rynek wynajmu sprzętu i maszyn. Na koniec grudnia 2022 firma miała ponad 8 000 zarejestrowanych użytkowników poszukujących sprzętu, ponad 350 firm wynajmujących, a sama wartość dotychczas wykonanych rezerwacji liczy się w milionach EURO. Platforma PreferRent.com została opracowana przez specjalistów z branży wynajmu z ponad 20-letnim doświadczeniem w rozwijaniu międzynarodowego biznesu wynajmu, jak również specjalistów IT z ponad 15-letnią wiedzą w dostarczaniu rozwiązań ERP (enterprise resource planning) dla firm wynajmujących sprzęt. Misją firmy założonej na Łotwie w styczniu 2020 roku jest rozwój innowacji i nowych technologii na rynku wynajmu maszyn budowlanych oraz dostarczanie rozwiązań, które w sposób gruntowny zoptymalizują czas pracy i zapewnią wygodę użytkownikom. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowania klientów na cyfrowe rozwiązania w stale ewoluującym świecie. Firma kieruje swoje usługi do firm rentalowych oraz do firm, które potrzebują sprzętu. Działa na trzech płaszczyznach. Pierwszy typ usługi to wynajem sprzętu bezpośrednio klientowi, z którego korzystają różne firmy potrzebujące narzędzi i maszyn. Drugi typ usługi, tak zwany re-rent, to system, w którym firmy rentalowe mogą wymieniać się sprzętem między sobą, na przykład wtedy, gdy któraś z nich nie ma akurat danej maszyny na stanie, a jest na nią zapotrzebowanie. I trzeci typ usługi to tak zwane equipment provision – sytuacja, w której firma rentalowa ma zapytanie o konkretne urządzenie na długi okres wynajmu, ale nie go nie posiada. Sprzęt dostarczany jest wówczas z dostępnej floty zarządzanej przez PreferRent lub zakup sprzętu jest finansowany przez inwestorów przyciągniętych przez PreferRent.

źródło: PreferRent