Uczniowie zebrali blisko tonę starych telefonów – T-Mobile zachęca pokolenie Z do aktywnej troski o środowisko

Uczniowie zebrali blisko tonę starych telefonów – T-Mobile zachęca pokolenie Z do aktywnej troski o środowisko. Pokolenie Z ma wpisaną troskę o środowisko w swoje DNA i aktywnie działa na rzecz naszej planety. Poza licznymi akcjami, które młodzież organizuje na całym świecie, świadczą też o tym wyniki konkursu zorganizowanego przez T-Mobile w ramach akcji „Planeta ma znaczenie”  – tysiące uczniów z całej Polski zebrało prawie tonę starych telefonów, które zostaną poddane odpowiedniemu recyklingowi!
Według raportu “Global 2022 Gen Z Millennial Survey”, przygotowanego przez Deloitte, trzy czwarte respondentów twierdzi, że świat znajduje się w punkcie krytycznym, jeśli chodzi o reakcję na kryzys klimatyczny1. Działania na rzecz ochrony środowiska są więc jednym z głównych tematów, jakie towarzyszą młodemu pokoleniu każdego dnia. T-Mobile jako firma odpowiedzialna społecznie zdaje sobie sprawę, że budowanie odpowiednich zachowań i nawyków proekologicznych od najmłodszych lat jest kluczowe, jeśli chodzi o przyszłość naszej planety. We wrześniu 2022 operator wystartował z inicjatywą „Planeta Ma Znaczenie”, w ramach której zwraca uwagę na problem nieodpowiedniej utylizacji smartfonów i zachęca do ich recyclingu – w sposób odpowiedzialny i świadomy.
Zanurkowali do szuflad po telefony 
W ramach akcji „Planeta Ma Znaczenie” firma zorganizowała ogólnopolski konkurs dla szkół i przedszkoli, w którym wzięło udział 91 placówek. Łącznie dzieci zebrały aż 905 kg nieużywanych telefonów! Spośród zgłoszeń wyłoniono 15 placówek, które osiągnęły najlepsze wyniki i zebrały najwięcej kilogramów starych telefonów. Poznajmy zwycięzców!  W kategorii: szkoły najwyższe noty uzyskały: Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynał Stefan Wyszyńskiego w Małkowicach, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Otrzymują one wyposażenie multimedialnych klas językowych z 15 stanowiskami pracy z profesjonalnym oprogramowaniem, nagłośnieniem, systemem dźwiękowym oraz panelem sterowania. W tej kategorii na kolejnych pozycjach uplasowały się: Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy, Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie, Zespół Szkół w Lotyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku. Szkoły te otrzymają zestawy gier planszowych. Zaś w kategorii: przedszkola najwięcej uzbierały: Miejskie Przedszkole nr 2 im. J. Porazińskiej w Mszanie Dolnej i Gminne Przedszkole w Kamionku Jasia i Małgosi. Otrzymają one smartfloor, czyli interaktywną podłogę edukacyjną. Na kolejnych miejscach znalazły się: Przedszkole Miejskie nr 12 w Olsztynie, Przedszkole Łagiewniki Wielkie, Publiczne Przedszkole nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Małopolskim i Publiczne Przedszkole Bajkowa Kraina w Sulbinach. Do nich trafią również zestawy gier planszowych. Ponadto 15 nauczycieli (po jednym z każdej placówki) otrzyma bony o wartości 300 zł do realizacji w wybranych sklepach. – Żyjemy w czasach, gdy naocznie możemy obserwować zmiany klimatyczne i to, jak nasze zachowanie wpływa na otaczające nas środowisko. W T-Mobile wiemy doskonale, że budowanie świadomości proekologicznej wśród młodych osób, wśród pokolenia Z, jest niezwykle istotne, bo to oni stanowią naszą przyszłość. Dlatego zachęcamy ich do aktywnego i racjonalnego działania właśnie poprzez wprowadzenie odpowiednich nawyków, takich jak świadomy recykling używanych telefonów. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w nasz konkurs zaangażowały się tysiące dzieci i młodzieży, bo to pokazuje, że chcą oni mieć realny wpływ na otaczający ich świat. Dlatego serdecznie gratuluje wszystkim nagrodzonym placówkom – bez wątpienia takie wyniki wymagały dużego zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli –  mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska.
Zanurkuj do szuflady po telefon
T-Mobile nieustannie zachęca wszystkich do odpowiedzialnej segregacji elektrośmieci. Według badania przygotowanego w 2022 roku, co czwarty Polak ma aż 2 smartfony, z których nikt już nie korzysta. Niemal połowa (49%) ankietowanych nieużywany sprzęt zostawia sobie, zamiast oddać go innej osobie, sprzedać lub przekazać do recyclingu2. Dlatego od początku tego roku we wszystkich salonach T-Mobile w Polsce stoją specjalne pojemniki na zużyty sprzęt. Dzięki temu poprzez prosty gest można przyczynić się do ochrony naszej planety i wesprzeć działania Fundacji Nasza Ziemia.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie:
https://www.planetamaznaczenie.pl/.

1“Global 2022 Gen Z & Millennial Survey”, https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/about-deloitte/articles/raport-global-2022-gen-z-and-millennial-survey.html.
2Badanie „Nieużywane smartfony” wykonane w dniach 24 31.08.2022 metodą CATI (n=2001), na zlecenie T-Mobile.

źródło: T-Mobile