Sony zapowiada dwie zaawansowane karty pamięci CFexpress typu A z serii M: CEA-M1920T i CEA-960T

Miniaturowe, wydajne, pojemne i wytrzymałe karty CFexpress typu A otworzą nowe możliwości przed użytkownikami zaawansowanych, kompaktowych korpusów Sony z serii α. Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty dwóch kart pamięci CFexpress typu A z serii CEA-M: CEA-M1920TCEA-960T. Nowe modele mają odpowiednio 1920 GB i 960 GB pojemności i są zgodne ze standardami CFexpress 2.0 i VPG200. Jako produkt klasy VPG200 umożliwiają szybki i stabilny zapis materiału wideo, bez ryzyka gubienia klatek. Duża wytrzymałość na zginanie i upadek oraz ochrona przed pyłem i wilgocią oznaczają z kolei maksymalną niezawodność w trudnych warunkach. Te nieduże, wydajne karty pamięci doskonale nadają się dla użytkowników profesjonalnych, dla których liczy się duża pojemność i niezawodność. Karty CEA-M1920T (1920 GB) i CEA-960T (960 GB) zapewniają niezawodność podczas dłuższych[i] nagrań w różnych lokalizacjach. Mają najwyższe na świecie pojemności wśród kart pamięci CFexpress typu A zgodnych ze standardem VPG [ii], zatem ich użytkownicy nie muszą obawiać się braku miejsca na nośniku. Na nowych kartach z łatwością zmieszczą się długie nagrania filmowe i liczne fotografie [iii]. Klasa wydajności VPG200 stanowi gwarancję stabilnego zapisu materiału filmowego z prędkością 200 MB/s, eliminuje więc ryzyko wypadania klatek nawet przy długotrwałym filmowaniu materiałów w formacie XAVC S-I 4K i o dużej przepływności. Nowe karty pamięci CFexpress typu A łączą dużą pojemność z bardzo małymi wymiarami – są o połowę mniejsze od kart typu B oraz krótsze i węższe niż karty SD.

Specjalny stop o podwyższonej przewodności cieplnej efektywnie odprowadza ciepło na zewnątrz, zapewniając optymalną wydajność. Rezultat to niezawodne i stabilne działanie w długiej perspektywie czasowej, gdy karta służy do zapisu dużych ilości danych generowanych przy nagrywaniu filmów w jakości 4K 120p. Aby zagwarantować bezpieczeństwo nagrań, modele CEA-M1920TCEA-960T odznaczają się równie wyjątkową odpornością na pył i wilgoć oraz wytrzymałością na zginanie i upadek jak karty pamięci CFexpress typu A z renomowanej serii CEA‑G. Ochronę danych na kartach CFexpress typu A ułatwiają dwa bezpłatne programy komputerowe firmy Sony: Media Scan Utility, diagnozujący stan wewnętrznej pamięci flash, i Memory Card File Rescue, umożliwiający odzyskiwanie przypadkowo usuniętych obrazów [iv] [v]. Obsługiwane są zdjęcia w formacie RAW i filmy w jakości 4K. Nowe karty CEA-M1920T i CEA-960T będzie można nabyć od lipca 2023 r. u autoryzowanych dealerów Sony.
Szczegółowe informacje o produkcie znajdują się pod adresem:
https://www.sony.pl/electronics/karty-sd/cea-m960t-cea-m1920t
Artykuły, filmy i nowe materiały z najnowszych aparatów, kamer i innych produktów Sony można też znaleźć tutaj.

Uwagi:
[i] Zależnie od ustawień rejestracji.
[ii] Stan z chwili zapowiedzi produktu 1 czerwca 2023 r.
[iii] Liczba fotografii w formacie RAW możliwych do zapisania w jednej serii jest mniejsza, a czas opróżniania bufora dłuższy niż przy użyciu kart pamięci Sony CFexpress typu A z serii CEA-G.
Szczegółowe informacje są podane pod adresem:
https://www.sony.net/dics/cfea_spec/

[iv] Do diagnostyki kart CFexpress typu A konieczny jest czytnik kart MRW-G2 (sprzedawany oddzielnie). Diagnostyka jest niemożliwa w przypadku użycia czytników innych producentów lub bezpośredniego połączenia z aparatem lub kamerą.
[v] Oprogramowanie File Rescue można pobrać z oficjalnej strony internetowej. Nie jest obsługiwane odzyskiwanie materiałów chronionych oraz danych gier. Nie gwarantuje się odzyskania wszystkich materiałów.

źródło: Sony