Eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją są coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Deel, globalny dostawca rozwiązań technologicznych dla rekrutacji, w nowym raporcie Global AI Hiring opublikował aktualne dane. Jasno pokazują, że w ciągu ostatniego roku organizacje korzystające z narzędzi firmy oferowały aż 60% więcej stanowisk związanych z wykorzystaniem AI. Specjaliści obsadzani w takich rolach mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia.
Śmiałe wejście
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nowe branże i sektory. Zdominowała funkcjonowanie biznesu w skali globalnej. Z ankiety przeprowadzonej przez Deel wynika, że wśród osób pytanych o stopień wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennym życiu aż 84% przyznało, że korzysta z możliwości AI codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ten trend jest odzwierciedlony w danych z zakresu zatrudnienia. Na całym świecie widoczny jest wzrost liczby ról związanych z AI, zarówno jeśli chodzi o zatrudnianych pracowników, jak i organizacje ich zatrudniające. Do września 2023 roku Deel odnotował ponad 5 tys. aktywnych kontraktów związanych z obszarem AI, Data Science i Inżynierią Oprogramowania, opłacanych przez ponad 2,1 tys. organizacji. Taka skala wzrostu jest wyjątkowa.
Nowe miejsca pracy
W ciągu ostatniego roku przybyło 60% więcej stanowisk opłacanych przez organizacje korzystające z rozwiązań Deel i popyt na ekspertów ds. AI stale rośnie. To głównie role w obszarze AI, Inżynierii Oprogramowania i Data Science. Kolejne 59% to wzrost liczby firm zatrudniających na takie stanowiska. Dominującym rynkiem pozostaje USA, dalej plasuje się Wielka Brytania i Niemcy. Warto jednak podkreślić, że największy wzrost średniej pensji w tym sektorze notujemy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – Z naszego raportu wynika, że szaleństwo związane z zatrudnianiem w dziedzinie AI nie dotyczy konkretnych regionów świata, tylko jest trendem globalnym. Pochodną tempa wzrostu tej dziedziny, jest równie szybkie tempo zatrudniania, które przekroczyło tradycyjne granice państw. Jednak ten przełom w kierunku globalnego zatrudniania był możliwy tylko dzięki powstającym modelom EOR, które dają szansę na transgraniczne wdrażanie wysoce wykwalifikowanych talentów – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.
Ponad granicami
Większość nowych kontraktów została zawarta w Niemczech (wzrost o 52%), Stanach Zjednoczonych (wzrost o 44%) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 41%). – W Deel nasze zatrudnienie w dziedzinie AI koncentrowało się wokół stworzenia narzędzia Deel IQ, które wykorzystuje solidną wewnętrzną bazę danych dotyczącą globalnej zgodności przepisów i informacji o zatrudnieniu. Wersja beta tego narzędzia jest teraz testowana przez naszych pierwszych klientów – dodaje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel. Ciągły rozwój sztucznej inteligencji daje szansę na ułatwienia i usprawnienia pracy w wielu obszarach, nie tylko w IT. Eksperci zwracają uwagę, że powstają zupełnie nowe ścieżki kariery zawodowej, co oznacza, że AI przekracza już nie tylko granice, ale też kolejne sektory biznesu i gospodarki.
Informacje o Deel
Deel ułatwia firmom zatrudnianie i opłacanie globalnego zespołu, a także zarządzanie nim z dowolnego miejsca na świecie. Platforma oferuje kompleksowy zestaw funkcji, w tym:
– globalne zatrudnianie: Deel umożliwia zatrudnianie pracowników zdalnych w ponad 150 krajach,
– lista płac: Deel obsługuje listę płac, dzięki czemu możesz w pełni skupić się na prowadzeniu firmy,
– zgodność z przepisami: Deel zapewnia zgodność ze wszystkimi lokalnymi przepisami prawa pracy,
– imigracja: Deel pomaga uzyskać pracownikom wizy potrzebne do pracy w danym kraju.
źródło: informacja prasowa Deel