30 półfinałowych zespołów programu Solve for Tomorrow od listopada zeszłego roku pracowało nad udoskonaleniem swoich projektów. W tym czasie zapoznali się z metodologią myślenia projektowego Design Thinking, spotkali się z ambasadorami programu i zdobyli wiedzę, której próżno szukać na zajęciach lekcyjnych. Efekty swoich działań przedstawili w formie materiałów wideo. Teraz wybitne grono jury oceniło postępy zespołów i spośród nich wybrało 12 finalistów.
Solve for Tomorrow, to unikalny w skali Polski program skierowany do młodych ludzi, który kształtuje kompetencje przyszłości, uczy współpracy i prowadzenia projektów oraz stwarza okazję do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań – w praktyce, nie w teorii. Do III edycji programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Na tym etapie uczniowie pracowali nad pomysłami wykorzystując metodę myślenia projektowego Design Thinking. Ta metoda pozwala lepiej rozumieć potrzeby innych ludzi i łączy wiedzę z praktycznym działaniem. Młodzież zdobywa tą drogą unikalne doświadczenie i umiejętności, które znacznie ułatwią im start w dorosłym życiu i wejście na rynek pracy. W tym niezwykłym procesie każda drużyna pracowała z dwoma trenerami Solve for Tomorrow i tym samym mogła liczyć na indywidualną opiekę i poradę.
Na zakończenie II etapu jury oceniło półfinałowe projekty, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Dla ekspertów ważne było wykorzystanie metodologii Design Thinking w pracy czy też postęp, jaki zrobili członkowie zespołów, czyli ich dokonania od momentu zgłoszenia projektu aż do finalnego rozwiązania. Wreszcie ocenie poddany został także materiał wideo – staranność jego wykonania, kreatywność, przekaz, umiejętność zaciekawienia odbiorcy czy praca koncepcyjna. Projekty oceniło jury programu w składzie: Maria Andrzejewska, prof. Halina Brdulak, Anna Dziama, Barbara Halska, Zuzanna Polak, prof. Bolesław Rok, Adam Roś, Piotr Stelmachów, Marzena Strzelczak, Kira Sukhoboichenko i Kamil Tomkowicz.
Do finału zakwalifikowali się:
1. Technikum TEB Edukacja w Tychach – projekt „Nie tylko w czterech ścianach”
2. III Liceum m. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim – projekt „Safe Bus Stop – bezpieczne oczekiwanie na autobus”
3. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu – projekt „Incloosy-odkryj miasto bez barier”
4. Technikum nr 2 – Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim – projekt „Academic”
5. Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Katowicach – projekt „Tech4all”
6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni – projekt „Kolory różnorodności”
7. Liceum Ogólnokształcące DobraTu im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie – projekt „Elektrośmieciary”
8. XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni – projekt „ParaGone”
9. Zespół Szkół w Krzepicach – projekt „ECOfreak”
10. Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie – projekt „EcoHouse”
11. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie – projekt „AidAssist”
12. VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy – projekt „MealMagic”
Ostatnia prosta
Na ostatnim etapie programu zespoły finałowe będą doskonalić efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej i kompetencji biznesowych wolontariuszy Samsung. Wezmą także udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli w dwudniowym zjeździe w Centrum Nauki Kopernik. To doskonała okazja do integracji między zespołami z całej Polski oraz do inspirujących spotkań i warsztatów również dla ich opiekunów. Program zakończy się sesją Demo Day oraz uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej w kwietniu 2024 roku. Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
źródło: informacja prasowa Samsung