MWC 2024: Deutsche Telekom i wizja komunikacji jutra przy wykorzystaniu AI

Od smartfonów ze sztuczną inteligencją, która automatycznie i niezwykle szybko wykonuje czasochłonne z naszej perspektywy czynności, po robotyczny router wspierający nas w codziennych czynnościach domowych, aż po hologram niczym z Gwiezdnych Wojen. Deutsche Telekom pokazuje na targach Mobile World Congress w Barcelonie jak bardzo AI rewolucjonizuje nasze dotychczasowe postrzeganie nowych technologii. DT pamięta jednak również o kwestiach bezpieczeństwa i po raz kolejny udowadnia jak istotnym punktem w strategii firmy jest sieć nowej generacji. W ostatnich miesiącach wiele mówi się o sztucznej inteligencji, a Deutsche Telekom prezentuje realne przykłady rozwiniętej komunikacji z AI. “Sztuczna inteligencja pojawiła się w naszym świecie i rozgości się tu na dobre. Na tegorocznym Mobile World Congress pokazujemy, w jaki sposób Magenta AI może poprawić i usprawnić codzienne życie. Nasze sieci już teraz budowane są przy wykorzystaniu AI. Będą chronić użytkownika od momentu wejścia do Internetu. I staną się siłą napędową cyfryzacji, wspierając ludzi i firmy.” – mówi Claudia Nemat, członkini zarządu ds. technologii i innowacji, opisując podejście Grupy DT do tematyki AI.
Sztuczna inteligencja dla każdego
Deutsche Telekom kładzie w tym roku mocny nacisk na koncepcje projektów powiązanych z AI, w tym zupełnie nowego T Phone’a. Prototypy już teraz uważnie wysłuchują poleceń użytkownika i wykonują złożone sekwencje zadań płynnie i automatycznie. Claudia Nemat jest świadoma, że znani producenci urządzeń również podjęli ten krok: “Nadchodzące topowe modele będą oczywiście oferować funkcje oparte na sztucznej inteligencji, ale my pracujemy również nad urządzeniami na każdą kieszeń. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Takiego jak np. osobisty asystent w najnowszym modelu T Phone’a.” Zupełnie nowa koncepcja smartfona z AI zakłada, że po wypowiedzeniu zaledwie krótkiego zdania z konkretnym zapytaniem asystent pomoże na przykład w odnalezieniu najlepszego połączenia autobusowego na lotnisko, podpowie jaki lot z przesiadką wybrać lub zarezerwuje nam bilety na wybrane wydarzenie sportowe czy kulturalne. Obecnie wymaga to cierpliwości, analizy wielu ofert i korzystania z licznych aplikacji.
A gdyby wystarczyły krótkie instrukcje głosowe lub tekstowe?
Takie pytanie zadaje sobie DT wraz ze swoimi partnerami Qualcomm i Brain.ai. Obecnie istnieją dwie koncepcje – każda z innym podejściem. Ewolucja T Phone’a wykorzystuje moc sztucznej inteligencji z chmury i praktycznie w całości przenosi poza urządzenie energochłonne operacje obliczeniowe. Z kolei podejście Qualcomm skraca ten dystans i przenosi sztuczną inteligencję bezpośrednio do urządzenia. Oszczędza to wysiłek i czas przesyłania danych, a w zależności od scenariusza działa nawet w trybie offline. Każde rozwiązanie ma swoje mocne strony. Obecna faza testów pokaże, jak te rozwiązania sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach.
Coś więcej niż router
Z punktu widzenia DT, router przyszłości będzie zdecydowanie czymś więcej niż tylko gwarantem, że mamy zawsze nieprzerwany dostęp do internetu. W tym celu specjaliści Deutsche Telekom przyjechali do Barcelony wraz z trzema studiami projektowymi, a to wszystko w ramach serii “Concept T”. Zakładając, że AI czy Web 3 będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki się komunikujemy, urządzenia peryferyjne przybiorą inne formy i jednocześnie będą wykonywać inne zadania. Dla tych, którzy chcieliby zerknąć w kryształową kulę i porozmawiać o przyszłości, DT oddaje do dyspozycji asystenta w formie hologramu. Z kolei bardziej namacalnym gadżetem jest router w kształcie robota, a konkretniej router-robot XXL, który będzie mógł przemieszczać się po naszym domu i np. poinformuje nas, że rośliny domowe wymagają podlewania. Urządzenie będzie w dodatku modularne i w zależności od potrzeb można je będzie dostosować, zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie.   Zaawansowana cyberochrona wewnątrz sieci
Premiera “Magenta Security on Net” jest już coraz bliżej, a niemal gotowe produkty będą dostępne do wypróbowania na stoisku DT. Każde urządzenie z kartą SIM w sieci Deutsche Telekom – niezależnie od tego, czy jest to firmowy smartfon, samochód, winda czy turbina wiatrowa, będzie w przyszłości chronione jeszcze mocniej niż dotychczas. Od 2025 r. DT zapewni tę ochronę wyłącznie ze swojej sieci. W jakim celu? Niektóre z dzisiejszych funkcji ochrony dostępnych na rynku są złożone i dlatego mają wysoką barierę wejścia. Bezpieczna integracja urządzeń mobilnych z siecią firmową może być czasochłonna, podobnie jak monitorowanie bezpieczeństwa tych urządzeń w czasie rzeczywistym. Możliwość zapewnienia tego podstawowego bezpieczeństwa z poziomu samej sieci, bez konieczności instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania to wręcz unikat i będzie świadczyć o wyjątkowości Magenta Security on Net. W zależności od branży i wymagań klientów biznesowych, podstawowa ochrona może być wzmocniona na różnych poziomach. Umożliwia płynne przejście z sieci korporacyjnej do sieci mobilnej Deutsche Telekom bez konieczności zmiany indywidualnych standardów i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa IT.
Idealne warunki dla produkcji telewizyjnych na żywo
Deutsche Telekom i Sony pracują wspólnie nad wykorzystaniem sieci 5G w produkcji telewizyjnej, a podczas Mobile World Congress zademonstrują, do czego zdolne są interfejsy programowania sieci 5G. Dzięki wspólnym działaniom udało się połączyć platformę VideoIPath firmy Nevion za pośrednictwem API. Interfejsy API sieci w standardzie CAMARA oferują zoptymalizowane, niskie czasy reakcji przy stabilnej przepustowości. Platforma VideoIPath firmy Nevion koordynuje ze sobą różne media i jest od tego szczególnie zależna. Jakość tych usług może być dynamicznie dostosowywana na żądanie, a wpływają na to dane przesyłane w czasie rzeczywistym. Technologia 5G jest elastyczna, szeroko dostępna i bardziej opłacalna niż inne ścieżki transmisji, a co za tym idzie, idealna dla firm zajmujących się produkcją wideo. Dzięki takim działaniom DT ma bezpośredni wpływ na wniesienie jakości nadawania na żywo na wyższy poziom. Jesienią 2023 r. firma ogłosiła komercyjne uruchomienie produkcji wideo live w technologii 5G dzieląc sieć wraz z RTL. Wymaga to zaawansowanych technicznie rozwiązań, w których wszystkie funkcje 5G – takie jak dzielenie sieci – są ze sobą powiązane i obsługują szeroką gamę scenariuszy i wymagań. Sieć Deutsche Telekom jest technicznie gotowa do samodzielnego działania w 5G od grudnia 2021 roku, a wielkimi krokami zbliża się moment, w którym 5G będzie funkcjonować bez 4G w sieci rdzeniowej. Klienci DT doświadczą tego w drugiej połowie 2024 roku.
Mały maszt – wielkie prędkości i wydajność
Ultra-mobilny maszt (mobile mast-to-go) DT przeszedł znaczące zmiany. Stał się znacznie mniejszy i lżejszy, a do tego nowa wersja może pochwalić się większą pojemnością i umożliwia jeszcze bardziej elastyczne wykorzystanie w sieciach komórkowych, ponieważ może pracować z dodatkowymi częstotliwościami. Oprócz 2,6 i 3,6 gigaherca, anteny wykorzystują teraz również widmo 1,8 i 2,1 gigaherca oraz częstotliwości 5G w zakresie 3,7 gigaherca. Te tak zwane “częstotliwości przemysłowe” są wykorzystywane w sieciach kampusowych. Oznacza to, że mobilny maszt DT doskonale sprawdzi się na terenie firmy, w obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi i podczas wydarzeń takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, gdzie z pewnością wesprze kibiców, by mogli dzielić się na żywo swoimi wrażeniami z tego piłkarskiego święta.

Więcej informacji na temat nowości prezentowanych przez Deutsche Telekom na MWC 2024 można znaleźć na tej stronie: www.telekom.com/mwc-special. DT wraz ze swoim specjalnym stoiskiem jest obecne na targach od 26 do 29 lutego 2024 r., w hali 3 na stoisku 3M31. Kluczowe wydarzenia są dodatkowo transmitowane na żywo.
O Deutsche Telekom:
https://www.telekom.com/companyprofile
źródło: informacja prasowa T-Mobile