Komputronik: Czego i za ile nie kupować w prezencie komunijnym?

Ponad 60 proc. pytanych o wartość prezentu na komunię twierdzi, że jego cena powinna mieścić się w granicach 300 – 1000 zł. Ponad połowa z tej grupy ocenia jednak, że prezent nie powinien być droższy niż 500 zł. Co kupić dziecku za te pieniądze? Na pewno nie złoto… Komputronik wspólnie z android.com.pl zapytał użytkowników serwisu o komunijne prezenty w sezonie 2024. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało niemal 1000 internautów. “Jak wiemy z doświadczenia, także własnego, lista najpopularniejszych prezentów komunijnych zmienia się dość dynamicznie, często z roku na rok. W rankingach miesza inflacja, moda, inwencja producentów sprzętu, a nawet poziom intensywności kampanii reklamowych. Żeby zniwelować choć trochę wpływ tych czynników na to, nad czym myślą klienci sklepów internetowych, odwróciliśmy pytanie i zapytaliśmy internautów, co w tym sezonie będzie najmniej udanym prezentem. Wyniki nas nieco rozczarowały…” – mówi Karolina Pietz-Drapińska, dyrektorka marketingu i PR Grupy Komputronik. Na pierwszym miejscu wśród nieudanych prezentów, z wynikiem niemal 28% głosów, znalazły się wyroby ze złota. Na drugim i trzecim (13% i 12%) internauci umieścili rower i hulajnogę. “I właśnie to wysokie miejsce urządzeń, które wymuszają (mniejszą czy większą) aktywność fizyczną nas lekko rozczarowało, choć – z drugiej strony – potwierdziło fakt, że sprzęt elektroniczny cały czas jest najbardziej pożądanym prezentem komunijnym, także w oczach obdarowujących. Wpływ na taką sytuację może mieć jednak także to, że rowery i hulajnogi są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na wyścig technologiczny, niż smartfony czy laptopy” – ocenia Karolina Pietz-Drapińska.
Co będzie w 2024 roku najmniej udanym prezentem na Komunię Świętą?
– 28% złoto
– 13% rower
– 12% hulajnoga elektryczna
– 10% smartfon
– 9% tablet
– 8% smartwatch
– 7,5% inne odpowiedzi
– 7% konsola
– 5% laptop
– 0,5% książka
Drugie pytanie w ankiecie przeprowadzonej przez Komputronik i serwis android.com.pl dotyczyło kwot, które powinniśmy, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, przeznaczać na prezenty komunijne. W tym wypadku ankietowani w zdecydowanej większości (61%) zdecydowali, że prezent powinien kosztować między 300 a 1000 zł. Dwie skrajne pozycje, czyli ‘prezent powinien kosztować do 300 zł’ i ‘prezent powinien kosztować 1000 zł albo więcej’ cieszyły się zbliżonym poparciem: odpowiednio 21% i 18%. “Podsumowując dane z obu ankiet można wywnioskować, że chcielibyśmy kupować tańsze prezenty, ale jednak bardziej udane będą te droższe, co automatycznie zawęża nam pole wyboru i ogranicza rolę rozsądku podczas podejmowania decyzji zakupowych na rzecz emocji. To przeczucie potwierdzają także dane sprzedaży na platformie www.komputronik.pl, gdzie już teraz widzimy wzrost zainteresowania tańszymi smartfonami, smartwatchami, akcesoriami komputerowymi czy drobnym sprzętem elektronicznym (przede wszystkim w zakresie cenowym 300-500 zł). Laptopy, komputery, hulajnogi elektryczne czy smartfony z wyższej półki trafią do rąk stosunkowo niewielkiej grupy dzieci” – analizuje Karolina Pietz-Drapińska.
Ile – zgodnie ze zdrowym rozsądkiem – powinien kosztować prezent na Komunię Św.?
do 300 zł: 21%
– 301 zł – 500 zł: 34%
– 501 zł – 1000 zł: 27%
– 1001 zł – 3000 zł: 9%
– bez ograniczeń: 9%
Przed sezonem komunijnym Komputronik wprowadził trzy mechanizmy finansowania, które powinny złagodzić wpływ wydatku na prezent na budżet domowy niezależnie od kwoty, którą planujemy wydać. Do 5 maja w sklepie www.komputronik.pl można skorzystać z promocji do 30 rat 0% na wybrane produkty lub 10 rat 0% z dodatkowym odroczeniem pierwszej raty o 4 miesiące (przy zakupie w salonie lub z odbiorem w salonie). Od 6 maja będzie obowiązywała natomiast promocja “100 zł za każdy wydany tysiąc” przy zakupach w salonie lub z odbiorem w salonie.

źródło: informacja prasowa Komputronik