Komputronik: Euro 2024 będzie wyglądało tak, jak sobie zażyczysz

Kiedyś nie było wyboru: był telewizor w dużym pokoju. Dziś sprawa mocno skomplikowała się lub znacząco uprościła – w zależności od punktu widzenia. Sposobów na oglądanie wielkich wydarzeń sportowych w dowolnym miejscu świata jest cała masa. Oglądanie wielkich widowisk sportowych w XXI wieku przestało być związane z koniecznością pobytu w domu. Mimo wielu różnych dostępnych rozwiązań najpopularniejszym pozostaje jednak telewizor. Aż 76 proc. ankietowanych przez Komputronik użytkowników serwisu X.com wybrało właśnie taką odpowiedź. Daleko w tyle (13 proc.) znalazł się komputer i laptop, a za nimi tablet/smartfon (8 proc.) i projektor (3 proc.). “Mamy w czym wybierać i to nie tylko jeśli chodzi o wielkość ekranu, czy cenę, ale także mobilność, jakość obrazu, zastosowane systemy dodatkowe, dźwięk, multitasking, a nawet sposób oglądania: solo lub w towarzystwie. Na moment przed pierwszym gwizdkiem mistrzostw Europy w piłce nożnej warto przyjrzeć się zaletom i wadom poszczególnych rozwiązań” – mówi Paweł Szałamacha, dyrektor dywizji, dział zarządzania produktami Komputronik.
Telewizory
Zaletą telewizorów jest duży ekran, możliwość wykorzystania technologii dźwięku przestrzennego, rozdzielczości sięgające 8K (z 4K jako standardem) i technologie poprawiające komfort oglądania, jak np. HDR, czyli system wyrównujący kontrasty czy systemy upłynniania obrazu. Telewizory to urządzenia oferowane w różnych przedziałach cenowych i z różnymi zestawami funkcji dodatkowych (np. z systemem Android, podświetleniem tła czy inteligentnym sterowaniem). W telewizory wyposażone jest niemal 95 proc. polskich gospodarstw domowych (wg. Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów, 2022), co tłumaczy ich największą popularność jako urządzeń do śledzenia wydarzeń sportowych. Wadą telewizorów jest ich niemal zerowa mobilność i wysoka cena przy modelach najwyższej klasy. Telewizory produkuje się dziś w trzech podstawowych wariantach: z ekranami LCD, LED (QLED) i OLED. Telewizory LCD są najtańsze i stosunkowo najgorsze, jeśli chodzi o jakość obrazu. Technologia LED i QLED oferuje lepszy obraz, z głębszymi czerniami i żywszymi kolorami. Najlepsze pod względem jakości obrazu, ale jednocześnie najdroższe, są telewizory z wyświetlaczami OLED. Wybierając telewizor, który ma się najlepiej sprawdzić podczas oglądania wydarzeń sportowych warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu – nie powinna być niższa niż 120 Hz. Wielkość jest sprawą indywidualną, ale warto zwrócić uwagę na duże matryce (powyżej 70 cali), ponieważ ich cena w ostatnim czasie znacząco spadła.
Komputer/laptop
Komputery i laptopy to uniwersalne urządzenia obecne w ponad 83 proc. polskich domów (GUS, badanie za rok 2019). W ankiecie Komputronik do planów śledzenia meczów Euro 2024 przy ich wykorzystaniu przyznaje się jednak aż ponad pięć razy mniej osób niż do oglądania zmagań w telewizorze. Do takich wyników przyczynia się fakt, że oglądanie meczów w komputerze jest mniej komfortowe. Urządzenia te mają mniejsze ekrany i z reguły dostosowane są do wykorzystania przez jedną osobę, co eliminuje możliwość oglądania zawodów w większej grupie. Komputery i laptopy oferują jednak dostęp do wielu aplikacji i serwisów streamingowych, pozwalają na interakcję z innymi kibicami i równoczesne wykonywanie innych zadań, np. podczas pracy w domu.
Smartfon/tablet
Tablety i smartfony to urządzenia, które mamy zawsze przy sobie i to jest ich największą zaletą. Dzięki nim możemy oglądać mecze w dowolnym miejscu i czasie. Doskonale spełniają swoją rolę, gdy transmisja meczu zaskoczy nas w podróży czy w drodze z pracy do domu. Wadami urządzeń mobilnych są natomiast: niewielki ekran, krótki czas pracy na baterii podczas odtwarzania wideo bez przerwy, zakłócenia transmisji w miejscach ze słabym sygnałem oraz utrudnione oglądanie w pełnym słońcu.
Projektor
Projektor to świetny sposób na stworzenie kina domowego i przekroczenie ograniczeń wielkości ekranu, które spotykają nas w przypadku telewizorów. Na rynku możemy dziś wybierać między trzema podstawowymi typami urządzeń: z lampą (dobra jakość obrazu, ale konieczność regularnej wymiany źródła światła), LED (nowocześniejsze, bardziej energooszczędne, nie wymagają wymiany źródła światła) oraz projektory laserowe (najlepsza jakość obrazu, najdłuższa żywotność, najwyższa cena). Projektory, dzięki możliwości wyświetlania obrazu na ogromnych powierzchniach zapewniają wyjątkowe wrażenia, ale dla osiągnięcia najlepszych rezultatów mogą wymagać dokupienia specjalnego ekranu. Oferowane są w cenach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Najważniejszą cechą odróżniającą najtańsze od najdroższych jest jasność, co oznacza, że do taniego projektora będziemy potrzebowali zaciemnionego wnętrza, a obraz wyświetlany przez te najdroższe będzie widoczny także w pomieszczeniach jasno oświetlonych. “Każde z urządzeń ma swoje plusy i minusy i sprawdzi się w innej sytuacji. Telewizory królują w kwestii jakości obrazu i dźwięku, a także komfortu wspólnego oglądania. Komputery i laptopy łączą wszechstronność i możliwość multitaskingu, ale mogą być niewygodne na dłuższą metę. Tablety i smartfony zapewniają niespotykaną mobilność, choć kosztem jakości obrazu i wygody, a projektory oferują kinowe wrażenia, ale wymagają odpowiednich warunków oświetleniowych. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych preferencji, dostępnych zasobów oraz specyficznych potrzeb. Niezależnie od wybranej opcji, jedno jest pewne: mają wygrać nasi!” – podsumowuje Paweł Szałamacha.

źródło: informacja prasowa Komputronik