Uczniowie zebrali ponad 2 tony starych telefonów – T-Mobile zachęca najmłodszych do aktywnej troski o środowisko

Uczniowie egzamin z dbania o planetę zdali na piątkę! W kolejnej edycji konkursu ekologicznego dla szkół i przedszkoli, współorganizowanego przez T-Mobile, udało się zebrać blisko 16 000 tysięcy starych telefonów. To kolejny element realizowanej przez operatora strategii ESG, której jednym z filarów jest wspieranie działań z zakresu cyrkularności. Czy stare urządzenia mobilne da się wymienić na atrakcyjne nagrody? W konkursie „Zbieraj baterie i telefony” tak właśnie się dzieje i przekonało się o tym kilkadziesiąt szkół i przedszkoli, które osiągnęły najlepsze wyniki. A konkurencja była duża, bo w tegorocznym konkursie udział wzięło kilkaset placówek z całej Polski. Dlaczego? Bo to nie tylko dobra zabawa, ale też niezwykle ważna misja – wciąż bowiem co czwarty Polak trzyma w swojej szufladzie dwa smartfony, z których już nie korzysta [1]. Inicjatywa jest, więc doskonałą okazją dla nauczycieli do tego, aby uczyć dzieci odpowiedzialnych zachowań – korzystając np. z gotowych koncepcji lekcji, które otrzymują po przystąpieniu do konkursu. To bardzo ważne, bo sprzęty takie jak smartfony stanowią cenne źródło nieodnawialnych zasobów, w tym metali szlachetnych, które mogą dzięki recyklingowi zyskać drugie życie.
Czerwony pasek z ekologii
W konkursie udział wzięło łącznie 301 placówek, w których zebrano aż 2117 kg telefonów! Trafią one do specjalistycznego zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektronicznego, gdzie cenne surowce zostaną z nich odzyskane do ponownego użycia. Łącznie w inicjatywie nagrodzono aż 30 placówek z najlepszymi wynikami – po 6 placówek w każdej z kategorii: „przedszkole małe”, „przedszkole duże”, „szkoła duża”, „szkoła średnia” oraz „szkoła mała”. Tegorocznym rekordzistą zostało Gminne Przedszkole w Kamionku, które zebrało aż 100 kg telefonów! Szkoły z najlepszym wynikiem zostaną wyposażone w tablety, a przedszkola w nowoczesne projektory. Placówki, które zajęły 2. i 3. miejsca będą mogły cieszyć się z atrakcyjnych zestawów gier edukacyjnych. Dodatkowo, nagrodzonych zostanie 30 najbardziej zaangażowanych nauczycieli, którzy otrzymają bony o wartości 500 pln na zakupy w wybranych sklepach.
Działamy w trosce o naturę
Zaangażowanie w konkurs „Zbieraj baterie i telefony” stanowi element aktywności w ramach inicjatywy „Działamy w trosce o naturę”. Projekt, oprócz działań edukacyjnych, obejmuje m.in. akcje Sprzątania Świata, świąteczną akcję „Stare telefony działają cuda”, ale także inicjatywy z zakresu zwiększania efektywności energetycznej, które zbliżają spółkę do celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2025 roku (scope 1 i 2).

[1] Badanie „Nieużywane smartfony” wykonane w dniach 24 31.08.2022 metodą CATI (n=2001), na zlecenie T-Mobile.

źródło: informacja prasowa T-Mobile