Jak się dowiadujemy – była bardzo duża szansa znaczącego polepszenia sygnału sieci Plus i po części również Play. Właściciel infrastruktury, oddanej mu przez obu operatorów zaproponował zarówno P4, jak i Polkomtelowi realizację wspólnego toru emisji sygnału, która to operacja miałaby nastąpić przy okazji coraz częstszej modernizacji stacji, wymiany infrastruktury radiowej oraz po części również antenowej. Plus zyskałby zasięg Play. Play dołączyłby systemowo do obiektów Plusa. Na razie propozycja utknęła w martwym punkcie, ponieważ – nawet mając świadomość sytuacji zasięgowej – Plus na tę propozycję nie przystał. Choć proces, o którym mowa byłby dla Polkomtela bardzo korzystny i zdecydowanie tańszy, aniżeli budowa nowych stacji od zera, a przy okazji operator z wyróżnikiem 260-01 nadrobiłby kulejący zasięg i monolit radiowy – taka decyzja zapadła z dużym prawdopodobieństwem ze względów ekonomicznych. Skoro tak, to należy w dalszym ciągu liczyć się z rezygnacjami klientów z powodu braku zasięgu i… – niestety – kulejącymi, najczęściej tylko wymuszonymi inwestycjami.
Naszym zdaniem – pomysł, o którym mowa sam w sobie jest jak najbardziej optymalny zarówno dla operatorów, jak i dla właściciela infrastruktury w zakresie planowania prac, zamawiania elementów radiowych i pasywnych.
No, ale… jest jak jest!
źródło: informacja własna (wk)
Już kiedyś pisałem, to jest najlepsze rozwiązanie. Tak jak Networks. Przy niskich cenach usług absolutnie nie da się utrzymać ogromnej sieci stacji bez ogromnego finansowania z zewnątrz. O i T-M utrzymują po trochę ponad 6000 lokalizacji. Może i czasem ich plany się rozjeżdżają, ale jednak. Współpraca się opłaca. Play ma gigantyczne finansowanie z zewnątrz. A Plus albo dołączy do opisanej inicjatywy albo zginie. Choćby 5G. Taka antena aktywna może emitować do 200 MHz szerokości. Przecież całkowitym marnotrawstwem będzie wieszanie dwóch osobnych anten dla Playa i Plusa.
Nie do końca rozumiem. Chodzi o emisję sygnału Plusa z wież Play czy o aktywację roamingu krajowego dla Plusa w Play???
W uproszczeniu wykorzystanie „anten” Play do transmisji sygnału również przez Plusa, oczywiście na wieżach lub pozostałych obiektach, gdzie są stacje Play, a nie ma Plusa. I… odwrotnie, jeśli byłaby taka potrzeba.
Plus idzie ścieżką rynkowego unicestwienia. Wyciskać z niego ile się da, a inwestycje to absolutny margines. Rozwój sieci to głównie dowieszanie kolejnych systemów do istniejących, starych masztów. To w końcu zawali się z wielkim hukiem. W biznesie brak decyzji jest także decyzcją. I obecny właściciel tego NIE ROZUMIE.
Czy to miałoby działać na zasadzie takiej jak działa NetWorks!
Tam jest jeszcze współdzielenie niemal całej infrastruktury radiowej. Tutaj – na razie – o tym nie mówiono