Plus zasięg: operator zauważył obszar przygraniczny?

Przy okazji monitoringu obszarów turystycznych i przygranicznych dotarliśmy do granicznego miasta Leśna w województwie dolnośląskim. Plus zmodernizował tutaj swoją jedyną stację, pracującą na wieży Emitel [BT-33459] – jednocześnie wyposażając ją w zestaw pasm LTE o szerokości 50MHz w kombinacji: LTE1800/LTE2100/LTE2600. Wyniki pomiarów prędkości nie są najgorsze jak na taki zestaw, choć warto byłoby przemyśleć w tej lokalizacji cztery sektory. Wyniki testów poniżej. Przy okazji jedno zdanie o konkurencie w osobie Play. Jakiś czas temu operator wybudował w Leśnej drugą stację, na własnej wieży, nieopodal cmentarza. Objechaliśmy Leśną dookoła i wiele wskazuje na to, że ta stacja nie działała. Terminal ani razu się do niej nie zalogował.
Osobom odpowiedzialnym polecamy zatem stację uwadze.
Zanim prezentacja tego, co w Plusie – słowo o operatorach globalnych. Posiadają oni jedną stację w Leśnej, na wieży Emitel, drugą zaś w miejscowości Smolnik, tuż przy granicy z Leśną. Zanim wdrożono projekt Networks! T-Mobile posiadał tu, na wzór czeski – jednosektorową, dedykowaną na polską stronę stację na pasie granicznym w miejscowości Miłoszów. Wraz z projektem Networks! stacja zniknęła i… zniknął również stabilny sygnał sieci operatora (dziś obu globalnych) w sąsiedztwie granicy Państwa w Miłoszowie. Obecność stacji podobnych do tej, która pracowała na rzecz T-Mobile w Miłoszowie, to w przypadku operatorów czeskich standard. Dzięki temu zaraz po wjeździe do Czech mamy stabilny sygnał sieci. W przypadku operatorów polskich, to zwykle swoiste kombinatorstwo, zaś to co zobaczymy w Cieszynie w wykonaniu telekomów z wyróżnikiem „260”, to porażka oceny umiejętności i znajomości miasta przez tych, co zasięg w Cieszynie projektowali. Dla jasności sytuacji: dotyczy to każdego z polskich operatorów! Zasięg od pasa granicznego w kierunku Polski zepsuł również Orange. To tak, żeby było „sprawiedliwie”. W momencie uruchamiania projektu Networks! zlikwidowano bowiem stację na pasie granicznym w ówczesnej Czerniawie-Zdroju (obecnie, to dzielnica Świeradowa-Zdroju). Dziś, nie tylko operatorzy globalni mają w tej części wjazdu do Polski od strony Czech ogromne problemy z dostępnością sieci.  Będąc w temacie granicy Państwa i Dolnego Ślaska oraz oferty zasięgowej – aż prosi się o uruchomienie dedykowanych stacji na Przełęczy Okraj i choćby stacji z jednym sektorem w kierunku Polski w miejscowości Okrzeszyn, w gminie Lubawka.
Oczywiście to, co najczęściej proponuje przy granicy Plus, czyli schemat GUL (vide: Polana Jakuszycka) i tylko dwa sektory – pomijamy milczeniem.
Wyniki testu w sieci Plus:
źródło: informacja własna (rd/wk)