Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022). Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G we Wrocławiu oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, jest liderem w implementacji technologii piątej generacji we Wrocławiu i GOP. Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę. Zespół Notel przeprowadził pomiary w najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych punktach miast. We Wrocławiu było to 14 lokalizacji (w tym Hala Stulecia, Dworzec Główny czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), tę samą liczbę punktów pomiarowych wybrano na terenie GOP (m.in. okolice katowickiego Spodku, pałacu Kultury Zagłębia oraz Dworca w Zabrzu). Pod kątem szybkości pobierania danych (biorąc pod uwagę wyłącznie technologię 5G (NSA)) na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki wyraźnie przekraczające 200 Mb/s. Na Górnym i Dolnym Śląsku Plus zanotował podobne wyniki (246 Mb/s w GOP oraz 250,2 Mb/s we Wrocławiu). Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9% – 100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%), to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem. Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s. Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s).
Jak poradzili sobie inni operatorzy?
Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s). Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K
– pełna treść Raportu
źródło: Notel
[ trudno nam odnieść się w pełni do wyników pomiarów, zrealizowanych w GOP (zapraszamy Czytelników do dyskusji pod materiałem). Warto jednak skomentować w kilku słowach stan sieci we Wrocławiu. Na bazie danych Raportu Notel można przeczytać m.in. o testach w sąsiedztwie głównego dworca kolejowego. Nie mamy jednak ani słowa o tym, że stan nie tylko transmisji danych w technologii 5G, ale nawet samego dostępu do sieci Plus w tym miejscu jest kuriozalny. I sytuacja trwa od sporego już czasu. Temat dotyczy nie tylko peronów, ale nawet sąsiedztwa budynków dworcowych na zewnątrz. Ponieważ wspomniany punkt jest kluczowy ze względu na ruch terminali – warto, aby w takim Raporcie ów problem był wyraźnie zasygnalizowany. Co do statystycznych prędkości we Wrocławiu (w tym miejscu pomijamy 5G) – dziś prym wiedzie Play. Uzyskiwane prędkości oscylują w większości przypadków na zewnątrz budynków w granicach 300Mbps w dół w LTE, co oznacza, że implementacja 5G DSS dla samego marketingu nie ma uzasadnienia. Nieco gorzej wygląda sytuacja globalnych konkurentów, którzy w wielu obszarach Wrocławia wydają się wciąż „spać”. Odmiennie od zaprezentowanego materiału RFBenchmark przedstawia się natomiast sytuacja Plusa, który poza 5G – i to tylko „wyspowo” ma w stolicy Dolnego Śląska, ale dziś już nie tylko tam – ogromne problemy z transmisją. W momencie, kiedy globalni konkurenci wciąż stacje budują i dokładają cyklicznie LTE800 do stacji, w których tego pasma wciąż brakuje – Plus ociężale pozbywa się stacji pracujących w schemacie GUL, różnie bywa z dosyłem (w tym światłowodowym – vide: przykład stacji BT-33473 w Jeleniej Górze), zaś nowe stacje najczęściej posiadają status „termin nieoznaczony”. A to właśnie nowe stacje są głównym wyznacznikiem poprawy jakości transmisji danych ze względu na wieloletnie zaniedbania w inwestycjach operatora. Reasumując, Raport RFBenchmark sytuację Plusa we Wrocławiu sporo przejaskrawia – dop. red.]
Szkoda, że nie mamy dokładnych współrzędnych miejsc pomiaru chętnie bym zweryfikował te prędkości dla Playa we Wrocławiu. Rynek zrobiłem wczoraj testy od wschodu i zachodu od strzała 209/100Mb i 311/55 Mb. Niektóre pomiary mniej więcej się pokrywają z moją znajomością możliwości stacji ale niektóre ciężko uwierzyć.
Tak jak koledzy napisali porównywanie fake 5G z 5G Plusa to mocne przegięcie.
A na jakim urządzeniu robiłeś testy?
S21 5G
Zaskakuje jedna rzecz. Skąd tak niskie pokrycie 5G w przypadku operatorów T, O i Play? Orange to wiadomo. Ale chociażby Play tylko 35% w GOP, T-Mobile tylko 30% we Wrocławiu. Przecież mają tyle stacji i na dodatek niższą częstotliwość 2100MHz. I nie, nie przyjmuję argumentu „wybór lokalizacji testowych”. To powtarza się we wszystkich miastach. Sieć, która reklamuje się jako „największa *pod względem liczby stacji bazowych 5G” nie może mieć aż tylu dziur 5G w miastach. Po prostu. Chyba terminale się nie lubią z siecią…
Plus – zero zaskoczenia. 40MHz w MIMO4x4 robi swoje nawet na dosyle na styk. A gdyby tak na jeden miesiąc zamienić w tym paśmie 5G na 4G? +300% w rankingu LTE. 😀
5G u konkurentów Plusa we Wrocławiu rzeczywiście nie jest zbyt obecne. Prawdopodobnie za przyczyną dużego ruchu samego LTE i brak dedykowanego pasma dla 5G. Ponieważ poza Plusem, gdzie prędkości 5G w dół przewyższają te z LTE – przy DSS 5G są w sporej mierze porównywalne. Logiczne jest w tych okolicznościach zachować efektywne LTE. Tym bardziej, że w LTE prędkości ponad 300Mbps w dół przy dobrym dosyle to już nie są pojedyncze stacje. Oczywiście – poza Plusem, który konkurentów w LTE goni i jakoś nie bardzo do końca to chce wyjść.
Ogólnie to dla mnie te testy wyglądają na mocno naciągane. W sensie ta firma od zawsze robiła testy tzw drive, a nagle robią w wybranych lokalizacjach? I zawsze dodatkiem była również badana jakość połączeń tutaj nie ma. Jestem ciekaw bardzo czy sami sobie to wymyślili czy może Plus podsunął im pomysł albo nawet zasponsorował te testy.
piotrzet, proszę Cię… Czepiasz się tak naprawdę tylko i wyłącznie dlatego, bo Plus wypadł przyzwoicie.
Z własnego doświadczenia, jako mieszkaniec GOP – w moich obserwacjach 5G w T ma lepszy zasięg niż Plusa, a dzięki temu że to ich 5G DSS agreguje się z LTE to prędkości średnio mam wyższe niż na 5G Plusa. Ja czekam aż Plus uruchomi agregację z LTE tak jak to ma miejsce w Piotrkowie Trybunalskim. Bez tego dobre prędkości to są tak naprawdę tylko w niedalekiej odległości od nadajnika, a wewnątrz budynków to zapomnij o 5G… Ponoć na Ericssonie działa to zdecydowanie lepiej niż na sprzęcie Nokii.
Wypadł pozytywnie, bo w przeciwieństwie do konkurencji ma 40 MHz osobnego pasma, wiec trudno było się spodziewać innego wyniku. To jest tak jakbyś testował 0-100 w maluchu i lambo i spodziewał się, czegoś innego, niż to, że lambo wygra. Co do agregacji w 5G to możesz o tym pomarzyć przynajmniej do czasu aukcji 5G i aż konkurencja uruchomi prawdziwe 5G. Jakoś cicho siedzą na ten temat skoro już tyle miesięcy uruchomili CA w 5G w Piotrkowie, a w reszcie kraju cisza. Sieć mobilna to nie tylko internet ale również połączenia. I tutaj również Plus wypada blado brak EVS co właśnie potiwerdzają testy konkurencji w tunelu na Ursynowie. Poza tym doskonale wiadomo, że obecnie z sieci 5G korzysta dużo mniej osób, więc czemu przy okazji nie zrobić testów LTE i jakości rozmów tym bardziej, że ktoś fizycznie był. Dodam, że ten portal zawsze przeprowadzał testy nie jedne, a min 2 czyli prędkości, a później jakości połączeń.
Z Tobą to nawet nie ma co wchodzić w jakąkolwiek dyskusje 🙂 Tylko tak by to warto skwitować 🙂 Jesteś tak uprzedzony do Polkomtela, że cokolwiek by nie zrobili i jakkolwiek by nie wypadli i to w czymkolwiek, to wyznajesz zasadę „jak nie kijem go to pałką” 😀 Test porównuje 5G to porównuje 5G a nie rozmowy czy LTE. A sieć 5G każdy ma u siebie jaka ma i tyle – czyli nie testować bo po co. A zresztą dlaczego chcesz porównywać LTE skoro Plus ma średnio załóżmy ze 25MHz a reszta średnio ze 40MHz? Przecież to tak jakbyś porównywał malucha z tym Twoim „lambo” jak to sam ująłeś 😀 Także po co w ogóle porównywać cokolwiek, skoro przecież wiadomo ile każdy ma pasma i nadajników to wiadomo jak wyjdzie – taki jest Twój tok rozumowania, podawany jako argument do wszystkiego co się nie zgadza z Twoim światopoglądem.
Absolutnie nie jestem niczym uprzedzony. Chcę tylko zobaczyć całą sieć, a nie wycinek w postaci 5G. To, że konkurencja ma lepsze sieci to nawet do tego testów nie trzeba, bo to wiadomo nie od dziś. Wielka szkoda, że Plus stoi dalej w miejscu zamiast się ulepszać, brak EVS, brak dalszego rozwoju agregacji w 5G, brak rozbudowy sieci LTE. W obecnej chwili znaczna większość klientów korzysta z LTE i to również należy testować, a nie tylko 5G, które wiadomo, że wypadnie lepiej bo ma kilka razy większe zasoby niż konkurencja. Skoro tak bronisz tego Plus to może wykaśnisz czemu poza stacjami w Piotrkowie dalej nie ma agregacji w innych częsciach kraju?
Chłopie, a gdzie ja bronię tego Plusa? Ty w ogóle czytasz te moje komentarze? 😐
Popatrz, a twierdzisz, że ja jestem uprzedzony. Czytasz moje komentarze?
To, że 5G w Plusie działa lepiej od innych to fakt co potwierdza wiele testów i tego im nie ujmuję. Natomiast chce zobaczyć jak wygląda jakość połączeń i stan sieci LTE, bo z tego korzysta bardzo wielu użytkowników tej sieci i w tym momencie to jest moim zdaniem ważniejsze niż wyspowy zasięg 5G, który ogranicza się głównie do większych miejscowości. Tyle.