Ostatnia aktualizacja aplikacji Zdjęcia Google w przypadku niektórych smartfonów może użytkowników tych słuchawek mocno zaskoczyć. Z jednej strony można domniemywać, że amerykański potentant technologiczny chce „przymusić” użytkowników swoich usług do zakupu dodatkowego miejsca w przestrzeni chmurowej, z drugiej strony zaś – można założyć również, że przypadłość, o której mowa za chwilę, to po prostu niemiła wpadka producenta aplikacji.
O co chodzi?
W momencie, kiedy robimy zdjęcia naszym smartfonem częstokroć nie chcemy, aby były one synchronizowane z usługami Google. Wtedy po prostu w aplikacji Zdjęcia Google wyłączamy synchronizację i zdjęcia pozostają na lokalnym nośniku. Czasami także – nawet jeśli chcemy zachować sobie kopię w systemach Google – zdjęcia po prostu kasujemy, uznając że nie są nam potrzebne w chmurze, bo mamy je lokalnie.
I teraz uwaga!
Ostatnia aktualizacja aplikacji Zdjęcia Google powoduje, że bez względu na to, czy zgodzimy się na synchronizację, czy też nie – zrobione przez nas zdjęcia są wyświetlane przez aplikację Zdjęcia Google. I tu mamy pułapkę… jeśli bowiem skasujemy któreś ze zdjęć w takim „podglądzie” okazuje się, że nie skasujemy go z zasobów chmurowych, ale… w obu miejscach. Zarówno lokalnie, jak i właśnie w chmurze Google.
Czy chcemy godzić się na takie działanie aplikacji?
No chyba nie bardzo. Po pierwsze nie ma transparentności, co i gdzie jest? Wreszcie łatwo możemy pozbyć się zdjęć, których nie chcieliśmy skasować. Ponadto, w przypadku, gdy mamy sytuację kończącego się darmowego miejsca w chmurowych zasobach Google – można to uznać za próbę siłowego zmuszania użytkownika urządzenia, pracującego pod kontrolą Android OS do zakupu dodatkowej przestrzeni dyskowej u Google. No, bo skoro mamy stracić „niechcący” jakieś istotne zdjęcia, to może jednak podejmijmy decyzję o zakupie większego zasobu i wszystko trzymajmy w chmurze.
Tak, czy owak w tej postaci rzeczy Google wizerunkowo traci.
Testy aplikacji Zdjęcia Google w najnowszej wersji przeprowadziliśmy w smartfonach z systemem operacyjnym Android OS w wersji 10 oraz 11. W obu przypadkach aplikacja Zdjęcia Google pracowała w najnowszej wersji. Również w obu przypadkach podczas kasowania zdjęcia z aplikacji Zdjęcia Google – zdjęcia kasowały się również z nośnika lokalnego, co do tej pory nie miało miejsca.
źródło: informacja własna