Od jakiegoś czasu, z różnych źródeł otrzymujemy informacje o zakusach Państwa w zakresie pozyskania operatora z wachlarzem usług, dostępem do infrastruktury oraz z perspektywą świadczenia usług 5G. Równolegle docierają również informacje o nieukrywanych kontaktach Prezesa państwowego PKN Orlen z właścicielem grupy Polsat Plus – Zygmuntem Solorzem. Daniel Obajtek, wedle naszych informacji widziany był także na wielu imprezach, organizowanych przez grupę telekomunikacyjną. Z innych źródeł z kolei docierają informacje o toczących się już od jakiegoś czasu rozmowach na temat przejęcia Polkomtela właśnie przez koncern, o którym mowa. Grupa Polsat Plus potrzebuje środków do rozwoju skrzydeł na nowym rynku, którym się interesuje, tj. w segmencie energetyki, zaś Państwo zainteresowane jest żywo operatorem telekomunikacyjnym. Czy zatem na kanwie aukcji 5G zobaczymy „zająca wyskakującego z kapelusza” i dowiemy się, że oto właśnie, na którymś z etapów postępowania – udział w aukcji nie bierze już grupa Polsat Plus, ale właśnie państwowy Orlen, a może… Orlen pojawi się już po rozstrzygnięciu aukcji, aby nie robić zamieszania podczas tak istotnego postępowania jak dystrybucja dedykowanych pod 5G SA częstotliwości?
Reasumując, na polskim rynku telekomunikacyjnym do końca roku może jeszcze bardzo wiele się wydarzyć.
źródło: informacja własna
Materiał powiązany:
– UKE ogłasza aukcję częstotliwości dedykowanych 5G. Teraz dopiero się zacznie!
Państwo ma już narodowego operatora – Exatel. I ten operator ostatnio nawiązał współpracę z operatorem francuskim (Play), u którego większość sprzętu jest chińska (Huawei). Czyli wszystko dokładnie odwrotnie niż rząd mówi oficjalnie – o wspieraniu polskich przedsiębiorców itp.
Poza tym – sprzedać w 2011 roku by odkupić 12 lat później? To niezłą strategię ma nasze państwo, zero perspektywicznego myślenia. A potem się dziwimy, że jest jak jest. Piąty kraj pod względem populacji w UE, a zamiast tak jak Niemcy i Francja (które posiadają część udziałów w odpowiednio T-M i Orange) budować duże, własne marki telekomunikacyjne i wchodzić na rynki zagraniczne, przejmować mniejszych operatorów, to w Polsce zero myślenia… A tymczasem telekomunikacja na przestrzeni lat z mało znaczącego biznesu stała się absolutną podstawą codziennego funkcjonowania.
Nie zapominaj, że w 2011 rządził trochę inny układ polityczny niż dzisiaj, a poza tym uporządkowała się wtedy sytuacja z T-M, który ostatecznie wszedł do grupy DT. Dołączyło się do tego utworzenie Networks i współpraca globalnych graczy. Plus jako jedyny miał tak „przestarzałą” strukture własności i brak wizji co dalej. Przynajmniej stworzono wtedy jednolitą grupę medialną z telewizją i telekomunikacją w jednym.
Jednakże w jednym masz racje, po co było konsolidować marki pod jednym szyldem takie jak Cyfrowy Polsat, Plus itd. żeby teraz ramię mobilne sprzedawać rządowi?