W dniu 21. czerwca br. pisaliśmy o rozszerzeniu przez Plusa stacji BT-33739 w Jeleniej Górze ze schematu GUL do schematu GUL+LTE1800, co daje w LTE schemat agregacyjny 2xCA. Ponieważ do tej pory jedyna w dzielnicy, działająca w oparciu o 2xCA stacja bazowa operatora, na strunobetonowym maszcie Orange przy ul. Romera 7 radziła sobie jakościowo marnie [BT-34836] i w LTE i w 5G – po „wyrównaniu szans” w ramach priorytetów pasm w stacjach sąsiadujących – liczyliśmy nie tylko na poprawę wyników i jakości dostępności sygnału z tej stacji na obszar dzielnicy i łącznik między dzielnicami Cieplice i Sobieszów, ale nade wszystko liczyliśmy na realne wsparcie zasięgu. Już w ramach 25MHz – ze stacji BT-33739 na wieży Zamku „Chojnik” tam, gdzie losowo pojawiał się sygnał LTE900 z tej stacji w momencie, gdy LTE1800 ze stacji przy ul. Romera 7 nie dawało sobie rady.
Przeprowadziliśmy nietypowe testy zasięgu i jakości internetu mobilnego, przy okazji porównując w tych samych punktach pomiarowych jakość internetu mobilnego w Plusie oraz w Orange. Jako że stacja na wieży Zamku „Chojnik” jest też praktycznie jedyną, z której dociera sygnał do centrum miasta Piechowice – odwiedziliśmy także to miasto.
Dlaczego nasze testy były nietypowe?
Ano dlatego, że pomiar jakości i dostępności sygnału u obu operatorów przeprowadziliśmy w ramach drive-testu rowerowego. Trasa wiodła od śródmieścia Jeleniej Góry, przez dzielnicę Cieplice do dzielnicy Sobieszów. Stamtąd udaliśmy się w sąsiedztwo Pałacu Pakoszów, następnie do centrum miasta Piechowice i z powrotem do Jeleniej Góry wróciliśmy nieco inną drogą.
Zanim Plus i stacja na „Chojniku” kilka słów o sieci obu operatorów
W tzw. „trasie” operatorzy globalni posiadają trzy stacje więcej, aniżeli Plus. Z tym, że w dzielnicy Sobieszów, gdzie pracuje stacja Plusa na wieży Zamku „Chojnik”, to Plus ma teoretyczną sytuację komfortową. Nie dość, że operatorzy globalni posiadają tu jedną stację, a Plus dwie – to dodatkowo stacja na wieży Zamku „Chojnik” może służyć jako „parasol” dokryciowy dla trudniejszych obszarów w sąsiedztwie. Czy służy ? – nasi Czytelnicy zobaczą w pliku logu oraz w materiałach z pomiarów prędkości LTE. Czy sieć i jej parametryzacja oraz wyposażenie radiowe u operatorów globalnych są wzorcowe i godne naśladowania? Stanowczo NIE! A chaos, który tworzy losowe i w sporej mierze nieprzemyślane wyposażanie stacji w priorytetowe LTE2600 powoduje, że nie tylko prędkości w sąsiedztwie stacji bez LTE2600 są niższe od oczekiwanych, ponieważ terminal nie jest obsługiwany przez stację sobie najbliższą, ale dzieje się również tak, że stacje z pasmem priorytetowym oferują zdecydowanie niższe prędkości od oczekiwanych właśnie z powodu obsługi klientów, oddalonych nierzadko o kilka kilometrów dalej, co niepotrzebnie wspomniane stacje obciąża. Reasumując, siatka stacji z LTE2600 jest zrealizowana na przysłowiowego „czuja”, zaś nasze uwagi zarówno do operatorów, jak i do Networks! praktycznie niczego w tej materii nie zmieniają.
Czy chaos parametryzacyjny i w wyposażeniu radiowym stacji w sieci operatorów globalnych daje przewagę w jakości transmisji danych na przykład Plusowi? Nie! A to dlatego, że Plusowi po pierwsze brakuje stacji, po drugie schematem w LTE radiowo wiodącym jest 25MHz, po trzecie wciąż pozostaje sporo stacji ze schematem GUL i wcale nie poza miastami, po czwarte – radiowcy w Cellnex nawet po monicie jakościowym ze strony operatora zachowują się nierzadko tak, jakby „zjedli wszystkie rozumy” i stan sieci jaki jest – każdy widzi. Bazując wyłącznie na mapach cyfrowych i statystykach – bez drive testów wozów pomiarowych można wyciągnąć taką samą ilość wniosków logicznych co do działania stacji, jak i wniosków irracjonalnych, mających się do rzeczywistości nijak. Pomijając bylejakość wykonania sporej ilości stacji Play – w tzw. trybie stacjonarnym – to właśnie ten operator korzysta na chaosie radiowym operatorów globalnych. Z racji tej, że w sieci najmłodszego operatora widać zasadniczy monolit radiowy w stacjach.
Co zatem ze stacją Plusa na wieży Zamku „Chojnik” po modernizacji?
Lokalizacja stacji jest wysoka, około 640 m.n.p.m. Wysokość terenu poniżej stacji, tj. dzielnicy Sobieszów i jego sąsiedztwa, to w przeważającej mierze około 430 m.n.p.m. poza turystycznymi: Zachełmiem, Przesieką, Podgórzynem Górnym i ulicą Karkonoską, wiodącą do dzielnicy Jagniątków. Reasumując, przy zmiennej topografii terenu trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do mocy i konfiguracji tilt każdego z sektorów, ponieważ istnieje spore ryzyko wygenerowania większej ilości interferencji, aniżeli użytecznego sygnału. Ale… dla takich obiektów planuje się zwykle nieszablonowe rozwiązania. Wydaje się, że tutaj zastosowano… schemat! Rozumiemy, że dołożenie kolejnych sektorów do stacji na wieży Zamku „Chojnik” mogło być niemożliwe z racji zabytkowego charakteru obiektu. Dziś są jednak tzw. rozwiązania anten wielowiązkowych, tworzących kolejne wirtualne sektory, które można parametryzować odrębnie. O tym jednak planiści modernizacji stacji nie pomyśleli. Dołóżmy do tego dość marnie działającą stację przy ul. Romera 7 na maszcie Orange (BT-34836), brak stacji w centrum miasta Piechowice [jako jedyny operator, a z racji topografii miasta wskazane byłyby dwie stacje w centrum] oraz bardzo niską lokalizację stacji Plusa na pograniczu dzielnic: Cieplice i Sobieszów [BT-34558] i brak w niej czwartego sektora – dziś sytuacja jest jaka jest.
Co istotne, na bazie zrzutów ekranów aplikacji pomiarowych i porównania tego, co oferuje Orange i co oferuje Plus w LTE – mimo wspomnianego chaosu radiowego u operatorów globalnych – można często odnieść wrażenie, że Plus gra w zupełnie innej lidze jakościowej. Tej gorszej lidze. Warto porównać również logi jakości sygnału i to, z jakiej odległości często terminal odbiera sygnał u każdego z operatorów? Karpacz, Szklarska Poręba, Karkonosze dostępne w dzielnicach Cieplice, Sobieszów i Jagniątków w Plusie – to nie wyjątek. W tym miejscu, już przed samą prezentacją graficzną zatrzymamy się tylko na strefie przemysłowej Jeleniej Góry przy ul. Spółdzielczej. Strefa się rozrasta i żaden z operatorów nie oferuje w wielu miejscach cytowanego obszaru sygnału z logicznej stacji nawet na zewnątrz budynków. Tu pozostało jeszcze trochę do zrobienia.
I. prezentacja trasy:
– https://mt.513gs.com/?at=1&d=ecdf50&l=pl&u=1
II. zrzuty ekranów aplikacji testowych:
1. Jelenia Góra
A. ulica Cieplicka / pogranicze dzielnic Cieplice i Sobieszów.
W tym punkcie test był realizowany tylko dla Plusa.
B. ulica Leśmiana (dzielnica Sobieszów).
U obu operatorów sygnał sieci w kierunku terminala pochodzi ze stacji przy ul. Romera 7.
PLUS
ORANGE
C. ulica Księdza Antoniego Kamińskiego
Sygnał sieci obu operatorów pochodzi ze stacji przy ul. Romera 7
PLUS
ORANGE
D. ulica Sportowa
PLUS
Sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku „Chojnik”
ORANGE
Sygnał sieci ze stacji przy ul. Romera 7
E. ulica Kamiennogórska, przy budynku Szkoły Podstawowej Nr 15
PLUS
Sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku Chojnik
2. miasto Piechowice
A. przy budynku Pałacu Pakoszów
PLUS
Sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku Chojnik
ORANGE
Sygnał sieci ze stacji w Jeleniej Górze, przy ul. Romera 7
B. stacja kolejowa Piechowice Dolne. Na peronie
PLUS
Sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku Chojnik
ORANGE
Sygnał sieci ze stacji Piechowice, ul. Jeleniogórska. Budynek Ceramika Marconi
C. Piechowice, ul. Kryształowa. Sąsiedztwo budynku nr 35
PLUS
Sygnał sieci ze stacji na wieży Zamku Chojnik
ORANGE
Sygnał sieci ze stacji Piechowice, ul. Jeleniogórska. Budynek Ceramika Marconi
D. Piechowice-Górzyniec, ul. Leśna. W sąsiedztwie punktu pomiarowego nową stację na własnej wieży buduje Play.
PLUS
Sygnał sieci ze stacji Piechowice Emitel w sąsiedztwie DK3.
Stacja posiada 3xCA oraz cztery sektory.
Sektor na azymucie do Wodospadu Kropelka i stację kolejową Górzyniec wymaga podniesienia mocy i mechanicznego uptilt.
ORANGE
Sygnał sieci ze stacji Piechowice Emitel przy DK3.
W odmienności od Plusa – stacja trójsektorowa.
Ostatni zestaw testów pokazuje, że jeśli w bliskiej odległości od terminala pracuje stacja i jest radiowo dobrze wyposażona – wynik testu download w Plusie może być nawet lepszy niż w Orange.
III. Pliki logów z przejazdu
Jelenia Góra śródmieście – Jelenia Góra Cieplice – Jelenia Góra Sobieszów – Piechowice Pakoszów – Piechowice – Piechowice Górzyniec – Piechowice Centrum – Jelenia Góra Sobieszów – Jelenia Góra Cieplice – Jelenia Góra strefa przemysłowa – Jelenia Góra śródmieście ( mapa )
– log z przejazdu dla sieci Plus
– log z przejazdu dla sieci Orange
W przypadku obu operatorów terminalem testowym był smartfon Xiaomi Mi 11 Lite 5G
źródło: informacja własna
Materiały powiązane:
– Plus zasięg: operator modernizuje i testowo uruchamia 2xCA na wieży Zamku Chojnik w Jeleniej Górze
– Plus zasięg: stacja operatora BT-33739 na wieży Zamku Chojnik w Jeleniej Górze wciąż tylko z GUL
– Plus 5G Ultra: nowa technologia w fazie testów w województwie śląskim
– Play zasięg: operator rozszerza powstającą stację bazową w Piechowicach o antenę linii radiowej
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne