Play zasięg: nowa stacja operatora w Jeleniej Górze przy ul. Podwale 22 już działa, ale…

Play uruchomił komercyjnie stację bazową o kodowej nazwie JEL3112 w Jeleniej Górze, przy ul. Podwale 22A. Stacja posiada nietypową konstrukcję, o której pisaliśmy w informacji z dnia 12. lipca br. Zgodnie ze zgłoszeniem instalacji oferuje klientom trzy sektory – dla transmisji danych LTE. Pozostałe technologie, to EGSM oraz UMTS900. Docelowo ma tu również pracować 5G band n78. Jeden z sektorów dopełnia zasięg stacji JEL3007, zlokalizowanej na wieży kościoła przy Pl. Kościelnym 1 – stacja pracuje w układzie LTE w pasmach: 1800/2100MHz, bez 5G w jakiejkolwiek technologii. Dla zapewnienia pełnej efektywności stacji JEL3007 wskazany byłby czwarty sektor, ale go nie ma. Efektywność sektora nowej stacji przy ul. Podwale 22A warto na azymutach korespondujących ze stacją JEL3007 dopracować, ponieważ przy przemyślanej parametryzacji również stacja sąsiadująca poprawiłaby efektywność. Ta, przy dwóch pasmach LTE pracuje marnie i w szczycie oraz w środku dnia osiąga ledwie 6-7Mbps w dół – pomimo uruchomienia nowej stacji w sąsiedztwie. Kolejny sektor stacji przy ul. Podwale 22A, to sektor niemal wprost “uderzający” w ścianę galerii handlowej “Nowy Rynek”. Pomysł może był i dobry, niemniej w praktyce niekoniecznie. Z racji trudnej propagacyjnie konstrukcji budynku w samej galerii handlowej sygnał nadal jest niestabilny i nadal na zmianę ze stacjami przy ul. Sobieskiego 53 oraz przy Pl. Kościelnym 1. Trzeci sektor, to sektor skierowany w stronę ulicy Grunwaldzkiej, czyli na wyjazd z centrum w kierunku drogi krajowej nr 3. Ten sektor niestety na razie kompletnie nie spełnia swojej roli, ponieważ ze względu na bardzo wysokie posadowienie anten stacji na kominie ciepłowni PEC (JEL3001) jest “zagłuszany” przez tę stację i w praktyce terminal się do niego nie loguje.
W swoim całokształcie, jeśli idzie o lokalizację stacji można powiedzieć, że nie można było trafić lepiej. Przy poprawnej konfiguracji stacja odciążyłaby bowiem stację JEL3007, dopełniła w zasięg obszar pomiędzy stacją przy Pl. Niepodległości 1 a lokalizacją przy ul. Podwale 22A (nie ma tam jednak adekwatnego sektora) oraz dokryłaby obszar pomiędzy stacją przy Al. Jana Pawła 21 (JEL3001), a ul. Podwale 22A.
Podkreślić zatem raz jeszcze warto, że jedynym użytecznym sektorem jest sektor o azymucie 140 stopni, który i tak wymaga dodatkowego doparametryzowania w zakresie efektywności. Pozostałe dwa na dziś są “średnio-użyteczne”, choć na pewno nie stracone. Pomijając brak sektora, który byłby w stanie pokryć obszar pomiędzy stacjami przy Pl. Niepodległości 1 (JEL3019) a nową stacją – resztę da się skorygować, choć – jeśli jest taka możliwość – i tak sugerujemy instalację mikrokomórki dla celów efektywnego pokrycia sygnałem galerii handlowej “Nowy Rynek”.
Poniżej wynik pomiaru jakości transmisji danych stacji przy ul. Podwale 22A dla sektora dokrywającego [azymut 140 stopni] sygnał stacji JEL3007 przy Pl. Kościelnym 1 (wieża kościoła, anteny są downtiltowane mechanicznie).
Poza sugestiami jw. warto przyjrzeć się radiowej parametryzacji sąsiedztw, ponieważ aplikacje systemowe wskazują na brak tej parametryzacji lub na jej nieprawidłowe wartości.
Druga stacja Play, w której realizowano pomiary w tym samym dniu, tj. przy ul. Różyckiego 5 dziś wciąż była off-line. W przypadku tej stacji podkreślamy ważność sektorów z azymutami w kierunku do Szpitala Wojewódzkiego (110 stopni, sektor powinien być elektrycznie uptiltowany) oraz w kierunku centrum ( azymut 230 stopni). Oba sektory powinny pracować efektywniej, aniżeli definiuje to tzw. automatic-default.

źródło: informacja własna (wk)

Materiały powiązane:
Play deficyty sygnału: propozycje stacji w Jeleniej Górze
Zasięg w Jeleniej Górze. Wykaz stacji bazowych operatorów sieci w mieście

1 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments